Praktické tipy pro zavlažování zahrady

Když v letních měsících teploty stoupají a déšť není po dlouhé dny na dohled, znamená to pro zahrádkáře jediné: je třeba zalévat květiny, zeleninu a trávník. Ale na co je nutné dávat při zavlažování zahrady pozor? S těmito tipy vaše zahrada dobře zvládne i teplé roční období.

Praktické tipy pro zavlažování zahrady

Kdy a jak byste měli zahradu zavlažovat?

Pravidelně zavlažovat trávník, resp. zalévat okrasné a užitkové rostliny i květiny je povinností a předpokladem zeleného království. Přeci jen musíte při zalévání zahrady dávat na některé věci pozor. Přitom se jedná především o čas, vybavení a správnou techniku zalévání, resp. zavlažování. Také je vhodné vědět, že rostliny a půda mají různé potřeby; ty je nutné při zavlažování a péči dodržovat.


Pět tipů pro správné zavlažování na zahradě

Správný okamžik:

Ráno nebo dopoledne je ideální čas pro zavlažování. Právě v létě, když je přes den velmi horko, se ráno může voda při ještě mírných teplotách pomalu vsáknout do půdy. V poledním horku byste neměli v žádném případě zalévat, jelikož se voda jinak rychle vypaří a nepronikne ke kořenům. Proto hodně pracujících zalévá většinou večer po práci. I to je možné, ale může tím dojít k tomu, že nechtěně přilákáte šneky a slimáky, jelikož listy zůstanou ještě dlouho vlhké – a to je ráj pro zahradní škůdce. 

Příslušný zavlažovací systém může tuto práci udělat za vás. Nemusíte se starat o vaši zahradu, když jste pryč, nebo když ji jen zapomenete každý den zalít. Tento systém může sledovat vlhkost půdy a na základě toho dávkovat správné množství vody. Díky tomu vaše rostliny dostanou přesně takové množství vody, jaké potřebují. To jistě vyvolává řadu otázek, jakým správným způsobem zavlažovat zahradu? Co je potřeba zohlednit při výběru zavlažovacího systému? Vyzkoušejte zavlažovací Kärcher Rain Systém, který dodá vaší zahradě vše, co potřebuje.

Při zavlažování zahrady je nutné nastavit správné plánování. Během něj musíte brát v úvahu individuální potřeby různých typů vegetace, jejich umístění a mnoho dalších faktorů. Než začnete Kärcher Rain System instalovat, měli byste si zmapovat zahradu a zakreslit si všechny jeho prvky – jak ty, které potřebují zavlažovat - trávníky, záhony, skalky nebo keře, ale i budovy, pergoly, příjezdové cesty a chodníky. Na takto připravený plán můžete umístit jednotlivé prvky vašeho zavlažovacího systému. Abyste to mohli udělat správně, musíte se seznámit s technickými parametry – zavlažovanou plochou nebo tlakem vody. Jakmile tohle budete mít hotové, rozdělte si zahradu na oblast s vegetací, která vyžaduje podobnou zálivku. Trávník by se měl zalévat jiným způsobem, než záhon (jde o jiný typ zavlažovací trysky.)

Zavlažování na zahradě

Výbava pro zavlažování:

Zde se nejprve nabízí otázka: Jaký zdroj vody chci využívat, a jak se voda dostane od zdroje k rostlinám? Principiálně jsou pro zavlažování zahrady k dispozici 3 vodní zdroje: Buď použijete zachycenou dešťovou vodu ze sběrné nádrže, či spodní vodu ze studny, nebo napojíte běžnou hadici, tedy zavlažovací zařízení na domovní vodovod. Poslední možnost představuje vysoké náklady. Investice do zavlažovacího systému například s čerpadlem se brzy vrátí. Pro zakoupení rozvodu vody máte možnosti si vybrat: zavlažovače, hadice, postřikovače, čerpadla a zavlažovací automaty (bližší informace níže). Pro uložení systému hadic jsou k dostání vhodné vozíky, resp. boxy na hadice.

Pravidelnost:

Při zavlažování zahrady platí heslo: Pravidelnost je záruka úspěchu! Přitom by měly být rostliny a záhony dostatečně zalévány, aby voda mohla proniknout hluboko do půdy a dostala se tak až ke kořenům. V každém případě zamezte každodennímu zalévání. To je nejen drahé a energeticky náročné, nýbrž to ani není třeba. Jak často byste měli zahradu zalévat, závisí na vlastnostech půdy. Jako základní pravidlo platí: písčité půdy zavlažovat přibližně každý čtvrtý den, jílovité půdy 1krát týdně.

 

Dbejte na potřeby rostlin a půdy:

Měli byste se vyhnout příliš studené vodě. Studená voda z vodovodu znamená pro většinu rostlin stres. Lepší je použít vodu z kádě na déšť a rozvádět ji tlakovým čerpadlem. Vodu z vodovodu můžete přirozeně k zavlažování zahrady také využít, i když to s sebou přináší oproti zavlažování spodní, resp. dešťovou vodou určité nevýhody: Voda je o hodně studenější. Kromě toho byste si měli zjistit, jaká je kvalita místní vody. Vápnitá voda rostlinám škodí. Paušální doporučení pro zavlažování je obtížné, jelikož rostliny potřebují různé množství vody. Záhonové rostliny mají menší nároky než rostliny v květináči. Abyste získali představu o tom, kolik vody rostlina potřebuje, postačí často pohled na její listy: Mnoho tenkých a měkkých listů ukazuje na potřebu velkého množství vody. Rostliny se silnými, resp. tvrdými listy vyžadují vody méně. Nejvíce vody na zahradě spotřebuje trávník. Zvláště u písčitých půd byste měli trávník kropit 3 až 4krát týdně. Jílovité půdy oproti tomu ukládají více vlhkosti, takže postačí zahradu dostatečně zavlažovat 1krát týdně.

Když se blíží zima:

Vypuštění vlastního zahradního zavlažovacího systému je každoročně oblíbeným tématem snad všech zahrádkářů, když se blíží příprava zahrady na zimu. Pro vypuštění jezírka a studny využijete například tlaková čerpadla, pro bazén pak ponorná čerpadla na čistou vodu s plochým sáním.

Hadicový systém pro zavlažování

Zalévání květin

Zavlažovat konví, hadicí nebo zavlažovacím systémem?

Dřívější generace si nemusely otázku vhodného vybavení pro zavlažování klást: Konev byla jediná možnost. Dnes je výchozí situace zcela jiná. Existují četné nástroje jako například mobilní zavlažovače a postřikovače, a dokonce kompletní zavlažovací systémy (např. čerpadla na dešťovou vodu). Jaké vybavení je tedy pro vás tím nejvhodnějším?

Konev patří vždy k základní výbavě: I přes velké množství moderních a efektivních zařízení pro zavlažování zahrady naleznete konev stále ještě v téměř každé zahradě. Hodí se skvěle pro zalévání rostlin v květináči a záhonů. Nástavcem na kropení opatrně zalijete i okrasné rostliny. Rozhodující nevýhodu však nelze změnit: Vícečetné doplňování a nošení konve stojí sílu a může rychle vést k bolesti zad a ramen.

Zalévat nebo nechat zavlažovat? U větších ploch je pouhé zalévání hadicí smysluplné jen částečně. Pokud jde pouze o zavlažování malé travnaté plochy, můžete se s klidným svědomím sami chopit hadice spolu s postřikovačem, resp. zalévací tyčí. Kärcher hadice jsou robustní a konstruované tak, aby se neohýbaly, což mimořádně zvyšuje jejich životnost.

Zavlažovač

Pro větší zahradní plochy sáhněte raději k zavlažovacím systémům. Pro mnohé by měl postačit travní postřikovač, který hadicí spojíte buď s domovním vodovodem nebo čerpadlem. K tomu se dobře hodí především zahradní zavlažovače. Ty jsou vybavené regulací šířky kropení, takže můžete manuálně nastavit rozsah i množství vody – tak dosáhnete efektivního zavlažování zahrady. Co je přitom důležité: Zavlažovače byste si měli vybírat podle tvaru a potřeb zavlažované plochy.

Zavlažovací systém

Zavlažovací systém: efektivní a šetrný k vodě! Pokud chcete postupovat jako skuteční profesionálové, pak máte k dispozici dokonale vzájemně uzpůsobená čerpadla a zavlažovače. Takové zavlažovací systémy umožní nejen časově nenáročné a zároveň efektivní zavlažování, ale jsou navíc i šetrné ke zdrojům a vykazují dlouhou životnost. Přivádějí totiž vodu cíleně na jednotlivé plochy rostlin, resp. trávníku.  


Jak funguje zavlažování zahrady dešťovou vodou

Jak nakonec bude vypadat základní sada pro zavlažování zahrady, závisí přirozeně na osobním vkusu a dostupné zahradní ploše. Jako zkušený zahradník byste měl v každém případě vědět, jaké výhody máte, pokud zavlažujete svoji zahradu dešťovou vodou. Jednak tato metoda nepřináší žádné náklady na vodu a je především šetrná k životnímu prostředí, jednak má dešťová voda oproti vodě z vodovodu rozhodující výhodu: Dešťová voda představuje přirozenou formou destilované vody, bez zárodků a nečistot. Sice je naše voda z vodovodu také velmi čistá, ale může být v různých regionech vápnitá nebo z důvodu starších potrubí obsahovat nežádoucí usazeniny. Pokud si chcete být zcela jisti, zkontrolujte nejprve kvalitu vody.

Dešťová voda je od přírody čistá a má neutrální pH. Jako milovníci svých zahrad si musíte pouze položit otázku, jak ji chcete sbírat. Na výběr máte cisterny, hluboké studny a sudy, jejichž nasbíranou dešťovou vodu můžete na zahradě efektivně rozvádět pomocí čerpadel nebo tlakových zahradních čerpadelhadicových systémů a zavlažovačů.

Zavlažování dešťovou vodou

Zavlažování ze studny

Zavlažování zahrady spodní a studniční vodou

Právě tak jako při zavlažování zahrady dešťovou vodou si nemusíte při zavlažování spodní, resp. studniční vody dělat starosti o její kvality vody. Pokud ji chcete využívat k zavlažování zahrady, měli byste se předem informovat o hladině spodní vody. Tu zjistíte od místního vodohospodářského úřadu. Někdy vám poskytne takové cenné informace i váš soused při přátelském pohovoru přes plot. Zásadní roli na téma zavlažování zahrady spodní a studniční vodou hraje finanční otázka. Zavlažování zahrady vodou z domovního vodovodu přináší opakující se náklady, zřízení studny přitom představuje jednorázovou investici, která se většinou vrátí již za několik let. Zde se v každém případě vyplatí přesně počítat. Na co byste neměli zapomenout: Pokud chcete zřídit studnu, musíte to nahlásit na příslušném úřadu. V každém případě byste se měli předem informovat o místních podmínkách pro povolení a právních restrikcích.

Zásobování zahrady vodou z vlastní studny je ekologickou alternativou zavlažování vodou z vodovodu. Abyste mohli vodu rozvádět ze studny k rostlinám a záhonům, potřebujete navíc čerpadlo. Zde se nabízí zavlažování tlakovými čerpadly. Díky výkonu až 7.000 litrů za hodinu jsou robustní čerpadla s dlouhou životností vynikajícím pomocníkem pro dopravu vody z jezírek a studní.

Automatické zavlažování čerpadlem

S automaticky řízeným zavlažováním ušetříte hodně času a můžete svoji zahradu zavlažovat efektivně podle potřeb. Díky zavlažovacím sensorům a automatům máte jako majitel zahrady naprostý přehled o tom, kdy a kolik zahradních ploch má být zavlažováno. Zařízení můžete například naprogramovat tak, že se zapne v ranních hodinách, když ještě všichni spí. Automatický systém zavlažování je právě tak ideálním řešením, pokud chcete odcestovat, ale nemáte nikoho, kdo by převzal časově náročné zavlažování zahrady. Co byste měli vědět o automatickém zavlažování zavlažovacími automaty, resp. hodinami, naleznete zde.

Jak na to?

Začněte od začátku, tedy od odběru vody. Od přívodu vody přiveďte hadici na zahradu. Dostaňte ji až na místo, ve kterém budete mít např. trojcestný rozdělovač pro jednotlivé oblasti, které jste si vyčlenili na plánu zahrady. Každá hadice vede od trojcestného rozdělovače k jednotlivým zavlažovačům pro daný typ vegetace. Aby byl zachován dostatečný tlak vody, a tím zajištěna dobrá funkčnost zavlažovačů, nesmí být vzdálenost od trojcestného rozdělovače k rostlinám příliš velká, protože pak by byl tlak na konci až moc nízký.

Celý zavlažovací systém je řízen elektronickým regulátorem SensoTimer – chytré zařízení, které vám umožní přesně naprogramovat časy a délku zavlažování. Provedete automaticky nebo ručně. Programování řídicího modulu je velmi jednoduché díky pěti velkým tlačítkům, a také možnosti rozložení ovládacího panelu.  Maximální nastavitelný interval zavlažování je 90 minut. Díky funkci eco!ogic, zavlažování lze odložit o 1 až 7 dní. Kdykoliv můžete také přepnout na ruční ovládání, které dovoluje odložit zavlažování o 24 hodin.

Systém je vybaven čidlem půdní vlhkosti, díky kterému se může dávkovat voda podle potřeby – každé 3 minut odesílá informace o vlhkosti půdy do řídicího systému. Požadovanou hodnotu vlhkosti půdy lze libovolně nastavit v pětistupňovém rozmezí. Zavlažování se spouští automaticky, jakmile vlhkost půdy klesne pod nastavenou hodnotu.

Pro správnou funkčnost zavlažovacího systému je nutný tlak min. 2 bary, nemělo by se však překročit 5 barů. Pokud je tlak příliš nízký, je třeba namontovat čerpadlo a naopak, pokud je příliš vysoký, musíte použít redukční ventil. Systém Kärcher Rain System pracuje s maximálním tlakem 4 bary. Systém má také speciální filtr, který čistí vodu od nečistot.


Systém a jeho části

  • Zavlažovací automat – je elektronické zařízení, které programuje, kdy se budou zapínat a vypínat jednotlivé sekce celého systému. K tomu slouží elektrické impulsy vysílané do elektroventilů. Může být umístěn na vnější stěně domu, což je nejběžnější, nebo také uvnitř, např. v kuchyni. Může být napájen ze sítě nebo pomocí baterie. Kromě naprogramovaných časů spuštění systému můžete přepnout na ruční ovládání pro zavlažování mimo předem nastavené hodiny.

  • Hadice pro kapénkovou závlahu – hadice s kapajícími tryskami, které jsou situovány uvnitř a mají různý výdej vody. Trysky jsou také různě umístěny v závislosti na typu vegetace k zalévání. Proto můžete efektivně zavlažovat živý plot i keře nebo stromy rostoucí v určité vzdálenosti od sebe. Hadice pro kapénkovou závlahu můžete rozmístit na povrchu, pod kůru nebo ji zakopat.

  • Rozprašovací trysky – malé postřikovače, které jsou skvělé pro květinové záhony nebo skalky mají krátký dosah. Jsou vybaveny kolíkem, který se zapichuje do země a tenkou hadicí, kterou se přivádí voda. Systém Kärcher Rain Systém se skládá ze tří typů postřikovacích trysek se třemi úhly zavlažování (360°, 180°, 90°) a nastavitelným průtokem vody.

  • Senzor půdní vlhkosti – toto zařízení ovládá systém podle stupně vlhkosti půdy.

Produkty vhodné pro zavlažování zahrady

Mohlo by vás také zajímat: