Čištění dřevěných palubek: Rychlé a efektivní tipy pro úklid
Terasa nabízí mnoho výhod, zejména v létě. Může sloužit jako útočiště k odpočinku a slunění nebo ke společnému posezení ve společnosti přátel a rodiny. Dřevěná terasa je obzvláště oblíbená, protože vyzařuje hřejivou přirozenost a mění venkovní prostor v útulný venkovní obytný prostor. Nevýhodou dřeva je na rozdíl od betonu nebo kamene jeho citlivost, která závisí na druhu použitého dřeva. Abyste si dřevěnou palubu mohli užívat po dlouhou dobu, je proto důležité ji pravidelně čistit a udržovat. Zde je několik tipů pro čištění dřevěných teras.
Kdy je třeba dřevěnou terasu vyčistit?
Ať už se jedná o dřevěné, kamenné nebo betonové terasy, každý venkovní prostor je vystaven různým povětrnostním podmínkám. Vítr, déšť a sluneční záření mohou dřevěné terase způsobit nemalé potíže. Zejména přetrvávající vlhkost v podzimních a zimních měsících může dřevo napadnout a způsobit jeho poréznost. Kromě toho se na dřevěné palubě projevují známky opotřebení, když na ní lidé v létě jedí a baví se. To může mít za následek poškrábání, praskliny, skvrny a změnu barvy dřeva.
Kdy je však nejlepší čas na čištění dřevěné terasy? Základní čištění se doporučuje provádět dvakrát ročně. Čištění dřevěné terasy doporučujeme provádět na jaře na začátku zahradní sezóny a na podzim, aby byla zahrada odolná proti zimě. Čištění a údržba dřevěné terasy by se měla vždy provádět za suchého počasí, aby dřevo mohlo po čištění důkladně vyschnout.
Proč pravidelně čistit dřevěnou palubu
Proč pravidelně čistit dřevěnou palubu:
- zašednutí se sníží nebo se mu úplně zabrání
- dřevěná terasa si zachová svůj vzhled
- odstraňují se zelené nánosy, například mech na dřevě nejsou kluzká místa
- nedochází k zamokření nebo vzniku vlhkých míst v důsledku povalujících se nečistot
- nemohou se množit škodlivé houby
Příprava před čištěním dřevěných palubek: Klíčové kroky pro úspěšný úklid
Než začnete, měli byste odstranit veškerý zahradní nábytek a květináče, abyste měli volný přístup do všech koutů terasy. Poté lze celý venkovní prostor vyčistit pomocí koštěte. K odstranění spadaného listí, obzvláště rychle a účinně, lze použít bateriový fukar listí a vysavač. Zahradní nábytek umístěte zpět na terasu, až když jste si jisti, že je podlaha zcela suchá. Dobu schnutí lze efektivně využít také k čištění zahradního nábytku.
Jaký je nejlepší způsob čištění dřevěné paluby?
Stupeň znečištění určuje způsob čištění dřevěných palubek. Pokud se na ní nahromadilo pouze listí nebo nějaké zelené usazeniny, lze ji obvykle snadno a rychle vyčistit ručně. Není k tomu zapotřebí žádných speciálních čisticích prostředků. Místo toho k účinnému odstranění nečistot z dřevěné paluby obvykle bohatě postačí koště se silnými štětinami, ruční kartáč nebo běžná houba, trocha teplé vody a mýdlo.
U odolných usazenin, jako jsou silné zelené nánosy, je však zapotřebí trochu další pomoci. Dobře funguje čistič teras s válečkovými kartáči na dřevěné povrchy. Čistí šetrně a zároveň silně, a to za použití minimálního množství vody. Dva kartáčové válce uvolňují nečistoty bez větší námahy a vodní trysky namontované nad nimi tento účinek posilují a zároveň nečistoty oplachují. Přívod vody lze regulovat ručně pomocí ventilu v závislosti na stupni znečištění. Vzhledem k tomu, že výkonný motor je upevněn uprostřed a kartáče dosáhnou do rohů a na hrany, lze snadno odstranit nečistoty i podél stěn domu. Díky vyměnitelným kartáčům lze čistit dřevěné i hladké kamenné povrchy.
Tip
Chcete-li při práci s čističem teras snížit potřebnou sílu, držte nástroj v mělkém úhlu, co nejblíže k zemi.
Použití tlakové myčky k čištění dřevěných palubek
K údržbě dřevěné paluby můžete sáhnout také po tlakové myčce, ale ujistěte se, že ji používáte pouze se správným nastavením nebo příslušenstvím. Dřevo je měkký materiál a v závislosti na druhu a způsobu zpracování může být poměrně choulostivé. Proto je třeba dobře promyslet způsob a příslušenství pro čištění dřevěné paluby. Než budete pokračovat, vyzkoušejte zvolenou metodu na nenápadném místě. Při nastavování tlakové myčky je třeba brát v úvahu faktory, jako je kvalita zpracování, ošetření a stav dřeva. Čím je materiál citlivější, tím nižší by měl být tlak.
Takto se čistí dřevěná paluba pomocí tlakové myčky, čisticího prostředku a elektrického drhnutí:
Krok 1: Použití čisticího prostředku
Hrubé nečistoty z teras se odstraňují obzvláště dobře, když se na povrch nanese čisticí prostředek na dřevo, např. prostřednictvím tryskové trubky Vario-Power, a poté se použije tlaková myčka. Čisticí prostředek na dřevo 3 v 1 nejen důkladně čistí, ale také poskytuje ochranu proti UV záření a také přírodní voskovou složku, která dřevo ošetřuje a chrání před nečistotami a vlhkostí. Povrch rovnoměrně navlhčete pěnou a nechte čistič působit dvě až pět minut.
Krok 2: Vydrhněte dřevěnou palubu
Chcete-li dřevěnou terasu důkladně vyčistit, nejprve vyjměte trysku s plochým paprskem a připojte k tlakové myčce výkonný drhovač. Použití drátěnky se doporučuje zejména na dřevěné terasy, protože jemné štětiny dosáhnou až do drážek povrchu. V kartáči jsou také tři vysokotlaké trysky, které zvyšují čisticí výkon drhnoucího stroje. Nyní rovnoměrně pohybujte elektrickým drhnutím tam a zpět a přitom přidávejte vodu. Vždy drhněte ve směru vláken.
Krok 3: Opětovné použití čisticího prostředku
Pro déle trvající ochranu lze čistič na dřevo 3 v 1 aplikovat opakovaně. Za tímto účelem znovu připojte tryskovou trubku k tlakové myčce, poté rovnoměrně naneste čisticí prostředek na povrch dřeva pomocí ploché trysky a nechte jej působit (viz krok 1).
Krok 4: Opláchněte palubky
Nakonec dřevěnou palubu opláchněte plochou tryskou ve směru vláken. Při čištění dřevěných palubek používejte pouze plochou trysku, protože bodové tryskání nebo frézy na nečistoty by je mohly při čištění poškodit. Při oplachování palubek dodržujte vzdálenost 30 cm od povrchu, abyste dosáhli ideálního výsledku. Poté nechte palubu vyschnout.
Dřevěné paluby lze také čistit obzvláště šetrně a s nízkým tlakem vody pomocí čističe povrchů s integrovanou oplachovací funkcí.
Odstranění hrubých nečistot a šedého zabarvení z dřevěné paluby
Hrubým skvrnám způsobeným povětrnostními vlivy a každodenním používáním terasy je (téměř) nemožné zabránit. Dřevo časem vlivem vlhkosti a slunečního záření zešedne nebo se na něm vytvoří usazeniny a skvrny. K jejich odstranění je třeba dřevěnou palubu nejprve krátce postříkat vodou. Zbylé nečistoty se pak odstraní koštětem nebo ručním kartáčem. Proti šedému zabarvení dřeva existují na trhu speciální čisticí prostředky. Přípravek se nanese na dřevo a měl by se nechat působit několik hodin, poté se opláchne čistou vodou.
Odstranění zelených usazenin
Vlhké zelené usazeniny dělají z dřevěných palubek kluzkou kaši. Dřevo se stává stále kluzčí v důsledku vlhkosti usazující se v mechu a jiné vegetaci. Aby se předešlo nehodám, je třeba mech z dřevěné paluby okamžitě odstranit. K tomuto účelu se výborně hodí domácí prostředky, jako je trocha teplé vody, kukuřičný škrob a soda bikarbona. Z tohoto roztoku lze vyrobit čisticí pastu k odstranění zelených usazenin a mechu. Přidejte tři polévkové lžíce kukuřičného škrobu do přibližně 500 ml teplé vody a dobře promíchejte, aby se škrob rozpustil. Při míchání pasty dbejte na to, aby se netvořily hrudky. Poté dejte mírně krémovou směs do hrnce se 100 g sody bikarbony a zalijte ji 5 l vody. Směs přiveďte na plotně k bodu varu.
Nyní naneste čisticí pastu na dřevěnou palubu a zapracujte ji drátěnkou nebo ručním kartáčem. Po několika hodinách namáčení je třeba směs z dřevěné paluby důkladně opláchnout zahradní hadicí.
Čištění dřevěných palubek a lamel dalšími domácími prostředky
Kromě směsi sody a škrobu existují i další domácí prostředky na údržbu dřevěné paluby. Například proti jednoduchým skvrnám pomáhá zředěný prostředek na mytí nádobí. Stačí několik kapek prostředku na mytí nádobí rozpuštěných ve vodě. Dřevěné latě stačí štědře rozetřít a poté je důkladně vydrhnout kartáčem nebo smetákem se štětinami. Nakonec palubu opláchněte čistou vodou. Funguje také tekuté mýdlo. Naneste neředěné mýdlo na dřevěnou palubu, vydrhněte kartáčem a poté důkladně opláchněte čistou vodou.
Údržba dřevěných palubek olejem
Aby se dřevo utěsnilo a chránilo před dalším znečištěním, lze po vyčištění použít speciální olej na dřevo. Olej nejenže pomáhá dřevu zachovat barvu, ale také utěsňuje praskliny a nerovnosti materiálu. Chrání také před vlhkostí. Některé čisticí prostředky na dřevo dřevo chrání, takže není nutné následné ošetření olejem.