ODSTRANĚNÍ LISTÍ: 5 TIPŮ PRO KAŽDOU ROČNÍ DOBU

Na podzim shazuje většina stromů a keřů své barevné listy. Kdy je třeba odstranit listí z chodníků, vjezdů, trávníků a na zahradě? Často je jeho zametání koštětem a hrabání hráběmi namáhavé, pokud se jedná o větší plochy. Díky těmto tipům odstraníte listí na různých plochách rychle a efektivně. 

Kärcher tips for clearing leaves

Tip 1: Kdy a kde je třeba listí odstraňovat?

Proč je vůbec třeba listí odstraňovat? Na některých plochách okolo domu existuje v mnoha regionech povinnost odstraňovat listí, podobně jako povinnost odklízet sníh a led. O to se musí postarat sousedící majitel pozemku a tuto povinnost může přenést na své nájemce. Listí by se mělo odstraňovat tak často, aby chodci neměli možnost uklouznout. Ve vjezdech je smysluplné odstraňovat listí na podzim ze stejného důvodu, aby nedocházelo k prodloužení brzdné dráhy.

Oproti tomu není zcela nutné vykonávat tuto práci na zahradě, pod stromy a keři. Zde můžete počkat až do jara, aby menším zvířatům, jako jsou ježci a hmyz, poskytlo listí nutnou ochranu. Kromě toho listy slouží jako ochrana proti mrazu a přirozené hnojivo pro zahradní vegetaci. Na záhoncích by však nemělo ležet v silných vrstvách, aby se vzduch dostal do půdy. Ten, kdo se obává, že podzimní bouřky listí tak jako tak odfoukají, může ho navíc přikrýt větvemi ovocných nebo jehličnatých stromů. Na jaře od března/dubna pak větve odkryje a listí odstraní.

Výjimku na zahradě tvoří travnaté plochy: Pokud někdo klade důraz na pěstěný trávník, měl by listí odstraňovat, jelikož se jinak vytvoří žluté skvrny tam, kam na trávník nepřijde sluneční svit. To je teoreticky možné sekačkou – podle tloušťky vrstvy listí. Ale to není příliš šetrné ke zvířatům. Vhodnější jsou hrábě, nebo pokud chcete šetřit vlastní síly, pak fukar/vysavač na listí.   

Odklízení listí pomocí fukaru na listí

Tip 2: Odstranění listí fukarem

Odstraňovat listí hráběmi nebo ho zametat koštětem stojí sílu a čas: Ten, kdo chce listí z chodníků, vjezdů a trávníků odstraňovat rychleji a jednodušeji, měl by přejít na fukar. Silný proud vzduchu zařízení vyřídí vymetení listí a pomůže ho také odstranit z těžko přístupných míst a květinových záhonů nebo mulčovací kůry.

S bateriovými fukary Kärcher vyfoukáte listí cíleně na jednu hromadu. Doplňující ostrá hrana uvolní i mokré listí nebo zašlapané nečistoty. Fukar na listí LBL 4 je vybaven 2 rychlostními stupni. Tak opatrně odstraníte listí ze štěrku a chodníku (na trávě můžete výkon zvýšit). Díky odnímatelné hubici uskladníte fukary na listí bez velkých nároků na místo.

Odklízení listí pomocí vysavače

Chytrá kombinace: fukar a vysavač na listí

Kdo chce odstraňovat listí na větších plochách využije silného pomocníka - fukar a vysavač na listí Kärcher. Ten díky funkci vysávání a velkému objemu koše pomůže i při sbírání listí. Odnímatelné příslušenství v případě potřeby sníží hmotnost zařízení, jako u fukaru a vysavače listí BLV 36-240 Battery. Rychlost v režimu vyfukování a vysávání lze plynule regulovat, například pro opatrné odstraňování listí ze štěrku nebo kamení. Na větších plochách pomohou odnímatelná kolečka a mulčovacím kolečkem listí v případě potřeby rozdrtíte.

Odstranění celoročních nečistot a listí fukarem

Více než jen zametání listí: fukar na listí a vysavač listí jako multitalent

Když je na podzim listí odstraněno, mají fukar na listí a vysavač listí ještě dlouho co na práci. Tyto pomocníky využijete po celý rok v domě, na dvoře i na zahradě. Zde pár příkladů:

  • vyfoukání a vysátí řezu keřů
  • sesbírání plevele při pletí
  • vysátí trávy pozůstalé po sekání
  • vyfoukání a vysátí nečistot na terasách a v garážích
  • odstranění povadlých listů a květů ze záhonů

Důležitá upozornění

  • Abyste nerozhněvali sousedy, informujte se před použitím fukarů na listí o případných místních předpisech pro ochranu před hlukem.

  •  Vysávání velkých větví, zeminy ze záhonů nebo mokrého listí může zařízení ucpat nebo dokonce poškodit.

Odstranění listí zametačem

Tip 3: Zametání listí na větších plochách zametacím strojem

Zamést listí koštětem nebo hráběmi znamená také ho později posbírat. Mezitím se však podzimní vítr dostane do hromady listí a rozvíří ho. Proto je vhodné udělat obojí v jednom pracovním kroku: Listí zamést a posbírat jedním zařízením, zametacím strojem.

Zametací stroje se hodí především pro zpevněné plochy, jako chodníky, vjezdy nebo silnice a odstraní listí a nečistoty bez ohýbání, díky výškově nastavitelné rukojeti a jednoduše pohybem stroje. Nádoba na zametené nečistoty nabízí dostatek místa a lze ji vyprázdnit několika pohyby. Podle modelu namontujete i bez použití nářadí 1nebo 2 postranní kartáče. Tak se postaráte i o čisté hrany, spáry a rohy. Pro ruční zametací stroj S 4 Twin 2 v 1 nepředstavuje problém ani mokré listí: Postranní kartáče jsou vybavené tvrdými štětinami a zametou tak bez problémů i vlhké plochy. 

Zametací stroje tak využijete i po celý rok: zametání listí, odstranění posypového štěrku po zimě, smetení pylu a květů. A po práci? Jednoduše sklopíte rukojeť dopředu a zametací stroj postavíte na výšku do garáže nebo sklepa.

Tip 4: Odstranění listí ze střešních žlabů a okapů

Ten, komu stojí stromy v blízkosti domu, to zná: listí, drobné větve a nečistoty se nahromadí především na podzim ve střešních žlabech a okapech. I zde je třeba pravidelně odstraňovat nečistoty a listí, aby mohla dešťová voda odtékat požadovanou cestou a zamezili jste škodám způsobených vodou. Pokud se nečistoty již usadí, zabere jejich odstranění hodně času a úsilí. V mnoha případech je nutná práce na jednom žebříku, který je třeba často vysunout, abyste dosáhli na celou délku žlabu. Sadou na čištění potrubí a okapů Kärcher, která představuje vhodné příslušenství pro tlakové myčky, zvládnete vše bez problémů a námahy.  

Tryska na čištění okapů, která je součástí sady, se pohybuje sama pomocí pojezdového vozíku díky vysokému tlaku z čističe.  Na spodní straně vozíku jsou umístěny dvě vysokotlaké trysky tak, že voda tryská směrem dozadu. Efekt zpětného rázu pohání vozík vpřed, uvolňuje nečistoty a splachuje je dozadu. Hadice o délce 20 metrů postačí, abyste nemuseli stát v těsné blízkosti na žebříku. Po krátké úpravě s tímto příslušenstvím vyčistíte i okapy a odpadové potrubí. Hadice s v tomto případě používá bez vozíku. Namísto něj nasadíte speciální trysku na čištění potrubí, která zpětným rázem dozadu směřujícího vodního paprsku pronikne do místa zaneseného listím nebo jinými nečistotami a okap opět uvolní. Tip: Hadice sady na čištění potrubí a okapů má bezpečnostní značku. Hadici je třeba zavést do trubky vždy minimálně až po značku a proces čištění zastavit, jakmile je při vytahování hadice značka opět viditelná. Tak se ochráníte před rozstřikující vodou.

 

Odstraňování listí z okapů a potrubí
Odklízení listí pomocí vysavače

Tip: čištění světlíků a drenážních drážek

Časem se listím a nečistotami zanesou i světlíky a drenážní drážky kolem domu, které je také třeba v pravidelných intervalech čistit. Víceúčelovými vysavači rychle a bez námahy vysajete jak mokré, tak i suché nečistoty. Mnoho zařízení je kromě toho vybaveno i funkcí foukání, která je zvlášť praktická především na těžko přístupných místech.

Tip 5: Kam s listím? Příkladná likvidace

Díky fukarům na listí, vysavačům listí a zametacím strojům je zametání a zachycování listí snadné. Ale kam s ním, když nemáte vlastní kompost. Menší množství listí a zeleného odpadu zlikvidujete v bio popelnici, ale na pozemcích s velkým počtem stromů velmi rychle tuto kapacitu vyčerpáte. V některých regionech nabízejí obce speciální pytle nebo koše, které občané odloží naplněné na kraji silnice, odkud jsou poté odvezeny. Jinak je nutné dopravit bioodpad na speciální sběrný dvůr.  

Zametat listí pro podzimní pálení? Pálení listí a zeleného odpadu je v mnoha obcích zakázáno nebo v různých ročních obdobích omezeno. Z dobrého důvodu, neboť i zvadlé listy obsahují velké množství vody, takže při spalování může vznikat kouř a nepříjemný zápach. Právě tak se uvolňuje i jemný prach. Odstraňovat tedy listí jako domovní odpad? Jen to ne, žádné popelnice – ty nejsou v případě chybného naplnění vyváženy. Takže: pytel na listí, bioskládka nebo kompost. Kdo má dost místa na zahradě, může i založit kupu jako zimní obydlí pro ježky.

Likvidace listí

Vhodné výrobky pro listí

Mohlo by vás také zajímat: