Účinné odstranění mechu: Tipy a postupy
Mech se může objevit ve spárách, prasklinách, na stěnách domu, zahradním nábytku, trávníku a dokonce i na střeše. Jeho přítomnost však nemusí být vítaná pro majitele zahrad a domů. Ptáte se, jak snadno mech odstranit? Zde najdete přehledný seznam nejlepších tipů a triků pro účinné odstranění mechu.
Jak odstranit mech: Přehled dostupných možností
Mech může původně sloužit jako okrasná rostlina, kterou zasadíte do zahrady. Nicméně tyto rostliny bez kořenů mají tendenci rychle se šířit a obsadit každý kout vaší zahrady, včetně těch nejmenších. Nepodniknete-li kroky k jeho odstranění, může se stát nežádoucím prvkem. Mech může znemožnit využití zahradního nábytku, zvýšit riziko uklouznutí na chodnících a díky schopnosti zadržovat vodu může způsobit nežádoucí vlhkost na zdech a střechách. Jeho přítomnost může dokonce ovlivnit i trávník, kdy se postupně šíří a může ho postupně ovládnout. Zde jsou uvedeny důvody, proč je důležité provést účinné odstranění mechu.
- Domácí prostředky, jako je kola a jiné perlivé nápoje, jsou šetrné k životnímu prostředí a často je máte již doma. Tyto metody obvykle vyžadují určitý čas, a proto jsou vhodné především pro malé plochy zarostlé mechem. Při použití domácích prostředků však nejprve proveďte zkoušku na nenápadném místě, abyste se ujistili, že je lze použít. Mech můžete odstranit také pomocí různých nástrojů, například malých tupých nožů. To je účinné zejména při odstraňování mechu, který se usadil ve spárách chodníku. Škrábací kartáče uvolňují mech z větších ploch. Skvělým nástrojem je také tlaková myčka, zejména při čištění velkých ploch. Případně existují mechanické odstraňovače plevele, které pomocí rotačních pohybů uvolňují mech z různých povrchů.
- K odstranění mechu z trávníku lze použít chemické odstraňovače mechu. Protože však mohou být toxické, měly by se používat pouze tehdy, když se všechny ostatní metody a snahy ukázaly jako neúčinné.
Můžete se rozhodnout, kterou metodu chcete použít. Pokud chcete odstranit mech bez použití zařízení, jako je tlaková myčka nebo odstraňovač plevele, je nejlepší naplánovat si trochu času navíc. To však platí pouze pro hladké povrchy, jako jsou podlahy a nábytek. K odstranění mechu z trávníku bude nutné použít zařízení.
Trvalé odstranění mechu z trávníku
Mechový trávník potřebuje trochu lásky a pozornosti, aby se zbavil tvrdohlavých spor. Koneckonců, pokud už mechu vyrostlo hodně, mohou být trávy příliš slabé na to, aby se mu postavily. Nejlepším způsobem, jak se mechu začít zbavovat, je trávník na jaře odplevelit. To se provádí tak, že se trávník krátce poseká a poté se šachovnicově pročísne. Vlhký, silně zhutnělý povrch trávníku by se měl také provzdušnit. Poté můžete trávník ještě posypat pískem, což je užitečné zejména na stinných a vlhkých místech. Celý tento proces sice odstraní mech, ale ve skutečnosti je pro trávník stresující, proto byste ho měli následně posílit hnojivem.
Pokud se mech po krátké době vrátí, je vhodné provést analýzu půdy. Pomocí testů v zahradním centru pak můžete zjistit, zda není půda pod trávníkem například příliš kyselá. Ideální hodnota pH půdy je 6 až 7. Pokud je hodnota nižší než 5,5, měli byste půdu vápnit. Pokud není problém v půdě, ale v tom, že trávník roste na stinném místě, může pomoci vysetí speciálního trávníku do stínu nebo volba jiných půdopokryvných rostlin odolných proti sešlapávání. Pokud nic nepomáhá a mech se sám nezlikviduje, někteří zahradníci se obracejí také na železité hnojivo. Tento chemický prostředek na odstraňování mechu je účinný, ale také toxický a měl by se používat s opatrností. Existuje však mnoho přípravků na odstraňování mechu, které fungují na bázi octové esence a jsou dobrou alternativou.
Efektivní odstranění mechu z hladkých povrchů
V případě lehkého růstu mechu na malých plochách můžete zkusit použít kolu k odstranění odolného porostu. Tmavý perlivý nápoj obsahuje kyselinu fosforečnou, která napadá buněčnou strukturu mechu a dokonce zabraňuje tomu, aby se na stejném místě rychle uchytil nový mech. Kromě toho je cola netoxická a levná. Použití je velmi jednoduché: nastříkejte kolu na mechem pokrytá místa, nechte ji působit, setřete nebo zametete a poté opláchněte čistou vodou. Protože se cola nesmí ředit, je tato metoda vhodná, pokud chcete odstranit mech z malých ploch, například z jednotlivých kamenů. Není však vhodná pro větší plochy, například pokud chcete odstranit mech z asfaltu. Kolu byste navíc neměli používat na podlahy citlivé na kyseliny, jako je mramor nebo beton.
Pokud chcete účinně odstranit mech z velkých ploch, je ideálním řešením roztok 10 litrů vroucí vody a 15 až 20 gramů sody. Před použitím roztoku zhruba odstraňte mech například z terasových dlaždic, které chcete vyčistit, za suchého dne a poté rozetřete sodovou vodu po ploše pomocí koštěte. Ideální je nechat roztok s perlivou vodou působit několik dní, ale pokud vás tlačí čas, postačí alespoň pět hodin. Poté lze zbytky mechu snadno odstranit drhnoucím kartáčem. Pro choulostivé podlahy z mramoru, přírodního kamene a vápence je vhodná směs 15 gramů manganistanu draselného a 10 litrů vroucí vody. Používá se stejným způsobem jako směs na šumivé nápoje, ale měla by se nejprve vyzkoušet na nenápadném místě. Její použití se doporučuje pouze na impregnované podlahové krytiny, protože draselná sůl může zbarvit do hnědofialova nejen vodu, ale i podlahu. Při práci je nezbytné používat rukavice.
Mech lze důkladně a rychle odstranit z malých i velkých ploch pomocí tlakové myčky. Například schody a terasové desky vyčistíte rychle a bezpečně. Nejlepší je tlaková myčka s frézou na nečistoty, která odstraní nejen mech na povrchu, ale i sotva viditelné usazeniny v pórech podlahy. Čištění se provádí ve třech jednoduchých krocích:
1. V závislosti na modelu připojte k tlakové myčce frézu na nečistoty nebo nastavte trysku na proudové trubce na rotační proud.
2. Držte vodní paprsek v mírném úhlu nad zemí a pomalu jej veďte přes mechem pokrytá místa, přičemž dodržujte vzdálenost 15-20 cm.
3. Poté mech zametejte a zlikvidujte.
Pro plochy, které rychle zarůstají mechem, je ideální a snadno použitelný tlakový čistič. Je vhodný jak pro robustní, tak pro choulostivé povrchy. U choulostivějších povrchů použijte místo řezačky nečistot plochý postřik a snižte tlak na stříkací pistoli, abyste dosáhli šetrnějšího čištění. Povrchy jsou navíc zbaveny dalších nečistot a není třeba je následně ošetřovat.
Pro povrchové odstraňování mechu na chodnících, terasách a asfaltových příjezdových cestách je dobrou alternativou AKU odstraňovač plevele. Speciálně orientované nylonové štětiny a vysoká rychlost kartáče bez námahy odstraní suchý mech a plevel z povrchu, takže je pak stačí pouze zamést a zlikvidovat. Stejně jako u tlakového mycího stroje umožňuje tato metoda uživateli pracovat ve vzpřímené poloze, která je šetrnější k zádům.
Jak odstranit mech z vaší střechy?
Názory na to, zda má smysl odstraňovat mech ze střechy, se liší. Někteří tvrdí, že by mohl střechu poškodit, zatímco jiní v mechu vidí výhodu, protože zadržuje vlhkost. Díky tomu by se zabránilo přetížení odtoků při silných deštích. Samozřejmě se také můžete rozhodnout, zda mech na střeše ponecháte, nebo jej z estetických důvodů odstraníte.
Je to tedy individuální rozhodnutí, ale pokud se rozhodnete mech odstranit a odhalit tak střechu, mějte na paměti svou bezpečnost. Na mechu můžete snadno uklouznout, zejména na šikmém povrchu, a proto byste se měli vždy zajistit popruhy. Pokud se necítíte příliš sebejistě, pak je nejlepší najmout si na čištění firmu. Pokud je však zajištěna bezpečnost, můžete mech na střeše odstranit stejným způsobem, jakým odstraňujete mech z terasy a dlažby, tedy pomocí kartáčů a tlakové myčky.
U střech, na kterých je pouze tenká vrstva mechu, můžete také použít odstraňovač mechu pomocí tlakového postřikovače na baterie, který se často používá k odstraňování plevele. Výhodou je, že pak strávíte na střeše odstraňováním mechu méně času. Nevýhodou je, že mech se pomalu uvolňuje a pak sklouzne do okapu, který je pak třeba rychle odstranit, než ucpe okapy a svod.