Průvodce čištěním karavanu a obytného vozu: Užitečné rady a tipy

Obytné vozy a karavany jsou pro mnohé ztělesněním svobody: cestovatelé s nimi mají na dovolené vždy střechu nad hlavou a jsou velmi flexibilní. Stejně jako automobily, i obytné vozy a karavany potřebují pravidelné čištění, a to jak zvenku, tak zevnitř. Vždyť prach, déšť, listí, hmyz a podobně, stejně jako běžný provoz, zanechávají na obytném prostoru své stopy. Zde naleznete užitečné tipy a rady, jak vyčistit karavan nebo obytný vůz.

Čistý obytný vůz

Proč čistit obytné vozy a karavany?

Důvody, proč je třeba čistit obytný vůz nebo karavan, jsou zřejmé. Na jedné straně jde o estetiku a dobrý pocit, zejména co se týče interiéru. Na druhou stranu zvyšuje zvenčí vyčištěný obytný vůz bezpečnost v silničním provozu: špinavá zpětná zrcátka a čelní skla mohou omezovat viditelnost a stát se tak zdrojem nebezpečí. V neposlední řadě pomáhá pravidelné čištění udržovat hodnotu vozidla. Z těchto důvodů byste měli svůj vůz důkladně vyčistit alespoň jednou, nejlépe dvakrát ročně, ideálně na podzim, kdy většina majitelů své obytné vozy zazimuje, a na jaře, než se opět vydáte na cestu. Po každé delší cestě však doporučujeme odstranit stopy po dovolené zvenku i zevnitř. Naopak okna a zrcátka, pokud jsou špinavá, vyčistěte před každou jízdou.

A man cleans his caravan with a Kärcher pressure washer

Kde byste měli umýt svůj obytný vůz nebo karavan?

Pokud jde o čištění obytného vozu nebo karavanu, je třeba se nejprve zamyslet nad pracovním místem. Zásadně byste je neměli mýt jen tak někde, ani na vlastním pozemku, jelikož se škodlivé látky mohou dostat do životního prostředí. Na mnoha místech je proto mytí vozidel na vlastním pozemku zakázáno. Proto je lepší čistit obytný vůz na speciálně k tomu vyhrazeném místě.

Obzvláště vhodná jsou speciální samoobslužná mycí místa pro obytné vozy, např. v parcích Kärcher Clean, kde si můžete svůj obytný vůz snadno vyčistit sami. Vyznačují se vyšším boxem nebo větším prostorem v horní části, takže se pod ně snadno vejde vozidlo nebo přívěs vyšší než 2 metry. Obvykle jsou umístěny na okraji areálu. Nikdy byste neměli zapomenout zkontrolovat čistotu kartáčů v mycím boxu a před použitím je krátce opláchnout vodou, neboť malé částečky nečistot na mycích kartáčích mohou zanechat škrábance na citlivém povrchu.

Pro majitele obytných vozů, kteří se do toho nechtějí pouštět sami, mohou být vhodnou volbou také myčky pro nákladní automobily a autobusy. Předem však zjistěte, zda je zařízení vhodné i pro obytné vozy. Přečtěte si také důležité informace poskytnuté výrobcem obytného vozu, protože ne každé vozidlo můžete mýt v myčce. Problémy mohou nastat zejména s okny, těsněním a střešními konstrukcemi.

Čištění karavanů a obytných vozů: krok za krokem

Při čištění obytných vozů a karavanů je třeba věnovat pozornost jak exteriéru včetně markýz, tak interiéru a nádržím na vodu. S pomocí následujících tipů zvládnete čištění snadno a rychle sami.

 

Čištění vnějších částí obytných vozů a karavanů

Pokud vám počasí přeje a našli jste vhodné místo pro čištění karavanu, můžete začít: Při čištění exteriéru se nejprve věnujte střeše, poté bokům a nakonec ráfkům. Boční stěny byste měli vždy čistit zdola nahoru. Díky tomu je zřejmé, kde jste čištění již provedli, zejména pokud jste použili čisticí prostředky.

K čištění obytného vozu nebo karavanu můžete použít následující prostředky:

  • autošampon, pěnový čistič Ultra Foam Cleaner nebo speciální čisticí prostředky pro karavany a obytné vozy (pozor: nesmí obsahovat abrazivní složky, jinak by mohly poškodit vnější obložení)
  • odstraňovač hmyzu
  • čistič ráfků a kartáč na mytí ráfků
  • čistič autoskel a v případě potřeby čistič akrylátu
  • mycí kartáč a tlaková myčka; případně zahradní hadice
  • teleskopický pracovní nástavec
  • teplá voda
  • houba nebo utěrka
  • utěrka z mikrovlákna
  • prostředek na likvidaci zárodků
  • dezinfekční prostředek
  • odstraňovač vodního kamene
A man cleans the front of his caravan with a Kärcher pressure washer
Čištění karavanu pomocí tlakové myčky a teleskopické trysky

Nejrychlejší způsob, jak vyčistit vnější část obytného vozu, je použít tlakovou myčku a prostředek na čištění a péči o vozidla. Pokud chcete čistit střechu tlakovou myčkou, neměli byste po ní chodit ani pracovat ze žebříku. Důvodem je riziko úrazu způsobeného zpětným rázem proudu vody, žebřík by se totiž mohl převrhnout. Nejbezpečnější je pracovat ze země pomocí teleskopického pracovního nástavce. Na některých mycích místech jsou k dispozici také lešení, která zvyšují bezpečnost práce. Při vysokotlakém čištění je rovněž důležité postupovat opatrně a používat co nejšetrnější proud vody a zároveň dodržovat minimální vzdálenost 30 cm. Dekory, větrací mřížky a těsnění byste měli vynechat a čistit odděleně. Pro ochranu vzduchových kanálů chladničky doporučujeme nasadit zimní kryty.

Čištění karavanu pěnovým čisticím prostředkem

Pokud je k dispozici pouze žebřík, lze použít pěnový čisticí prostředek. Střechu a boční stěny navlhčete pěnovým čističem, použijte měkký mycí kartáč a poté opláchněte hadicí. Těsnění se vyhněte a místo toho je ošetřete glycerinem nebo mastkem.

K čištění oken, na vašem vozidle, je nejlepší použít čistič autoskel. Jednoduše je nastříkejte a rozetřete čistou utěrkou z mikrovlákna. Okna obytných prostor jsou obecně vyrobena z akrylátu nebo plastu. K jejich čištění jsou k dispozici speciální čisticí prostředky na akrylát. Lze je však čistit i octovým čističem. Při čištění těchto oken nepoužívejte kartáč, protože by se mohla poškrábat. Abyste dosáhli výsledku beze šmouh, můžete okna po vyčištění opláchnout vodou a poté je otřít do sucha jelenicí nebo běžnou kuchyňskou utěrkou.

TIP

Pokud na oknech, světlometech nebo kapotě obytného vozu ulpí zbytky hmyzu, lze tato místa nejprve předem ošetřit přípravkem na odstraňování hmyzu a poté je opláchnout vysokotlakým proudem vody nebo hadicí.

Čištění oken tlakovou myčkou
Čištění čelního skla karavanu

Vysokotlakou myčkou můžete také čistit podběhy a ráfky. Pro čištění obtížně přístupných míst, jako jsou například podběhy, lze na vysokotlakou myčku připojit variabilní pracovní nástavec s 360° kloubem. Pro čištění ráfků doporučujeme použít čistič disků. Alternativně můžete použít směs vlažné vody a několik kapek octa. V případě odolných nečistot pomůže kartáč na mytí ráfků, který dosáhne mechanického účinku i v mezerách.

Čištění podběhů kol na karavanu

Tip

Karavan nebo obytný vůz byste měli mýt v suchých dnech. Je třeba se však vyhnout ostrému slunci, jinak použité čisticí prostředky příliš rychle zaschnou a mohou se objevit nevzhledné skvrny. Ze stejného důvodu vždy kompletně vyčistěte jednu stranu obytného vozu nebo karavanu, než přejdete na další.

Čištění nádrže na vodu a markýzy

Nádrže na vodu v obytném autě nebo karavanu jsou místem výskytu mikroorganismů. Z vodovodního systému navíc pravidelně odstraňujte nejen vodní kámen, ale také tzv. biofilm, který se časem vytvoří a v němž se usazují bakterie. Projevuje se slizovitou vrstvou na stěnách nádrže a změnou barvy potrubí. Nádrže na vodu byste proto měli čistit alespoň jednou ročně, nejlépe však před sezónou a po ní. Za tímto účelem použijte v následujícím pořadí dezinfekční prostředek na odstraňování zárodků, dezinfekční a odvápňovací prostředky a po uplynutí expirace uvedené v příbalovém letáku nádržku na vodu důkladně vypláchněte.

Markýzy a přístřešek je také třeba v pravidelných intervalech čistit. Při běžném znečištění stačí nečistoty omýt menším množstvím teplé vody, kartáčem a utěrkou nebo houbou. Pokud jsou odolnější, použijte také jemnou mýdlovou vodu nebo tekutý čisticí prostředek. Tkaninu pak nechte uschnout na čerstvém vzduchu, než ji znovu srolujete nebo uložíte.

A man cleans the upholstery in the caravan with a Kärcher vacuum cleaner

Čištění vnitřku obytných vozů a karavanů

Po důkladném vyčištění exteriéru se můžete zaměřit na interiér. Než začnete s úklidem vnitřku karavanu, měli byste odstranit všechny předměty a případně využít příležitosti a vytřídit věci, které již nepotřebujete. K čištění pak využijte následující prostředky:

  • vlažná voda
  • houba a utěrka
  • čisticí prostředky pro domácnost
  • vysavač nebo vysavač na vysávání mokrých a suchých nečistot
  • parní čistič
  • případně tepovač nebo prostředek na odstraňování skvrn

Obecně platí, že při čištění interiéru byste měli vodu používat střídmě, protože vlhkost v obytném vozu může rychle vést k tvorbě plísní a v nejhorším případě k poškození podvozku vzhledem k jeho speciální konstrukci. Zbytky vody proto vždy setřete. Bude vhodné, pokud při čištění otevřete okna, aby vznikající vlhkost mohla unikat.

Čištění čalounění karavanů

Čalounění, matrace a koberce vyčistěte vysavačem nebo vysavačem na vysávání mokrých a suchých nečistot a poté je nechte řádně vyvětrat. V případě silnějšího znečištění nebo skvrn použijte extraktor. Alternativně můžete skvrny odstranit také pomocí speciálních čisticích prostředků.

A woman cleans a windshield using a glove and cloth

Při čištění oken zevnitř postupujte stejně, jak je popsáno výše. I zde je vhodné využít k čištění skleněných a plastových oken různé přípravky.

Cleaning caravan interior with vacuum cleaner

Následně důkladně vysajte celý interiér a odstraňte drobečky a prach ze skříní a úložných prostor i z podlahy. Poté otřete všechny povrchy, přihrádky a zásuvky vlhkou utěrkou. Případně přidejte do vody trochu jemného univerzálního čisticího prostředku. U pěnových čisticích prostředků buďte opatrní, neboť mohou obsahovat rozpouštědla a poškodit dekory.

Čištění chladničky karavanu

Poté přijde na řadu lednice. Nejprve vyjměte všechny police a umyjte je prostředkem na mytí nádobí a teplou vodou. Poté použijte čistý hadřík a otřete zadní stěnu chladničky. Abyste zabránili tvorbě plísní, měli byste nechat dveře chladničky otevřené, když ji nepoužíváte, například v zimě.

Cleaning a caravan kitchenette with a Kärcher steam cleaner

Nakonec se zaměřte na kuchyňskou linku a sporák. Pokud zvednete mřížky a kryty hořáků plynového sporáku, jistě si všimnete množství nečistot, které však umyjete rozpouštědlem na mastnotu a teplou vodou. Zbytky vodního kamene v kuchyni lze odstranit trochou octa, stejně jako ucpaný odtok. Také usazenin a zbytků mastnoty na varné desce a v jejím okolí se zbavíte pomocí parního čističe.

Tip

Pokud obytný vůz nebo karavan nezazimujte, měli byste v interiéru umístit odvlhčovač vzduchu. Tím zabráníte hromadění vlhkosti.

Vhodné produkty pro karavany a obytné vozy

Mohlo by vás také zajímat: