ČIŠTĚNÍ OKEN: TIPY PRO VÝHLED BEZE ŠMOUH
Čištění oken patří k neoblíbeným domácím pracím. Vyžaduje ruční práci, stojí čas a výsledek není často uspokojivý, jelikož se po čištění často objeví na okenních tabulích mapy. S těmito tipy vyčistíte okna rychleji a beze šmouh.
Jak často byste měli okna čistit?
Velké množství velkých oken domov prosvětlí a vytvoří příjemnou atmosféru. Ale především v období intenzivního poletování pylu, po deštivém počasí a za dlouhého sucha s množstvím prachu vypadají okna již po několika dnech tak, jako by je měsíce nikdo nečistil. I uvnitř musejí okna ledacos vydržet, neboť především děti a domácí mazlíčci zanechají na okenních tabulích často otisky a skvrny. Proto byste měli okna podle znečištění čistit uvnitř a vně přibližně každé dva měsíce.
Tip 1: Zvolte správný okamžik
Okna nečistěte při přímém slunečním osvícení nebo za horkých dní, jelikož tabule jinak příliš rychle uschnou a vzniknou tak mapy. Pro čištění oken se skvěle hodí oblačný, ale suchý den.
Čištění oken vodou a domácími prostředky
Mnoho nečistot na okenních tabulích a rámech dobře vyčistíte jen čistou vodou. Skleněné plochy stírejte jednoduše mokrou utěrkou z mikrovláken nebo bavlněnou utěrkou bez žmolků a následně osušte. Když se za několik týdnů nahromadí ulpívající nečistoty, měli byste vzít na pomoc domácí prostředky nebo čističe. Toto jsou nejlepší domácí prostředky pro čištění oken:
-
Ocet nebo octová esence: Použijte 1 hrníček octové esence na 1 litr vody. Roztokem poté čistěte okna jako obvykle. Pozor: okenní kamenné parapety, například z mramoru, nutně předem zakryjte, jelikož kyselina octová může povrch poškodit.
-
Kyselina citronová: Dejte do 1 litru vody 2 až 3 polévkové lžíce prášku kyseliny citronové, následně vyčistěte vše utěrkou z mikrovláken.
-
Mycí prostředek nádobí: Dobrých výsledků docílíte i směsí vlažné vody s trochou mycího prostředku na nádobí bez leštidla. Množství mycího prostředku závisí na tom, jak je okenní tabule špinavá.
-
Černý čaj s citrónem: Smíchejte 1 velký šálek silného černého čaje s přibližně 3 litry vody v kbelíku a přidejte šťávu z půlky citrónu. Následně vyčistěte okenní tabule utěrkou z mikrovláken. Tříslovina z čaje rozpouští tuk, a dokonce i nikotin, kyselina citronová pak působí proti vápenným usazeninám.
-
Alkohol: Dejte několik kapek líhu do vlažné vody. Na kbelík o objemu 5 litrů s vlažnou vodou přijde jeden doušek líhu. Pozor: Při čištění noste rukavice, abyste neměli na rukou vysušenou kůži.
K sušení oken použijte stěrku s gumovým krajem, čistou utěrku z mikrovláken nebo jinou, která nezanechává vlákna. Tím dosáhnete lesku beze šmouh. Ten, kdo nemá právě po ruce žádnou savou utěrku, usuší okenní tabule i novinovým papírem. Několik stran denního tisku volně zmačkejte a skleněnou plochu s ní otřete.
Čištění oken čisticími prostředky
V případě silně znečištěných okenních tabulí byste měli při čištění sáhnout po čisticích prostředcích. Vedle obvyklých čističů na sklo existují speciální koncentráty na čištění oken, které před použitím smícháte s vodou. Rozpustí dokonce i silně ulpívající nečistoty jako mastné filmy, skvrny po hmyzu, otisky a emise. Další výhoda: Tyto přípravky zanechají na skle ochranný film, takže déšť může lépe odtékat a oddálí opětovné znečištění.
Tip 2: Používejte čisticí prostředky šetrně
Pokud roztok obsahuje příliš čisticího prostředku, může na oknu vzniknout film. Používejte proto čističe skel nebo domácí prostředky vždy šetrně a ve správném dávkování – tak zamezíte povlaku a šmouhám.
Správná technika je důležitá
Čistit okna jako profesionálové – jde to i doma, neboť při čištění oken je důležitá především správná technika:
-
Krok 1: Čisticí roztok z vody a čisticího nebo domácího prostředku naneste velkoryse houbou nebo láhví s rozprašovačem na okno. Bez dostatečného množství vlhkosti nemůže stěrka správně klouzat.
-
Krok 2: Tekutinu stahujte stěrkou pohyby ve tvaru čísla osm shora dolů a otřete utěrkou.
-
Krok 3: Tabule vyleštěte kůží na okna, utěrkou z mikrovláken nebo utěrkou na nádobí a odstraňte poslední kapky vody, především na krajích.
Správné čištění okenních rámů
I rámům byste měli při čištění oken věnovat pozornost. Protože právě tak jako okenní tabule je i rám vystaven povětrnostním vlivům. Nejprve odstraňte hrubé nečistoty ručním smetáčkem nebo suchou utěrkou. Následně rám důkladně vyčistěte mokrou utěrkou nebo měkkou houbou. V případě silně odolných nečistot použijte čisticí prostředek. Zde však dávejte pozor na materiál rámu:
- Pro dřevo doporučujeme prostředky, které chrání před povětrnostními vlivy. Antistatické rámy můžete čistit antistatickými čističi speciálně určenými pro plast.
- Při této příležitosti můžete současně zbavit okenní parapet hrubých nečistot a důkladně ho vyčistit.
Rychle a beze šmouh aku vysavačem na okna
Vysavačem na okna zvládnete čištění oken podstatně snáze:
- Nastříkejte směs vody a čisticího prostředku velkoryse na okenní tabuli.
- Nečistoty uvolněte utěrkou z mikrovláken nebo čisticím padem.
- Vlhkost vysavačem odsajte. Špinavá voda skončí v nádrži – ne na zemi.
Po použití budete mít okna beze šmouh. Pokud byste na skle viděli ještě mapy, může to být způsobeno stírací lištou:
-
Stírací lišta vysavače oken se po nějaké době opotřebuje. Tím je její povrch nerovný a dochází k tvorbě šmouh na skleněných plochách. Malý trik: stírací lištu obraťte, jelikož je použitelná oboustranně.
-
Další příčinou tvorby šmouh by mohly být jemné částečky prachu a nečistot, které se na stírací liště usazují a způsobují nerovnosti. Před odsáváním oken můžete stírací lištu přetáhnout přes čisticí pad na láhvi s postřikovačem, abyste tyto částečky odstranili a získali pokud možno hladký povrch lišty.
Postup s AKU vysavačem na okna je vždy stejný, nezávisle na tom, kde ho použijete. Možnosti jeho použití jsou mnohostranné:
-
okna/dělená okna
-
zrcadla
-
sprchové kouty
-
skleněné stoly
-
obklady
-
zimní zahrady
- skleněné dveře a jiné hladké povrchy
Tip 3: AKU čistič oken
Praktickým doplňkem k vysavači na okna je AKU čistič. Vibrujícím padem vyčistíte bez námahy všechny hladké povrchy. Automatickým zvlhčováním padu nedojde ke skropení okolních ploch rozstřikovanou mlhovinou, ruce a podlaha zůstanou suché. Jelikož odpadá postřikování, ušetříte i čas. Kromě toho vibrace podporují čistotu, takže povrchy vyčistíte bez námahy a obtížného drhnutí.
Čištění oken parním čističem
Ten, kdo má doma parní čistič, s ním může čistit nejen zrcadla a skleněné plochy, ale i svá okna:
- Krok 1: Tabuli napařte ruční hubicí a potahem z mikrovláken a rozpusťte nečistoty třením. Alternativně můžete znečištěnou tabuli také napařit bodovou tryskou nebo volitelnou okenní hubicí. Párou rozpustíte i odolné skvrny.
- Krok 2: Sraženou páru odstraňte stěrkou nebo vysavačem na okna. Kraje a okenní rámy případně osušte měkkou utěrkou.
Voda, která vystupuje z parního čističe jako pára, je demineralizovaná a působí tak jako destilovaná voda. Nezanechává žádné šmouhy a mapy na skleněné tabuli. Pokud by po čištění i přesto vznikly neočekávané šmouhy a mapy, souvisí to většinou s tím, že jsou odstraňovány zbytky čisticích prostředků. Zde musíte mít trpělivost a několikrát ještě setřít plochu, dokud neodstraníte všechny zbytky.
Kompletní balíček: závěsy a žaluzie
Kdo chce mít okna kompletně čistá, ten čistí nejen rámy a okenní tabule, nýbrž vypere i závěsy a zbaví žaluzie prachu.
- Závěsy po vyždímání hned znovu zavěste zpět na tyč – to vám ušetří podle druhu materiálu žehlení.
- Žaluzie zbavte vlhkou utěrkou prachu. Velmi dobře funguje čištění i silikonovou stěrkou na těsto, kolem které omotáte utěrku z mikrovláken.
- Praktickou alternativou pro čisté žaluzie je také parní čistič, kterým snadno zbavíte lamely a meziprostory prachu a nečistot.