SNADNÉ ČIŠTĚNÍ RÁFKŮ

Na ráfcích se časem usazují odolné nečistoty, například špína ze silnic, brzdový prach nebo posypová sůl. Aby hliníkové ráfky zůstaly dlouho lesklé a ocelové nerezavěly, je třeba je pravidelně důkladně čistit. S těmito tipy to zvládnete snadno a rychle.

nejlepší způsob čištění ráfků

Čištění ráfků: krok za krokem

Krásné ráfky zlepšují vzhled každého vozu. Mokro, špína, brzdový prach a silniční sůl si však vybírají svou daň. Časem se nečistoty mohou do materiálu skutečně vypálit, díky čemuž je pak stále obtížnější brzdový prach a nečistoty zcela odstranit. Doporučujeme proto pravidelné a důkladné čištění. Zvláště snadné je to při přezouvání z letních pneumatik na zimní a naopak, protože tak můžete kola vyčistit po celém obvodu a uskladnit je čisté. Ale nejen po výměně pneumatik, i během roku je třeba o disky pravidelně pečovat.

  • tlakovou myčku, případně kbelík s vodou

  • čistič ráfků

  • kartáč (na ráfky) 

  • houbu

  • měkkou utěrku, např. z mikrovlákna nebo kůže

Zde je návod na správný postup:

Nastříkejte čisticí prostředek na ráfek

1. Naneste čistič ráfků

Při výběru čisticího prostředku dbejte na to, aby byl co nejméně kyselý, a tedy šetrný k materiálu. Kyselé čisticí prostředky na ráfky (pH hodnota mezi 1 a 5) narušují při delším působení povrch, a proto nejsou vhodné pro lesklé materiály, jako jsou chromované nebo lesklé leštěné ráfky.

Opláchněte ráfek a odstraňte hrubé nečistoty

2. Opláchněte ráfek a odstraňte hrubé nečistoty.

V dalším kroku opláchněte čisticí prostředek z ráfků tlakovou vysokotlakou myčkou (plochý paprsek), tlakovou myčkou nebo zcela klasicky pomocí kbelíku s vlažnou vodou a houby. Při ručním čištění byste měli používat ochranné rukavice, aby pokožka nepřišla do kontaktu se špínou.

Pokud nepoužíváte čisticí prostředek, můžete ráfek tímto způsobem předčistit, tj. odstranit povrchové nečistoty a připravit ho na důkladné čištění.

Čistá prohlubeň kola s nastavitelným kloubem

3. Vyčistěte podběhy kol

Současně můžete vyčistit podběhy kol na vozidle, nejlépe vysokotlakou myčkou a tryskou s plochým paprskem. Tip: Na těžko přístupná místa dosáhnete vysokotlakým čističem ještě snadněji pomocí variabilního kloubu trysky.

Očistěte ráfek kartáčem na mytí kol

4. Vyčistěte důkladně ráfek

Nyní je čas se důkladně věnovat ráfku: Navzdory čisticím prostředkům a předběžnému čištění na něm často zůstávají odolné nečistoty, zejména v úzkých mezerách. Ty účinně odstraníte kartáčem. Pro obzvláště úzké prostory můžete také použít starý měkký zubní kartáček.

Pokud se vám tímto způsobem nepodaří zbytky nečistot zcela rozpustit, můžete znovu použít čisticí prostředek: naneste ho, nechte působit a důkladně opláchněte čistou vodou.

Poté nechte ráfek uschnout nebo ho otřete do sucha koženou utěrkou. Tu doporučujeme zejména pro chromové a černé ráfky, protože jsou na nich skvrny od vody patrnější.

Osušte ráfek koženým hadříkem

Pozor: Dodržujte předpisy

Ráfky lze zpravidla čistit pouze tam, kde je povoleno i mytí vozů. Tyto práce je tedy možné bezpečně provést na mycím místu, v samoobslužné myčce nebo automyčce. Měli byste však používat čisticí prostředky na ráfky nabízené v tomto zařízení, protože použití čisticích prostředků jiných výrobců je obvykle zakázáno. To, zda je čištění na soukromém pozemku přípustné, závisí na příslušných předpisech města nebo obce.

Tip: Ráfky a pneumatiky vždy čistěte odděleně od zbytku vozidla. Důvodem je, že nečistoty na vozovce a drobné kamínky, které uvíznou v profilu pneumatik, stejně jako odolné usazeniny na ráfcích, mohou poškodit lak vozidla, například pokud k čištění karoserie a kol používáte stejný mycí kartáč.

Často kladené otázky

Jak lze odstranit brzdový prach z ráfků?

Napálený brzdový prach a opotřebení pneumatik odstraníte z ocelových a hliníkových ráfků rychle pomocí speciálního čističe. Čistič na disky Kärcher neobsahuje kyseliny, a proto je šetrný k materiálu. Jeho aktivní dobu indikuje načervenalé zbarvení. Čistič stačí nastříkat na suchý povrch, nechat působit 1-3 minuty a poté ho opláchnout čistou vodou. V případě odolných nečistot použijte po působení čisticího prostředku mycí kartáč.

Kärcher rim cleaner is sprayed on rim

Jak odstranit zbytky soli z ráfků?

Každý, kdo v zimě jezdí s atraktivními hliníkovými ráfky, by z nich měl pravidelně odstraňovat usazeniny soli, protože ty dlouhodobě poškozují materiál. Nejpozději při přezouvání ze zimních na letní pneumatiky byste však měli hliníkové a ocelové ráfky důkladně zbavit všech usazenin. Velmi dobře působí čistič ráfků. Také některé samoobslužné mycí boxy nabízejí speciální programy.

Jak odstranit rez z ráfků?

Rez z ocelových ráfků odstraníte snadno sami drátěným kartáčem. Poté je opracujete smirkovým papírem.

Ačkoli hliníkové a chromové ráfky nemohou rezivět, vlhkost a silniční sůl zanechávají své stopy i zde a materiál oxiduje nebo dochází k tzv. solné korozi. Obojí je třeba odstraňovat jen velmi opatrně, např. měkkým kartáčem, protože hliník a chrom se snadno poškrábou. Povrch byste měli následně vyleštit. Pokud si dostatečně věříte, můžete leštění provést sami. V opačném případě svěřte tuto práci profesionálům.

Který mycí kartáč je vhodný pro čištění ráfků?

Jako příslušenství k vysokotlaké myčce je vhodný speciální kartáč na mytí ráfků. Díky svému tvaru a štětinám, které se otáčejí kolem dokola, umožňuje mimořádně účinnou práci v rozsahu 360°. Kartáčem se dostanete i do těžko přístupných míst a nejmenších mezer na ráfcích nebo paprscích. Díky rovnoměrnému rozložení vody se nečistoty rovnoměrně uvolňují a oplachují.

Kartáč na mytí kol pro důkladné čištění ráfků

Jaké domácí prostředky lze použít k čištění ráfků?

Pokud nemáte po ruce čistič ráfků, můžete použít i jednoduché domácí prostředky:

Trik 1: Čištění hliníkových ráfků zubní pastou

Vhodným domácím prostředkem na čištění hliníku je zubní pasta. Mírně navlhčete čistou utěrku a naneste na ni běžně dostupnou zubní pastu. Poté jí hliníkové ráfky silně třete, dokud se nečistoty neodstraní a nesmíchají se zubní pastou. Utěrku opakovaně opláchněte čistou vodou a vyždímejte ji. Hliníkové ráfky nakonec znovu omyjte čistou vodou a nechte uschnout. Díky abrazivním částicím v zubní pastě ji můžete použít i k vyleštění lehkých škrábanců. Pozor však na vysoce leštěné a chromované ráfky, ty by mohly brusné částice poškrábat nebo by mohly ztratit svůj lesk.

Trik 2: Čištění hliníkových ráfků pemzou

Hliníkové ráfky apod. také vyčistíte pomocí běžně dostupné pemzy: Navlhčete houbičku vodou a třete ji o čisticí kámen tak, aby se v houbičce vytvořila pěna, tou poté hliníkové ráfky vyčistěte a následně je opláchněte čistou vodou. I při použití pemzy však buďte opatrní u vysoce leštěných a chromovaných ráfků.

Trik 3: Čištění lakovaných a povrchově ošetřených ráfků mycím prostředkem

Nečistoty a napálený brzdový prach mohou poškodit lak na lakovaných a povrchově ošetřených ráfcích. Nečistoty odstraníte obzvláště šetrně pomocí mycího prostředku: Přidejte několik kapek do vlažné vody a vyčistěte povrch houbou, nejlépe z mikrovlákna. Poté jej opláchněte čistou vodou a osušte měkkou utěrkou. Pokud tato metoda k odstranění nečistot nestačí, použijte čistič ráfků bez obsahu kyselin.

Čištění ráfků domácími prostředky
Ráfek se čistí domácím čisticím prostředkem a utěrkou z mikrovlákna

Tip

Před použitím domácího prostředku nebo nového čisticího prostředku na ráfek ho vždy předem vyzkoušejte na nenápadném místě.

Lesklé a čisté chromované ráfky: Nejlepší metody údržby a čištění

Chromované ráfky se časem přestanou lesknout, ale zmatní. K odstranění brzdového prachu a bleskové rzi však často nelze použít běžně dostupné čističe, protože kyseliny, které obsahují, mohou poškodit citlivý chromovaný povrch. Místo toho byste měli aplikovat šetrné čisticí prostředky, jako je mýdlo a voda. Dobrý domácí prostředek také představuje hydrogenuhličitan sodný: dejte tři polévkové lžíce hydrogenuhličitanu sodného do misky a za stálého míchání přidejte trochu vody, dokud nevznikne pasta. Pomocí měkké utěrky krouživými pohyby roztírejte pastu po ráfku, dokud se všechny usazeniny nerozpustí. Na trhu však existují také čističe, které byly vyvinuty speciálně pro chrom a účinně rozpouštějí nečistoty.

Kromě čištění je třeba chrom pravidelně leštit, aby si zachoval svůj lesk a tím i typický vzhled.

Vhodné produkty pro ráfky

Mohlo by vás také zajímat: