ČIŠTĚNÍ ZAHRADNÍHO NÁBYTKU: TIPY A TRIKY PRO DOKONALOU PÉČI

Terasa nebo veranda nevypadá útulně, pokud ji něco nezdobí: Zahradní nábytek! Abyste však mohli zahradní nábytek využívat co nejdéle, měli byste jej opravdu pravidelně čistit a udržovat.

Čištění zahradního nábytku

Na co byste měli pamatovat při čištění zahradního nábytku?

Než si řekneme, jaké nářadí a přípravky jsou potřeba k čištění zahradního nábytku a jak by se mělo pečovat o různé materiály, projděme si nejprve základní informace.

Čištění zahradního nábytku není jen o tom, aby vypadal opět jako nový, ale také o tom, aby odolné nánosy nečistot, jako je mech nebo houbové lišejníky, nenapadaly materiál a neničily jeho životnost. Proto se vyplatí přečíst si něco o péči o zahradní nábytek, abyste byli informováni a mohli svůj nábytek co nejlépe využít.

K čištění zahradního nábytku lze použít následující přípravky:

  • na mytí nábytku použijte kartáč a/nebo houbu, vlažnou vodu a prostředek na mytí nádobí.
  • ruční kartáč, smeták a kbelík
  • hadice s tryskou nebo rozprašovačem
  • tlaková myčka, např. v kombinaci s kartáčovým nástavcem a čisticími prostředky.
  • vhodný ochranný oděv.
Čištění zahradních židlí

Kdy čistit zahradní nábytek?

Zahradní nábytek by se měl čistit alespoň dvakrát ročně - nejlépe na začátku zahradní sezóny na jaře a pak znovu na podzim, když je čas zahradu zazimovat. Mimochodem, čištění zahradního nábytku by se mělo provádět vždy za suchého počasí. Díky tomu každý kus zcela vyschne a případné oleje nebo laky, které používáte (tj. k impregnaci dřevěného nábytku), mají čas působit.

Není nic špatného na tom, když zahradní nábytek čistíte i častěji, pokud si to přejete. To však může záviset na tom, z jakých materiálů je nábytek vyroben, jak moc je vystaven povětrnostním vlivům a jak moc je pro vás důležité, aby vaše lavice, židle, stoly atd. vypadaly reprezentativně. Pokud nábytek zůstává celoročně venku, je vystaven různým povětrnostním podmínkám, což znamená, že se může rychleji ušpinit, a proto je třeba jej častěji čistit. V podzimních a zimních měsících se vyplatí uložit zahradní nábytek na suché místo, např. do kůlny nebo do sklepa.

Čištění zahradních židlí

Čištění zahradního nábytku: Tipy pro dřevo, plast a další materiály

I v péči o zahradní nábytek existují výjimky z pravidla. V závislosti na materiálu se doporučují různé čisticí prostředky:

Čištění plastového zahradního nábytku

Plast

Pokud je plastový nábytek ponechán venku, časem zežloutne a zešedne. Toto žloutnutí a blednutí lze odstranit speciálním čisticím prostředkem na plasty. Na rozdíl od běžných univerzálních čisticích prostředků obsahuje tento typ čisticího prostředku aktivní odstraňovač nečistot, který velmi účinně čistí plastový zahradní nábytek.

Čištění dřevěného zahradního nábytku

Dřevo

Na rozdíl od odolných druhů dřeva, jako je teak, eukalyptus nebo robinia, které jsou díky esenciálním olejům přirozeně odolné vůči povětrnostním vlivům, vyžaduje lakovaný zahradní nábytek z měkkého dřeva (např. buku nebo smrku) obvykle více péče. Vždy byste měli pracovat s vlákny a vyhnout se agresivním čisticím prostředkům nebo drátěným kartáčům. Ať už se rozhodnete pro čištění pomocí mýdla, které jste si sami namíchali, nebo se rozhodnete pro čisticí prostředek na dřevo ze specializovaného obchodu, rozpuštěné zbytky nečistot je třeba důkladně opláchnout a poté nábytek vyleštit suchým hadříkem a ošetřit olejem.

Čištění ratanového nábytku

Ratan

Díky propleteným nerovným přírodním materiálům není ruční čištění hadrem nebo utěrkou tak snadné. Při vzniku trhlin se také mohou tvořit třísky. Kromě toho se v mezerách mezi tkaným materiálem koše mohou hromadit nečistoty. Ty lze rychle a účinně vyčistit pomocí tlakové myčky. Používejte vhodný ochranný oděv, například silné rukavice a ochranné brýle. Vzhledem k tomu, že ratan není příliš odolný vůči povětrnostním vlivům, je křehký, náchylný k prasklinám a často se stává obětí šedivých skvrn, je lepší zahradní nábytek z ratanu během podzimních a zimních měsíců uložit do kůlny.

Tip

Aby ratanový nábytek zůstal pružný, lze jej čas od času lehce potřít vodou. Buďte však opatrní, protože příliš mnoho vody může způsobit křehkost ratanu. Po důkladném vyčištění je proto třeba nábytek vždy vysušit.

Čištění kovového zahradního nábytku

Kov

Zahradní nábytek z kovu by měl vypadat co nejlépe. Čištění je díky odolnosti materiálu poměrně snadné. Nejrychlejší způsob, jak kovové židle a lavice vyčistit, je použití tlakové myčky. Nečistoty lze účinně odstranit pomocí přídavného mycího kartáče, který je připojen k tlakové myčce. K čištění kovového nábytku je možné použít i běžnou houbu. Pokud zjistíte, že se na nábytku vytvořily nevzhledné skvrny od rzi, je čištění tlakem jediným způsobem, jak je odstranit.

Čištění textilního nábytku

Materiál

Aby byl váš zahradní nábytek zcela čistý, je třeba vyprat také polštáře sedadel, polštářky a čalounění. Pyl nebo listí lze snadno a rychle odstranit ručním kartáčem. Ale co když se vám při grilování něco rozlije? Takové mastné skvrny lze nejúčinněji odstranit v pračce. Většina potahů má na boku zip, a proto je lze sundat. Pokud potah odnímatelný není, lze použít kartáče, houbičky nebo hadry. Stačí nanést trochu pracího prostředku nebo prostředku na praní do vlažné vody a krouživými pohyby skvrnu důkladně, ale ne příliš silně, vydrhnout. U obzvláště odolných skvrn pomůže univerzální odstraňovač skvrn. Čalounění můžete také vyčistit hygieničtějším způsobem pomocí čističe koberců. Nejlepší je po každém použití polštáře vyjmout a někam uložit, než se jen smířit s jejich opotřebením.

Odstraňování hrubých nečistot, skvrn a šedých skvrn

Před zahájením čištění je třeba z terasy odstranit veškerý zahradní nábytek. Zabráníte tak znečištění nábytku zbytky nečistot hned po jeho vyčištění. To by se rozhodně mohlo stát v případě, že používáte tlakovou myčku.

Před čištěním zahradního nábytku vodou nejprve odstraňte veškerý prach a volné nečistoty ručním kartáčem. Pokud se poté rozhodnete vyčistit zahradní nábytek bez tlakové myčky, můžete zahradní stůl, židle a lavice současně vyčistit postřikem zahradní hadicí. Speciální nástavce, jako je čisticí stříkací pistole s rotujícím proudem nebo běžné stříkací kopí, mohou zesílit a soustředit proud vody. Tyto metody odvádějí poměrně dobrou práci při odstraňování pylu, skvrn, ptačího trusu a zbytků hmyzu.

Nyní vezměte houbu nebo mycí kartáč a povrchy důkladně vydrhněte jemným mýdlem rozpuštěným ve vlažné vodě nebo speciálními čisticími prostředky. Poté uvolněné nečistoty opláchněte a povrchy vyleštěte do sucha hadříkem nebo je nechte uschnout na slunci. Pokud jde o dřevěný nábytek, můžete zjistit, že dochází k určitému šedému zabarvení. V takovém případě naneste na postižená místa speciální přípravek proti šednutí a nechte jej několik hodin působit. Poté je opláchněte čistou vodou.

Čištění zahradní lavičky pomocí čisticího postřikovače

Čištění zahradního nábytku tlakovou myčkou

Pokud chcete ušetřit čas a námahu při čištění zahradního nábytku, můžete svůj zahradní stůl, židle a lavice čistit a ošetřovat pomocí tlakové myčky. Pro velmi odolné nečistoty existuje mnoho vhodného příslušenství, které můžete k přístroji připojit, například mycí kartáč. Na rozdíl od přesvědčení, že se tím plýtvá vodou, opak je ve skutečnosti pravdou. S tlakovou myčkou se můžete po skončení rychlého čištění povrchu zaměřit na místa, která jsou zasažena obzvláště odolnými skvrnami - to vám umožní vyčistit zahradní nábytek, ale bez plýtvání vodou.

Ale pozor! Ne každý materiál snese čištění pomocí vysokého tlaku a čisticích prostředků. Dřevo je přírodní materiál a na vlhkost nebo čisticí prostředky reaguje poměrně citlivě, v závislosti na druhu a způsobu výroby. Zahradní nábytek z tvrdého dřeva, jako je robinia, dub, teak nebo bambus, lze snadno čistit tlakovou myčkou. Majitelé zahrad by měli být opatrní u dřevěného nábytku ze smrku nebo buku, protože jejich povrch může být rychle poškozen nadměrným tlakem vody nebo spotřebiči.

A garden chair being cleaned with a Kärcher pressure washer

Jak čistit zahradní nábytek pomocí tlakové myčky a vhodného čisticího prostředku:

  1. Nejprve ze zahradního nábytku odstraňte hrubé nečistoty. K tomu můžete použít nastavení "SOFT" nebo "HARD" na přístroji a zvýšit nebo snížit tlak. Zde můžete také použít běžný stříkací nástavec a zahradní hadici.
  2. Nasávací hadici tlakové myčky vložte do láhve nebo do nádrže nalijte čisticí prostředek a trysku nastavte na nastavení "MIX". Tím zajistíte, že se roztok mycího prostředku během provozu smísí s proudem vody.
  3. Nastříkejte čisticí prostředek na zahradní nábytek pod nízkým tlakem, nechte působit asi 30 sekund a poté uvolněné nečistoty důkladně opláchněte pomocí nastavení vysokého tlaku. To může chvíli trvat, zejména pokud jsou nečistoty poměrně odolné. Poté nechte zahradní nábytek důkladně vyschnout.

Závěrečné úpravy péče o zahradní nábytek: Jaký čisticí prostředek zvolit?

Znečištěný zahradní nábytek lze vyčistit a odstranit šedé skvrny snadněji pomocí speciálních ošetřovacích a čisticích prostředků. Použitý přípravek závisí na materiálu, který je třeba ošetřit. Můžete zvolit buď univerzální čisticí prostředek, nebo speciální koncentrát. Po vyčištění lze například použít speciální olej na ochranu dřeva, který dřevěný zahradní nábytek zacelí. Ten zajistí, že povrch bude uzavřen, a zároveň ochrání materiál před pronikáním vlhkosti. Přípravky pro péči, jako je čisticí prostředek na dřevo 3 v 1, se pohodlně přimíchávají přímo do proudu vody tlakové myčky. Díky tomu můžete zahradní nábytek čistit, udržovat a chránit před UV zářením.

Vhodné produkty pro zahradní nábytek

Mohlo by vás také zajímat: