JAK NA ČIŠTĚNÍ JEZÍRKA: TIPY A TRIKY

Zahradní jezírko přitahuje pozornost, ale je třeba o něj pravidelně pečovat a důkladně ho čistit. Díky těmto tipům se vám čištění jezírka jistě podaří. 

Čištění jezírka

Čištění jezírka: kdy a jak?

Zahradní jezírko je třeba důkladně vyčistit minimálně dvakrát ročně: jednou na jaře, a ještě jednou v posledních podzimních dnech. Na podzim si jezírko připravíme na zimu. Neboť spadané listí, odumřelé zbytky rostlin nebo mrtvý hmyz vytvářejí na jeho dně organickou hmotu, jejíž rozklad váže velké množství kyslíku. Pod vrstvou ledu a při nízkém oběhu vody pak kyslík chybí větším zvířatům, jako jsou ryby a žáby. Proto je důležité zahradní jezírko před zimou důkladně vyčistit, odstranit bahno a postarat se o zdravý ekosystém.  


Odčerpání jezírka a přesazení rostlin

Dříve než začnete s čištěním, musíte přechodně přemístit rostliny a zvířata, jako jsou ryby, žáby a čolci a vypustit vodu z jezírka. Nejrychleji dosáhnete cíle s ponorným čerpadlem na špinavou vodu. Umístíte ho do nejhlubšího místa, kde se nejvíce hromadí nečistoty. Po vyprázdnění jezírka nejprve odstraníte volné usazeniny. Fólii, štěrk a větší kameny následně vyčistíte pomocí tlakových myček, abyste uvolnili silně ulpívající nečistoty. Pracujte s plochým paprskem, abyste nepoškodili fólii. Dávejte především pozor na okraje jezírka, jelikož se zde usazuje hodně nečistot. Ponorným čerpadlem následně vyčerpáte (nově nahromaděnou) špinavou vodu.

Poté zkontrolujte případné trhliny a netěsnosti fólie a případně je opravte, například pomocí zbytků fólie a vodotěsného lepidla na PVC. Pokud je vše v pořádku, vraťte rostliny opět na své místo a jezírko znovu naplňte čistou vodou.

Při čištění jezírka je třeba postupovat zvlášť opatrně, pokud v něm žijí ryby. Ty musíte před čištěním šetrně přemístit. Jako přechodné útočiště poslouží nádrž. Abyste vytvořili pro ryby přibližně stejné životní podmínky, naplňte nádobu asi ze třetiny vlastní vodou z jezírka. Tímto způsobem i ochráníte vodní rostliny před vysušením. Pro jejich větší ochranu neplňte čistou vodu do jezírka příliš rychle. Teplota se tak rovnoměrně přizpůsobí a kal se snadněji usadí na dně.

 

Odčerpání jezírka

Tip: Použijte usazeniny jako hnojivo

Při čištění odstraníte pozůstalou vodu a biologické zbytky jako listí nebo pyl speciálními kalovými vysavači nebo také víceúčelovými vysavači. Část zbytků může zůstat v jezírku na podporu jeho regenerace. I pro odsátý kal naleznete smysluplné další využití: Ve vysušené podobě se hodí jako hnojivo pro květinové záhony na zahradě.

Jak na správné přezimování rostlin

Rostliny choulostivé na mráz jako vodní hyacinty nebo lekníny by po podzimním čištění neměly přijít zpět do jezírka, nýbrž by měly přezimovat před mrazem v kbelíku s vodou v domě nebo ve stodole. Vysadit je můžete opět příští jaro.

Pokud v zahradním jezírku žijí ryby, musíte ho v zimě chránit před zamrznutím. Neboť bahenní plyny, které vystupují ze dna, musejí odcházet. Tím zamezíte otravě ryb a zároveň se postaráte o dostatečné množství kyslíku ve vodě. Abyste zachovali výměnu plynu i za mrazu a ledu, existují různé možnosti – od dekorace jezírka stonkovitými rostlinami až po díly ze styroporu, které zabrání kompletnímu zamrznutí.

 


Skladování technologie v mrazuvzdorném prostředí

Zazimování techniky

Čerpadlo by nemělo zůstat přes zimu v jezírku, neboť ho mráz může zcela zničit. To platí ostatně i pro tlakové myčky. Pokud ho po vyčištění jezírka již nepotřebujete, vypusťte z něj zbytek vody. K tomu účelu sejměte hadici, abyste přerušili přívod vody. Poté krátce – přibližně půl minuty – držte stisknutou pistoli tlakové myčky, abyste dostali ze systému tlak a zbývající vodu. Takto připravená tlaková myčka bezpečně zvládne zimu a můžete ji uskladnit až do jarního úklidu na místě chráněném před mrazem. Abyste zamezili poškození čerpadel, doporučujeme uskladnit tlakovou myčku následně v prostorách chráněných před mrazem. 

Péče o jezírko: pravidelné odstraňování listí

Aby zahradní jezírko poutalo vaši pozornost po celý rok, měli byste dbát na jeho čistotu i v průběhu roku. Napadané listí, viditelné zelené řasy na vodní hladině a kusy mrtvých rostlin lze podběrákem bez velké námahy vylovit z vody. Síť natažená nad jezírkem vám na podzim poskytne dobrou ochranu před opadávajícím listím okolostojících stromů.

Listí

Odstranění řas z jezírka

Abyste nemuseli řasy z jezírka vůbec odstraňovat, měli byste jejich vzniku předcházet. Podstatným faktorem pro tvorbu řas je obsah živin v jezírku. Ten lze stanovit jednoduchým pH testem. Pokud se pH hodnota pohybuje mezi 6,8 a 8,2, tedy v neutrálním rozsahu, pak je ideální. Je-li vyšší (alkalická), zvýšil se i obsah živin, díky čemuž se mohou řasy množit.

Při zakládání jezírka dbejte proto na to, aby nebylo vystaveno přímému slunečnímu záření, neboť teplo růstu řas napomáhá. Kromě toho je vhodné použít, pokud možno, zeminu chudou na živiny a pro rovnováhu vody nasadit různé vodní rostliny. Ty totiž potřebují pro svůj růst živiny, které v sobě vážou. Pokud rostliny pravidelně zkracujete, odebíráte tak řasám živiny k jejich růstu.

Obecně platí: Malá jezírka vyžadují více péče než velké jezero. Z důvodu menší hloubky a méně vody vzniká hodně biomasy na malém prostoru. Kromě toho se mělké vody v létě rychleji ohřejí. Vyšší teplota vody vede naopak k vyššímu obsahu živin, horším hodnotám vody a silnějšímu růstu řas. Ve výsledku to znamená: čím větší jezírko, tím méně náročná údržba.

Čištění jezírka ponorným čerpadlem

Výrobky užitečné pro jezírko

Mohlo by vás také zajímat: