ČIŠTĚNÍ OBÝVACÍCH POKOJŮ: TIPY PROTI PRACHU A NEČISTOTÁM

Udržované ložnice a obývací pokoje podstatně přispívají k pohodlí a příjemnému pocitu ve vlastních čtyřech zdech. S trochou pořádku a správnými tipy zvládnete udržovat váš domov v čistotě.

 
Úklid obýváku

Pořádek je polovina života

Čistota a pořádek se často vyslovují jedním dechem, přičemž by témata měla být posuzována zcela samostatně. Pokud se pokusíte čistit neuklizený byt, je to většinou zbytečně obtížné a trvá to příliš dlouho. Proto doporučujeme před vlastním čištěním nejprve důkladně uklidit. 

Správné uklízení

Nejsnáze udržíte pořádek pravidelným uklízením. Po malých částech vám bude uklízení připadat snazší a nedojde tak na obávaný chaos. Věci, které se dají uklidit rychle, byste měli vyřídit nejlépe hned, aniž byste si je poznamenali na seznam nevyřízených úkolů nebo sestavovali plán čištění. Všechny předměty v domácnosti by měly mít své pevné místo. Vhodné boxy nebo koše vám pomohou udržovat povrchy čisté, musíte je však čas od času opět také uklidit. Horizontální plochy jako stoly, regály a parapety příliš nezastavujte, jinak se pro vás stane utírání prachu zkouškou trpělivosti.

Minimalismus

Minimalismus

Na v současnosti aktuální téma minimalismu lze napsat celé knihy, přeci však již jen několik jednoduchých úvah může pomoci k velkému účinku. Čím méně věcí máte, o to méně musíte před čištěním uklízet a o to snazší je udržet dlouhodobě pořádek. Zní to příliš jednoduše, často to však ztroskotá na vlastní realizaci. Jak při uklízení doporučujeme i při třídění postupovat v malých krocích a nezkoušet zvládnout vše o jednom víkendu.

Zcela jistě vám pomůže, pokud se zeptáte sami sebe: Opravdu chceme mít všechny suvenýry z dovolené na polici? Potřebuji si schovat všechny staré detektivní romány? Kdy jsem naposledy nosil/a tento kousek oblečení? Není třeba vždy vše radikálně vyhazovat jako japonská expertka na pořádek Marie Kondo, už jen o několik předmětů méně může týdenní stírání prachu značně urychlit. Když se nejprve rozloučíte s některými věcmi, bude uklízení zásadně jednodušší.

 

Zařízení se snadnou údržbou

Již při výběru nábytku a podlahových krytin je vhodné myslet na čištění. Otevřené regály vypadají hezky, ale nabízejí prachu příliš mnoho ploch. Zavřené skříně a zásuvky se udržují v čistotě snáze, pokud nejsou zcela zaplněné. Pro určité věci potřebujete vhodný úložný prostor, takže můžete například zřídit přihrádku pro poštu, abyste ji neodkládali jednoduše na jídelní stůl. Často používané předměty by měly mít pevné místo a měly by být snadno přístupné. I materiál a vlastnosti povrchů hrají velkou roli. Na mnohém nábytku vidíte každé zrnko prachu, především tmavé, hladké a jednobarevné povrchy působí rychle zaprášeně. Tip: přírodní dřevěné povrchy nebo imitace dřeva jsou vzhledově většinou méně nápadné.  

Úkoly spojené s úklidem v obývacím pokoji a ložnici

Tipy pro stírání prachu

Dům září čerstvým úklidem od půdy až po sklep, okna a dveře zůstávají po vyvětrání zavřené - přesto se jen krátce poté na nábytku, pokojových rostlinách a podlaze usadí tenká vrstva prachu. Bohužel vytírání, zametání nebo vysávání často pomáhá jen dočasně, protože tam, kde lidé žijí, se prach nevyhnutelně zvedá.

Kärcher Tipps zum Staubwischen auf Oberflächen

Odkud se prach bere?

Přiblížení elektronovým mikroskopem ukazuje, že prach je "pestrá směs" částic různých velikostí, které se navzájem mísí a kombinují. Od odumřelých šupinek kůže a vláken koberce přes pyl a chlupy domácích mazlíčků až po jemný prach - vše je zde "nalezenou potravou" pro nezvané hosty, jako jsou prachoví králíci, roztoči, bakterie a spory plísní. V závislosti na velikosti a hmotnosti částic se prach dostane cirkulujícím vzduchem do všech zákoutí nebo se trvale vznáší, aniž by se usadil.

Složení domácího prachu se liší v závislosti na místnosti, umístění domu a počtu a životním stylu obyvatel. Velkou část nečistot přinášíme v botách. Proto se rošty, kokosové a textilní rohože nebo pryžové profily vyplatí používat jako "zóny zachycující nečistoty". Umístěné před vchody zachytí velkou část nečistot, které by jinak skončily na chodbě nebo v jiných obytných místnostech. Další saze, spory plísní nebo pyl se do domu dostávají větráním.

Nejprve vysávat nebo setřít prach?

U otázky, zda prach nejdříve setřít nebo vysát, se mnozí přou. Pokud nejprve vysáváte, může prach při stírání nábytku a předmětů padat na čistou podlahu. Obráceně se při vysávání vždy zvíří prach, který se usadí na čerstvě setřeném povrchu. Ve většině případů se však zdá nejsmysluplnější nejprve setřít prach a následně vysát podlahu. Při stírání padají na podlahu i jiné nečistoty jako drobečky nebo vlasy, které následně vysajete. Pokud během stírání prachu otevřete okna a vyvětráte, přenese se velká část zvířeného prachu ven.

Odstranění prachu

Správné stírání prachu

  • Nejlépe odstraníte prach suchou, měkkou bavlněnou utěrkou. Alternativně existují speciální prachovky, které mají elektrostatický náboj a nečistoty tak ještě lépe vážou. 

  • Pokud utěrku složíte nadvakrát, vznikne 8 stejně velkých dílčích ploch, které po sobě využijete ke stírání. Tak můžete utěrku déle používat, než ji musíte vyprat.

  • I malé povrchy jako rámy obrazů a dveří, topná tělesa nebo listy pokojových rostlin se zapráší – pracujte proto vždy systematicky shora dolů. 

  • Stírat vlhkou utěrkou se zdá na první pohled smysluplné, ale touto metodou se často prach rozmaže. Pokud přesto chcete stírat prach vlhkou utěrkou, pak by neměla být příliš mokrá, jinak zůstanou na povrchu skvrny po vodě.

Jak často byste měli prach stírat?

Jak často prach stírat, závisí v první řadě na osobních potřebách čistoty. Důležitou roli ale také hrají životní okolnosti. Ten, kdo bydlí sám a tráví hodně času mimo domov, musí vzít prachovku do ruky řídčeji než čtyřčlenná rodina. Podle základního pravidla by se měla většina domácností zbavit prachu 1krát týdně. Později je prach již viditelný, ale míra znečištění pro většinu lidí ještě únosná.

Vhodné produkty pro obývací pokoje a ložnice

Mohlo by vás také zajímat: