Jak se zbavit prachu a nečistot v bytě

Kdo by to neznal? Sotva zbavíme celý byt prachu, začne se na nábytku a podlahách usazovat nová šedá vrstva. A práce začíná znovu od začátku. To může být pěkně frustrující. Není divu, že tuto činnost v domácnosti nemá nikdo rád. Zde najdete několik tipů, jak zvítězit nad nečistotami:

Wohnung

Heizkörper

Větráním proti špíně

Aby se prach nestihl tak rychle rozšířit po bytě, pomáhá zvýšení vzdušné vlhkosti. To platí zejména v zimních měsících, protože vytápění vysušuje vzduch v místnosti.


Proto ve chladném ročním období na topná tělesa umístěte misku naplněnou vodou. Voda se bude vypařovat a zajistí zvlhčení vzduchu v místnosti. Mimoto je vhodné jen nárazové větrání, protože pokud jsou okna otevřená příliš dlouho, pronikne zvenku do bytu mnoho prachu.


Velice vhodné je také používání prachovek z mikrovlákna vzhledem k jejich antistatickému účinku. Částice prachu na nich ulpívají i bez vlhkosti. Jsou proto velice vhodné zejména u nábytku citlivého na vodu. Pozor je však nutno dát u nábytku s vysokým leskem. Ten by prachovka z mikrovlákna mohla poškrábat nebo způsobit ztrátu lesku.


Hrubé nečistoty na regálech a komodách lze odstranit také pomocí vysavače se štětcem na nábytek.


Vyhlásit boj proti magnetům na prach a nečistoty

Starožtný nábytek

Starožitný nábytek je ozdobou bytu, často však působí téměř jako magnet na prach. Z citlivých kusů nábytku bychom však nikdy neměli odstraňovat prach vlhkým hadříkem. K pravidelnému úklidu proto postačí jednoduše použít suchou prachovku.


Ozdoby nebo obtížně přístupné prohlubně je vhodné čistit pomocí štětce. Voda by se neměla použít ani v případě silného znečištění, vhodnější je čisticí prostředek určený na dřevo, resp. dýhu. Přitom je třeba vždy řídit se pokyny výrobce.

 

furniture

Heizkörper reinigen

Topná tělesa

V zimě se v rýhách a lamelách topných těles usazuje spousta prachu. Jeho odstranění urychlí úzký kartáč na topná tělesa. Kdo ho doma nemá, může prach z mezer vytřít také pomocí silikonové stěrky na těsto, kolem které se natáhne prachovka z mikrovlákna.


U žebrových topných těles lze použít také parní čistič. Za tímto účelem přidržte ručník za topným tělesem a pod ním a pomocí proudu páry odfoukejte nečistoty z mezery mezi žebry.

 

 

 

 


Koberce a závěsy

Koberce, záclony a také ložní prádlo jsou skutečné lapače prachu. Z tohoto důvodu je třeba koberce pravidelně luxovat a ložní prádlo vyklepávat venku, aby se částice neroznášely po celém bytě.


Záclony je vhodné prát několikrát ročně. Vyždímané závěsy je nejlepší pověsit hned zpět na garnýže. Zamezí se tak jejich zmačkání.

Vorhang

window cleaning

Okenní skla

Přesunování žebříku, tahání kbelíku: mytí vysokých oken, například v zimní zahradě, je velice namáhavá práce. Praktickým řešením je prodlužovací nástavec na okenní vysavač, kterým se pohodlně ze země dají vyčistit i obtížně přístupné plochy.


A i když jsou nablýskaná okenní skla polovinou úspěchu, neměli bychom zapomínat ani na těsnění. Je vhodné ho opláchnout malým množstvím vody nebo otřít hadříkem a čisticím prostředkem na okna. Hadřík stačí přitom jen lehce navlhčit a při aplikaci příliš netlačit, aby z něho neodkapávala voda. Mezery u okenních rámů lze vyčistit také pomocí parního čističe.


Vhodné výrobky k tipům na úklid

Mohlo by vás také zajímat:

Herbst

Před zimou: Úklid domu a zahrady

Léto končí, teplé dny na terase jsou sečteny a v zahradě již toho není moc na práci. Právě teď je správný čas, kdy připravit zahradní nábytek a nářadí na zimní odpočinek. Ukážeme vám jak na to!

> číst dál

Hund

5 tipů pro čistou domácnost s domácími mazlíčky

Domácí zvířata přinášejí do vlastních čtyř stěn nejen život, ale občas i trochu nepořádku. Ať již máte psa, který zablácenými tlapkami přejde po čerstvě vytřené podlaze, kočku, která vyhazuje potravu kolem misky nebo morče, které běhá po kleci, a chlupy z něho odletují po celém bytě.

> číst dál