Zazimování zahrady krok za krokem: Co je třeba udělat?
Na podzim by zahrádkáři měli zahájit přípravu své zahrady na zimu. Otázku, kdy je třeba zahradu zazimovat, není přitom těžké zodpovědět: Ideální období nastává od poloviny října do začátku listopadu. Poté je třeba začít pracovat na trávníku, záhonech, keřích, stromech a živém plotu. Kromě toho je důležité správně uskladnit zahradní techniku po studené roční období. Kärcher vám poradí, jak na to.
Zazimování zahrady
Pokud se postaráte o to, aby trávník bez újmy přestál zimu, můžete se na jaře těšit ze svěžího, zeleného trávníku. Proto je důležité trávník sekat, a sice na výšku 5 až 6 centimetrů. Navíc byste měli sbírat poletující listí, drobné větve, mech a posekanou trávu. Tím zamezíte tomu, že bude hnít a plesnivět. Kromě toho dostane trávník více světla. Vějířové hrábě jsou nejlepší volbou. Nakonec trávník naposledy v roce pohnojte – tím mu zajistíte přes zimu důležité živiny.
Péče o hrnkové rostliny a optimální umístění v interiéru: Rady pro úspěšnou péči
Pokud připravujete zahradu na zimu měli byste velkou část vašich hrnkových rostlin přenést do domu, aby tam mohly dobře přezimovat. Některé rostliny jako levandule, čemeřice, fuchsie a violka jsou odolné a mohou zůstat přes zimu na zahradě. Ale ne všude, nýbrž jen na místě, na kterém jsou chráněné před povětřím. U hrnkových rostlin, které by měly přezimovat v domě, zkontrolujte nemoci a škůdce. Pokud jsou nemocné nebo napadené, existuje riziko, že nemoc nebo škůdci přejdou na jiné rostliny – především pokud stojí blízko sebe.
Střih keřů, živých plotů a řez stromů
V dalším kroku pro zazimování zahrady byste měli vytáhnout nůžky na živé ploty, případně nůžky na stromy: Je třeba ořezat přesahující větvičky a na stromech ořezat nemocné a odumřelé větve. Měli byste to stihnout před prvním mrazem, neboť místa po řezu musejí mít následně čas se opět zatáhnout. Pokud stříháte živý plot, myslete na to, abyste ho stříhali do lichoběžníkového tvaru: zužovali ho vždy od země nahoru. Tím dostanou i větve u země dostatek světla; navíc – a to je v zimě rozhodující – bude živý plot tvarově stabilní, pokud na něm bude ležet sníh.
Péče o záhony
Kromě jiného je důležité připravit květinové a zeleninové záhony. Odkvetlé a odumřelé zahradní rostliny ostříhejte před zimou zahradními nůžkami. Abyste obohatili zeminu o živiny, můžete do ní přimíchat nařezané větvičky a listí. Poměrně praktické: mulč a listí chrání rostliny před mrazem.
Kreativní využití zahradního odpadu: Inspirační nápady pro udržitelnost
Ze zahradního odpadu jako listí, klestí a větví lze před začátkem zimy vytvořit na zahradě jednu nebo vícero kup, které poslouží jako úkryt různým zvířatům jako ježkům, myším a různému hmyzu. Navíc existuje možnost založit posekanou trávou a listím kompost. Mikroorganismy a žížaly ho poté přemění během času na humus bohatý na živiny. Nezapomeňte však, že u správného kompostu záleží na směsi: Ne všechny druhy stromů jsou vhodné, navíc má mnoho listí velmi malý obsah živin. Kompost byste měli umístit do polostínu, navíc musí stát na otevřené, tedy neuzavřené půdě. Pokud dodržíte tato doporučení při zazimování vaší zahrady, můžete se na počátku jara těšit na nový humus.
Správné uskladnění zahradního nářadí
Správné uskladnění zahradního nářadí, jako hrábí, kos, hadic a nůžek i elektrické zahradní techniky, je důležité pro zachování jejich funkčnosti. Pokud dodržíte následující tipy, budete se z něj opět i na jaře těšit.
Správná příprava
Principiálně je pro úschovu zahradního techniky důležité, aby bylo uskladněno čisté. Z toho důvodu odstraňte ocelovou vlnou, drátěným kartáčem, sprchou nebo tlakovou myčkou nečistoty z lopat, hrábí a rýčů. Motorová nebo bateriová zařízení nejprve zbavte kartáčem od hrubých nečistot a poté očistěte vlhkým hadrem. Tlakové myčky a jiná zařízení s přívodem vody před uskladněním vypusťte. Je důležité vědět: V těchto zařízeních zůstane vždy trochu vody, proto zařízení, která vedou vodu, uskladněte tak, aby byla chráněná před mrazem. Navíc zcela vyprázdněte hadice, osušte je a následně smotejte, aniž by došlo k jejich zlomení.
Jak správně zazimovat venkovní vodovodní kohout
A když právě hovoříme o vodě: I venkovní vodovodní kohout byste měli zazimovat. Abyste zamezili tomu, že v trubkách zamrzne zbylá voda a v důsledku toho budou netěsné, uzavřete vodovod k venkovnímu vodovodnímu kohoutu a kohout otevřete. Navíc úplně vyprázdněte sudy na dešťovou vodu a konve. První jmenované mohou zůstat stát venku s otevřenými výpustními kohouty, konve však uskladněte nejlépe v budově. Ponorná čerpadla vypněte a vyprázdněte. Následně je uskladněte přes zimu chráněné před mrazem.
Odstranění rzi
Žádné tajemství: Často používaná zahradní technika zůstane déle funkční, pokud je pravidelně čištěna. To platí zvláště před příchodem zimy na zahradu. Abyste zahradní nářadí ochránili před rzí, dodržujte následující kroky:
- Nejprve zařízení očistěte vodou a kartáčem od nečistot.
- Následně ho dobře osušte.
- Pokud se již vytvořila rez, odstraňte ji ocelovou vlnou nebo ocelovým kartáčem.
- Nakonec přijde na řadu ochranný olej: Naneste ho na zasažený povrch, aby chránil před prvotní nebo opakovanou rzí.
Kde zařízení skladovat?
Ideálně skladujte zařízení v zahradním domku nebo stodole. Ale nabízejí se i garáž nebo sklep, především pokud jste zakoupili ve specializovaném obchodě držáky a regálové systémy pro správnou úschovu. V žádném případě by zahradní zařízení neměla zůstat v zimě venku. Guma může při nízkých teplotách zpuchřet, materiál deformovat - o citlivé elektronice zařízení jako AKU sekačky na trávu, AKU nůžky na živý plot a v neposlední řadě AKU robotické sekačky nemluvě. Pokud je uskladníte, neměli byste ještě zapomenout na některé věci.
Návod: Uskladnění tlakových myček před zimou
Tlaková myčka by měla být v zimě chráněná před mrazem. Ale ne vždy je uskladnění ve vyhřívaných prostorech možné. Při silnějším mrazu mohou teploty klesnout i v zahradním domku nebo garáži pod bod mrazu. Pak existuje nebezpečí, že i malé množství vody v tlakové myčce zamrzne. Jelikož se voda při zmrznutí rozpíná, může dojít ke zničení těsnění a v horším případě i čerpadel. Abyste zamezili těmto škodám, vypusťte zbylou vodu ze zařízení, příslušenství a hadic. Naše doporučení: Demontujte příslušenství a následně vysokotlaký čistič bez připojení na vodu zapněte přibližně na půl minuty, než se úplně vyprázdní. Pokud je zařízení vybavené nádrží na čisticí prostředek, měli byste i ji před uskladněním vyprázdnit a vypláchnout. Abyste ze systému odstranili zbytky čisticí chemie, můžete nádrž jednoduše naplnit cca 0,2 litrem čisté vody. Následně zařízení v režimu čištění krátce zapněte. Voda z nádrže vyteče. Jednou ročně zkontrolujte a vyčistěte i vodní filtr na vstupu do tlakové myčky. To můžete udělat při této příležitosti.
Jak a kdy zazimovat AKU sekačku na trávu a robotickou sekačku?
Když na zahradě vládne zima, neměly by AKU sekačka na trávu a robotická sekačka v žádném případě zůstat venku. Jinak by mohlo dojít k poškození elektroniky. Totéž platí i pro uskladnění baterie v zimě i pro nabíjecí stanici. Nejpozději na konci října je čas umístit zařízení do sucha, nejlépe po posledním sekání trávy v roce. Pro zaskladnění AKU sekačky na trávu nebo robotické sekačky byste měli baterii nabít na přibližně 75 procent. Důvod: Pokud vybijete lithium-ionové baterie úplně, klesne tím jejich životnost. Ideálně skladujte baterie při teplotě mezi 10 a 20 °C. Nejlépe je uložte na zimu v domě, zatímco robotickou sekačku nebo AKU sekačku na trávu můžete bez problémů uskladnit v kůlně, ve sklepě nebo v garáži. Pokud je baterie v robotické sekačce pevně instalovaná, měli byste zařízení skladovat přes zimu na suchém místě.
Kromě toho platí pro robotickou sekačku totéž jako pro uskladnění malých zařízení pro zahradu: Měli byste je vyčistit – každopádně ani hadicí ani vysokotlakým čističem, nýbrž nejlépe vlhkým hadrem. V opačném případě by mohla trpět elektronika zařízení. Pro demontáž nabíjecí stanice odpojte nejprve všechny kabely a konce kabelů ochraňte před vlhkostí a mrazem. Pokud by došlo ke znečištění kontaktů, očistěte je jemnozrnným brusným papírem.
Zazimování zahradního nábytku
Jedno, zda jsou zahradní stoly a židle vyrobené z materiálů odolných proti zimě jako polyratan, hliníku nebo dřeva: Když připravujete zahradu na zimu, uskladněte je po studené roční období, právě tak jako ubrusy a polstrování na židle. Jen ocelový nábytek může zůstat přes zimu na zahradě. Pokud nemáte dostatek místa, abyste nábytek uložili uvnitř, může si vypomoci speciálními ochrannými obaly. Dodržujte následující kroky:
- Zahradní nábytek očistěte a nechte ho uschnout.
- Dobře upevněte ochranné obaly; myslete přitom i na vítr.
- Abyste zamezili tvorbě plísně, dbejte na to, aby k nábytku pronikal vzduch.