STŘÍHÁNÍ ŽIVÉHO PLOTU HRAČKOU: 5 tipů k perfektnímu živému plotu
Stříhání živého plotu neumí každý! Zde představujeme několik důležitých tipů a triků, jak správně stříhat živý plot.
Vše, co potřebujete vědět pro péči o živý plot
Jaké správné období je pro stříhání živého plotu? Jakou zahradní techniku pro stříhání živého plotu použít? Jak se postarat o rovný střih živého plotu? Otázka za otázkou – zde přinášíme odpovědi. Následující body slouží jako seznam k zamyšlení, zda jste připravili vše, co střih živého plotu obnáší.
Kdy stříhat živý plot?
Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat? Vhodné je jaro a podzim. V těchto ročních obdobích není ani příliš teplo ani příliš chladno, takže zastřižené větvě a výhonky mohou ideálně dorůst. Případně se nabízí tvarování v červnu. Častost stříhání živého plotu závisí na druhu dřeviny. Některé dřeviny, jako ptačí zob nebo javor babyka, rostou rychleji než jiné druhy živého plotu, a tak mohou být zapotřebí 2 střihy ročně. Oproti tomu postačí u oblíbených druhů jako tújí, tisů nebo bobkotřešní, stříhat živý plot 1krát ročně.
Jak na střih plotu?
Zahradní technika a ochrana při práci – jaké vybavení je vhodné? Podle dřeviny a požadovaného střihu potřebujete různé typy zahradní techniky. Na prvním místě však hraje roli vlastní bezpečnost. Není možné zapomenout na pevnou obuv a ochranné brýle. Aby nedošlo ke zbytečnému zatížení živého plotu a keřů, měly by být nože skutečně ostré. S ohledem na bezpečnost práce a efektivnost oceníte AKU nůžky na živý plot. Pokud plot měří několik metrů, nabízí se teleskopické nůžky.
Jak pečovat o živý plot?
Péče o živý plot – co sledovat? Živý plot by se měl stříhat každý rok, jelikož delší vyčkávání a poté radikální střih škodí zdraví vegetace. V horkých dnech není stříhání živého plotu vhodné, jelikož čerstvě ořezané výhonky mohou jinak zaschnout. Pravidelná péče spočívá v tom, že vyříznete poškozené části a tím dojde i k omlazení postižených míst. V ideálním případě se informujte před vysazením dřeviny o jejím růstu a ostatních tipech pro péči.
Střihy živých plotů, technika a tipy pro rovný střih
Skoro už můžete začít! Nabízí se pouze ještě jedna otázka, jak nejlépe sestříháte živý plot do požadovaného tvaru. Záleží na správné technice. Aby se vám požadovaný tvar živého plotu podařil, hraje velkou roli výběr nářadí.
Jaký střih živého plotu zvolit?
Lichoběžník versus obdélník: Jaký střih by to měl být?
Populární jsou především lichoběžníkový a obdélníkový střih. Poslední jmenovaný je prostorově nenáročný a vhodný pro listnaté dřeviny (ptačí zob, bobkotřešeň, habr). Mimořádné oblibě se těší lichoběžníkový střih. Při něm se živý plot omlazuje směrem vzhůru, takže sluneční světlo dopadá na plot rovnoměrně. Živý plot byste ovšem neměli omlazovat příliš, jinak by mohly vzniknout nepěkné hnědé díry. Proto tip profesionálů zní: Vždy sestřihávat jen tolik, aby bylo na větvích vidět ještě zelené listí.
Technika pro střih plotu
Pokud je nůž u nůžek na živý plot tupý, může rychle dojít k poškození listů a větví. Diamantem nabroušené nože jsou tou správnou volbou. Kromě toho se vystavíte zbytečnému nebezpečí, pokud použijete chybné vybavení. Pokud je živý plot například několik metrů vysoký, měli byste přemýšlet o koupi teleskopických nůžek na keře. To je nejen efektivnější a bezpečnější, ale i šetrnější volba pro vaše záda.
Aby se dokonalý řez podařil, sází stále více milovníků zahrad na AKU nůžky na živý plot. Na rozdíl od obvyklých elektrických přístrojů si vystačí moderní technika bez kabelu a namísto něho s bateriemi s dlouhou životností.
Kromě toho nabízí moderní AKU stříhací technika četné výhody, což umožňuje komfortní práci v téměř každé pracovní pozici. K ní patří:
- Funkce pily pro silnější větve
- ergonomické, otočné úchyty pro bezpečné držení ve všech pozicích,
- nasazovací sběrná lišta pro padající řezivo,
- chránič špičky lišty, který zamezí nepěkným poškozením na stěně a zemi,
- zahnutá řezací hlava pro vysoké ploty.
Na technice záleží! S pomocí šňůry k rovnému živému plotu.
Pokud se zeptáte zahradního experta, jak vytvořit dokonalý a především rovný střih živého plotu, odpověď vždy zní: Bez šňůry to nejde! Je to neuvěřitelně jednoduché. Šnůru natáhnete na straně podél horní části plotu. Neměli byste ji upevňovat na živém plotu, ale například na 2 sloupcích nebo tyčích. Vypněte ji ve výšce, do které má sahat požadovaný strop plotu. Kromě toho by měla být šňůra napnutá, aby ji vyčnívající větve nezvlnily a v požadovaném tvaru nevznikly nepěkné prohlubně
Správný střih živého plotu: V 5 krocích k perfektnímu živému plotu
1. Natáhnout šňůru
Tam, kde má být pozdější koruna plotu, vypněte na straně šňůru. Ta slouží jako orientace pro rovný střih. Dříve než začnete, zkontrolujte ještě jednou živý plot, zda v něm nejsou ptačí hnízda.
2. Vertikální střih
Nyní stříhejte živý plot rovnoměrnými pohyby zdola nahoru. Doporučujeme vždy čas od času ustoupit o krok vzad, abyste se podívali, zda pracujete ještě v zákrytu. Pozor: U listnatých dřevin s většími listy řezejte raději manuálně, jelikož můžete elektrickými nůžkami na živý plot případně listy poškodit a ty by mohly odumřít. Heslo proto zní: Méně je někdy více! Stříhejte pouze tolik, kolik je nezbytně třeba a tak, aby bylo ještě vidět zelené listí.
3. Horizontální střih
Stříhání koruny vyžaduje zvlášť hodně koncentrace. Nářadí byste měli nasadit těsně nad napnutou šňůru. Speciálně při použití žebříku je třeba provádět tento pracovní krok promyšleně a soustředěně. Tip profesionála: S teleskopickými nůžkami na plot s úhlovou nastavitelnou hlavou ostříháte přesné obrysy, aniž byste se přitom museli vytáčet.
4. Detaily
Jakmile dostříháte hlavní plochu živého plotu, můžete se s nůžkami věnovat detailům a zaměřit se na jemný střih. Následně vás čeká údržba a péče o zahradní techniku.
5. Údržba
Nejlépe zkontrolujte případné poškození a znečištění každého nářadí přímo po použití. Pokud by na něm byly přilepené ještě zbytky půdy a rostlin, odstraňte je vlhkou houbou a tvrdým kartáčem. Měli byste vždy pravidelně kontrolovat pevné dotažení všech matic, šroubů a čepů. Pro trvalé zachování dobrého výkonu při stříhání doporučujeme pravidelně ostřit nože nůžek na plot plochým pilníkem a otřep, který vznikne broušením následně odstranit brouskem. Pokud si na broušení nožů lišty sami netroufáte, můžete nechat nůžky nabrousit odborníkem. Na závěr je vhodné naleštit nůž vhodným olejem (např. olej Ballistol) na ochranu proti rzi.
6. Likvidace ostříhané zeleně
Nejprve práce, potom zábava – dříve, než se budete moci těšit z vykonané práce, musíte přirozeně ještě zlikvidovat ostříhané větvičky a listí. Ten, kdo má štěpkovač, může ořezané větve optimálně zmenšit a připravit je tak pro biopopelnici, resp. kompost nebo další přepravu na recyklační dvůr. U silných větví můžete navíc použít nůžky na větve.