KDYŽ JE VŠECHNO PROPOJENÉ

Digitalizace, umělá inteligence, robotika: Po celém světě pohánějí tyto megatrendy masivní změny ve světě výroby. Lidé, stroje a procesy jsou stále silněji vzájemně propojeni za účelem zvýšení produktivity. Zaměstnancům často odpadají fyzicky namáhavé práce, zato však vznikají jiné, kvalifikované úkoly ve stále komplexnějším prostředí výroby. Kam přesně to spěje, nikdo neví – v každém případě to však bude napínavá cesta.

Ilustrace výroba budoucnosti

 

Budoucnost konkrétně: Například Bühlertal

Vyrábět produkty lokálně a zůstat konkurenceschopnými. Plnit přání zákazníků ve vysoké kvalitě a rychlosti. Dlouhodobě zajistit výrobní závod a udržitelně v něm hospodařit. S tímto zaměřením společnost Kärcher kompletně digitalizuje svůj závod v Bühlertalu. Již před zahájením projektu, který běží pod názvem Bühlertal 5.0, se stupeň automatizace pohyboval nad 50 procenty. V průběhu pouhých dvou let dojde k novému nastavení nebo k další automatizaci řízení výroby a intralogistiky. Proč dopravní systémy bez řidičů přitom potřebují hejnovou inteligenci, a proč zaměstnanci teď musí zvedat podstatně menší hmotnost? Pojďme na to.

Digitalizace v sezónním obchodě: Svět se točí dál.

Velké projekty mají často takovou vlastnost, že vyšumí do ztracena. To se stane především tehdy, když je nahození příliš velké a zaměstnanci nejsou na palubě. Katja Räntzsch, vedoucí projektu Bühlertal 5.0, vysvětluje: „Od začátku pro nás bylo důležité, aby do projektu byli zapojeni všichni kolegové, protože jsou to právě oni, kteří při realizaci ponesou na svých bedrech mnoho úkolů. To jde jen s motivací a otevřeností pro nové nápady – zejména proto, že svět se točí dál a my musíme spolehlivě zvládat provozní činnost.“

Provozní činnost znamená v Bühlertalu například vlastní výrobu plastů s 50 000 konstrukčními díly za den nebo výrobu až 25 000 produktů pro soukromé i profesionální uživatele. Je třeba také vzít v úvahu speciální výzvu, která vyplývá ze skutečnosti, že i čisticí technika je sezónní. V maloobchodním segmentu je poptávka po vysokotlakých čističích zvlášť vysoká na jaře a v létě. „Jakmile vysvitne slunce, objem objednávek se drasticky zvýší a všichni chtějí být rychle obsloužení – tehdy pracujeme v závodě nejen s našimi 570 kmenovými zaměstnanci, nýbrž i s dalšími až 300 sezónními pracovníky ve třísměnném provozu“, uvádí paní Räntzsch.

 

Sezónní podnikání Bühlertal
Ilustrace muže, který seděl před počítačem

 

 

Nestavět žádné vzdušné zámky, ale zvolit témata a pustit se do práce

Kde se přistoupí takto k řešení, musí se zvolit vhodná strategie digitalizace. „Nemáme takový přístup, že bychom si objednali velké, individuální programování, které pak nebude fungovat“, vysvětluje paní Räntzsch. „Realizujeme fungující řešení blízká standardu a zjednodušujeme procesy, tam, kde je to možné, pomocí softwaru.“ Základ všech opatření tvoří výkonná a bezpečná bezdrátová lokální síť (WLAN) a odpovídající interní síť – prvním pilířem projektu proto byl rozvoj digitální infrastruktury. Poté se přešlo ke klíčovým tématům, kterými je řízení výroby, automatizace a intralogistika. Softwarové srdce výroby tvoří systém MES, který bude do roku 2021 postupně vybaven rozhraním se systémem SAP. „Stejně jako na mnoha místech v minulosti některé funkce probíhaly přes Excel“, konstatuje paní Räntzsch. „To sice funguje, je to však velice náročné a závisí to na několika málo odbornících.“ Nový systém je schopen převzít kompletní podrobné plánování výroby, od přípravy výroby přes konečnou montáž až po kontrolu kvality. „V současné době se učíme téměř denně, kde se skrývá potenciál optimalizace“, uvádí paní Räntzsch. „Například jsme vždy měli vysoké vytížení našich strojů na vstřikové lití, systém MES však řídí výrobu ještě lépe.“

Člověk a automatizace: Když to jde ruku v ruce.

Pracovní svět se nachází v digitální revoluci, a u některých firem je cílem automatizačních procesů snižování stavu zaměstnanců. Katja Räntzsch vysvětluje, proč to v Bühlertalu není hlavním směrem: „Jádrem našich opatření je, že chceme zvýšit výstup závodu – zlepšením pracovních podmínek a hladkými procesy.“ Proto společně analyzovali výrobní linky a definovali, kde by mohlo dojít k usnadnění pracovních kroků. V konečné montáži vysokotlakého čističe K 2 muselo být až doposud manuálně nasazované čerpadlo o hmotnosti 2 kilogramy. Při velkém počtu kusů to byla velice namáhavá a málo ergonomická činnost.

Od roku 2020 tento pracovní krok probíhá automatizovaně. U profesionálních produktů rovněž dojde k usnadnění, což bude výhodné zejména u těžkých strojů. „Stejně jako v automobilovém průmyslu budou do budoucna vysokotlaký čistič HDS přepravovat mezi jednotlivými pracovními systémy podjezdové FTS (transportní systémy bez řidiče), což znamená významný přínos pro ergonomii.“

Jakmile bude produkt připraven k vyzvednutí, posadí ho balicí robot na paletu. Poté stroje vyzvednou transportní systémy bez řidiče (FTS). „To je skutečně fascinující technika“, uvádí paní Räntzsch. „Zejména proto, že FTS pracují s inteligencí hejna. Nejezdí jednoduše tupě jednou trasou, nýbrž ten FTS, který je nejblíže aktuálnímu úkolu, produkt vezme s sebou.“ Poté se pokračuje buď do skladu nebo do přímé expedice – kde závod pomocí dosavadních opatření zvýšil kvótu ze 30 na více než 50 procent a usiluje o dosažení 70 procent. „Přímá expedice je zárukou rychlého adresování objednávek a nízkých nákladů na skladování.“

Na cestě, ale ne hotovo: Dosavadní pokrok jako pobídka.

V průběhu dvou let bylo v Bühlertalu realizováno mnoho opatření nebo se nacházejí v realizaci. „Také s bezpapírovou továrnou jsme na dobré cestě“, uvádí paní Räntzsch. Analogicky k strategii digitalizace v celém podniku je kompletní personální správa v závodě koncipovaná tak, aby zaměstnanci bez vlastního počítače mohli podávat žádosti o čerpání dovolené nebo neschopenky pomocí koncových zařízení. To, že se všechny tyto kroky vyplatí, ukazuje růst produktivity a pokles nákladů na chyby. „Projekt však pro nás neznamená konec, nýbrž začátek“, usmívá se paní Räntzsch. „Protože stejně jako doposud se chceme každý den dostat o kousek dál – vždy je co zlepšovat.“

Ilustrace Automatizace Kärcher Bühlertal 5.0

Údaje a fakta o projektu Bühlertal 5.0

Závod v Bühlertalu má výrobní plochu o výměře 26 000 m² a skladovací plochu o výměře 23 000 m². Vlastní výroba plastů má k dispozici 26 strojů pro vstřikové lití a 250 nástrojů. Vlastní výroba motorů pro modely do výkonu 3,2 kW běží na dvě linky. Pokud jde o produkty, vznikají parní čističe pro indoor oblast, vysokotlaké a plošné čističe pro soukromé uživatele a vysokotlaké čističe pro průmysl.

V závodě je mnoho automatizovaných procesů, což vyžaduje odpovídající řešení. K tomu patří mimo jiné 49 montážních a manipulačních robotů, 21 portálových robotů pro překládání a šroubování, 53 elektrických šroubováků s monitorovaným točivým momentem a stoprocentní kontrola všech zařízení pomocí 34 systémů pro zpracování obrazu a kamerových systémů.

Co říkají u společnosti Jungheinrich: Intralogistika proti plýtvání*

Společnost Jungheinrich se specializuje na intralogistická řešení a podpořila společnost Kärcher při projektu Bühlertal 5.0. V čem dnes spočívají největší výzvy?

Markus Staringer: V prvé řadě realizujeme naše řešení jen zřídka na zelené louce. Většinou pracujeme na základě již existujících procesů a montážních postupů. Společně s našimi zákazníky pak zkoumáme, kde všude se plýtvá zdroji ve formě zbytečných cest, čekacích dob a skladování, a optimalizujeme na tomto základě postupy. Přitom existuje vysoká náročnost, pokud jde o dostupnost systému. Abychom ji zajistili, využíváme téměř 8 000 servisních techniků, kteří odstraní jakoukoli poruchu v nejkratší možné době.

Procesy do sebe stále více zasahují, především mezi intralogistikou a výrobou. V čem se podle vašeho názoru skrývá největší potenciál s ohledem na efektivitu?

Markus Staringer: To si ujasníme, když se podíváme na zpracovatelský řetězec. Ve společnosti Kärcher jde například zboží ze skladu na stroj pro vstřikové lití, poté jdou odlitky do výroby a odtud jdou produkty do skladu nebo do expedice. Pokud tyto kroky necháme probíhat automatizovaně, významně klesne pravděpodobnost chyby a umožní se nepřerušovaná práce s dobami nepřetržitého cyklu. Investice do intralogistiky se tak rychle vyplatí.

Digitalizace, automatizace a umělá inteligence – to je často citovaná trojice priorit. Něco je možné již dnes, jakým směrem se však bude cesta ubírat dále?

Hennes Fischbach: Intralogistika podléhá již desítky let trvalému trendu automatizace. Aktuální řešení běží mimořádně stabilně. Toho si naši zákazníci velice cení. Protože obecně platí: Výrobní prostředí je pro experimenty příliš citlivé. S klíčovým slovem umělá inteligence je spojováno nově mnoho vizí a snů. Konec konců však umělá inteligence znamená, že se stroje učí a v určitém rámci samostatně hledají vhodné řešení. To znamená také, že my lidé svěřujeme strojům větší odpovědnost. Bude však ještě nějakou chvíli trvat, než to budeme skutečně chtít a než to budeme považovat za bezpečné.

*Markus Staringer a Hennes Fischbach jsou projektoví vedoucí ve společnosti Jungheinrich a doprovázeli projekt Bühlertal 5.0.

Mohlo by vás také zajímat:

Ilustrace Automatizace Kärcher Bühlertal 5.0

Dva světy, jeden cíl: Dokonalost

Kärcher na domácí terase. Kärcher v průmyslovém čištění. Na obě tyto oblasti použití myslí lidé zřejmě nejčastěji, pokud jde o vysavače, vysokotlaké čističe a podobná zařízení. Mnoho produktů Kärcher však již neodmyslitelně patří ke každodenní práci především pro řemeslné podniky.

> číst dál

Ilustrace Kärcher New Venture

Nechat myšlenky volně plynout

Jeden podnik existuje již několik desetiletí, má desetitisíce zaměstnanců a působí po celém světě. Druhý existuje takříkajíc teprve od včerejška a sestává z pěti nadšenců a z grandiózního nápadu. V našem online speciálu se dozvíte, jak koncerny a start-upy společně vytvářejí inovace.

> číst dál

Plněná taštička - švábská specialita

Po stopách plněné taštičky (švábská specialita „Maultasche“)

Plněná taštička i společnost Kärcher pocházejí ze Švábska a jsou mezinárodní. Produkty Kärcher jsou oblíbené po celém světě stejně jako dobroty zabalené do těsta. To je dostatečný důvod podniknout malou cestu, která ukáže, proč kulinářské zážitky spojují a co poskytuje čisticí technika pro hodování bez starostí.

> číst dál