Před zimou: Úklid domu a zahrady

Léto končí, teplé dny na terase jsou sečteny a v zahradě již toho není moc na práci. Právě teď je správný čas, kdy připravit zahradní nábytek a nářadí na zimní odpočinek. Ukážeme vám jak na to!

autumn mood

autumn house

Kontrolní seznam: Příprava na podzim a zimu

1) Zahradní nábytek

  • Pracujeme plochým paprskem vysokotlakého čističe a ze vzdálenosti 20 až 30 centimetrů od povrchu.
  • U ulpívajících nečistot se doporučuje dodatečné použití čisticích prostředků.

2) Květináče a hračky

  • Květináče nebo dětskou skluzavku lze před uložením do kůlny nebo do sklepa stejně jako zahradní nábytek vyčistit pomocí vysokotlakého čističe.
  • Plastové povrchy jsou zpravidla odolné, a práce se silným proudem vody tak jde zvlášť rychle a bez problémů od ruky.
  • To platí i pro keramické květináče.

3) Cestičky a zídky

  • Většinu nečistot přírodního původu lze odstranit důkladně a rychle pomocí vysokotlakého čističe.
  • Vzhledem k tomu, že mechy a lišejníky se velice usazují v pórech povrchů, je vhodné k čištění použít rotační trysku.
  • Na cestičkách lze práci urychlit pomocí tzv. čističe ploch.

4) Terasy

  • Na terasách a balkónech se doporučuje použití trysek s plochým paprskem a pracovních nástrojů, u kterých lze tlak vody variabilně upravit podle materiálu.
  • Zvlášť komfortní je použití vysokotlakého čističe ve spojení s přídavným čističem ploch. Dodatečnými výhodami je ochrana před stříkáním a úspora vody na základě kratší doby práce.
  • Na čištění dřevěných povrchů by se měly používat jen čističe ploch, u kterých lze regulovat pracovní tlak. Pracuje se se sníženým tlakem vody.
  • Pokud se dřevěné povrchy delší dobu nečistily, osvědčilo se nejdříve nanést čisticí prostředek, který rozpustí nečistoty. Také přitom se již pracuje s vysokotlakým čističem, přičemž se pomocí nízkého tlaku nanáší směs vody a čisticího prostředku.

Hrabání listí bez bolesti zad

U zametacích strojů se doporučují přístroje vybavené dvěma postranními kartáči. Pomocí dlouhých štětin rozšiřují pracovní záběr a zajistí důkladné vyčištění i na hranách obrubníků nebo na zdech domu.


Zametací stroje přitom zachycují nejen volné a suché, ale i vlhké nečistoty (model S 650 2 v 1). Při zametání není nutné se shýbat a ruce zůstanou čisté. A protože všechno, co stroj zamete, skončí v zásobníku, není nutno při každém zafoukání větru začínat znovu.


Tip na uskladnění: Zametací stroj zabere v garáži nebo v zahradním domku přeci jenom nějaké místo. Tento problém je chytře vyřešen u přístrojů se skládací rukojetí, které lze skladovat svisle zavěšené na stěně.

Kehrmaschine

autumn gardening

Zahradní nářadí před uložením očistěte

Na podzim je vhodné důkladně očistit také nářadí a nástroje, jako kolečka, lopaty, hrabla a hrábě. Pokud na nich zůstanou rostlinné zbytky a hlína delší dobu, přitahují vlhkost a podporují tak korozi kovových povrchů.


Pokud nářadí před uložením na zimu očistíme, zachováme tak tedy také jeho hodnotu a prodloužíme jeho životnost. Při uvolňování pevně ulpívajících nánosů pomocí vysokotlakého čističe lze použít zvlášť silnou frézu na nečistoty – rotační bodový paprsek.


Správné uskladnění vysokotlakého čističe

Když je všechno čisté, zaslouží si zimní odpočinek i vysokotlaký čistič. Přitom je třeba dbát těchto pokynů:


Zbytkovou vodu z přístroje vypustíme. Nejjednodušší je přitom uvést přístroj krátce, asi na půl minuty, ještě jednou do provozu po odstranění vysokotlaké hadice a po přerušení přívodu vody. Pokud by uvnitř zůstala voda a zmrzla, mohla by rozpínavá síla ledu poškodit čerpadlo a těsnění.

 

 

Hochdruckreiniger einlagern

Vhodné výrobky k tipům na úklid


Mohlo by vás také zajímat:

Wohnung

Tipy jak zabránit hromadění prachu a nečistot v bytě

Kdo by to neznal? Sotva zbavíme celý byt prachu, začne se na nábytku a podlahách usazovat nová šedá vrstva. A práce začíná znovu od začátku. To může být pěkně frustrující. Není divu, že tuto činnost v domácnosti nemá nikdo rád. Zde najdete několik tipů, jak zvítězit nad nečistotami.

> číst dál

Hund

5 tipů pro čistou domácnost s domácími mazlíčky

Domácí zvířata přinášejí do vlastních čtyř stěn nejen život, ale občas i trochu nepořádku. Ať již máte psa, který zablácenými tlapkami přejde po čerstvě vytřené podlaze, kočku, která vyhazuje potravu kolem misky nebo morče, které běhá po kleci, a chlupy z něho odletují po celém bytě.

> číst dál