ZELENÉ FILTRAČNÍ SYSTÉMY PRO CELÝ SVĚT
Felipe Valderrama je velmi zaneprázdněný muž. Kolumbijec pracuje pro nevládní organizaci Fundación Humedales, která si mimo jiné dala za cíl postarat se o čistou vodu v odlehlých oblastech Kolumbie. A on je právě ten, kdo tuto myšlenku proměňuje ve skutečnost.
Valderrama nabízí svoji pomoc a podporu jako projektový manažer při výstavbě takzvaných zelených filtračních systémů. Tyto systémy čistí za pomoci určitých vodních rostlin odpadní vody malých osad. Odpadní voda tak již neodtéká bez úpravy do podzemních vod, řek nebo lagun. Dlouhé kanály těchto systémů však nevypadají jako typické čistírny odpadních vod. Připomínají spíše velké záhony s rostlinami. Voda protéká pod plovoucí zelení. Přitom kořenové baly a bakterie pomáhají snížit množství škodlivých látek a choroboplodných zárodků. Díky tomuto principu jsou zelené filtrační systémy úsporné a téměř bezúdržbové. Nejsou potřeba ani žádné chemické přísady. Tyto systémy se proto stávají realizovatelným a praktickým řešením pro úpravu vody v nově industrializovaných zemích.
Jak funguje zelený filtrační systém?
- Malé osady odvádějí svoji odpadní vodu do zeleného filtračního systému.
- Odpadní voda se dostává do zařízení na předčištění. Nejprve se odfiltrují hrubé částice a sníží se rychlost průtoku.
- V první fázi se oddělí oleje a tuky.
- Nyní se voda dostává do vodních nádrží naplněných vodními hyacinty.
- V mělkých a úzkých kanálech protéká voda kořenovým systémem rostlin a pomocí bakterií a rostlin se čistí.In the shallow and narrow channels, the water flows around the roots of the plants and is cleaned by the bacteria and plants.
- Z revizních nádrží je možné odebírat vzorky vody pro kontrolu kvality.
- Voda teče zpět do řek, lagun nebo akumulačních nádrží.
Spolupráce na místě
Aby byla zajištěna udržitelná implementace této zelené technologie, koordinátor projektu Valderrama a jeho tým z organizace Fundación Humedales úzce spolupracují s místními obcemi. Ty jsou zodpovědné za výstavbu kanálů a zavázaly se provozovat systémy po dobu nejméně osmi let.
Všechno začalo pilotním projektem v Kolumbii. První zelený filtrační systém byl uveden do provozu koncem roku 2013 v San Miguel de Sema, osadě s 4000 obyvateli v Andách. Vesnice se nachází u sladkovodního jezera Laguna de Fúquene, ze kterého získává pitnou vodu 200 000 lidí. „Vzhledem k malé hloubce vody jezera, odpadním vodám z okolních osad a chovu hospodářských zvířat byla ekologická rovnováha jezera ohrožena,“ vysvětluje Valderrama. „Naším cílem proto bylo zlepšit sanitární a hygienickou situaci ve vesnicích kolem jezera a současně snížit znečištění Laguna de Fúquene.“ Po úspěšném pilotním projektu následovaly další dva systémy v jeho blízkosti.
Výstavba zeleného filtračního systému
Interview s Felipem Valderrama
Co vás motivuje k účasti na iniciativě zelený filtr?
Vyrostl jsem v rozvojové zemi, která mě záhy upozornila na problémy, co existují, když jsou jen nedostatečně dostupné peníze a technika. Mnozí, se kterými jsem se setkával, na tuto situaci jednoduše rezignovali, protože se často ani neví, jakými levnými a jednoduchými způsoby je možné řadu problémů řešit.
Mojí motivací je proto působit jako zprostředkovatel jednoduchých řešení, která fungují i v regionech, kde je sotva nějaký rozpočet a navíc jen nízká úroveň vzdělání. Zelené filtrační systémy jsou toho perfektním příkladem. Mohou přispět k dosažení udržitelných výsledků – i bez velkého úsilí.
Jaké jsou hlavní výhody zelených filtračních systémů?
Největší předností těchto systémů je jednoduchá realizace a snadný provoz. Proto je to ideální řešení pro úpravu odpadních vod v malých vesnicích, které mají k dispozici jen nízký rozpočet a omezené technologie.
Zelené filtrační systémy jsou nákladově efektivní a ekologickou alternativou k běžným čistírnám odpadních vod. Jsou založené na principu bioniky. To znamená, že systém posiluje spontánní biologické procesy, které se již v přirozených mokřadech vyskytují. V rámci těchto procesů se rozkládá organická hmota a kvalita vody se tím zvyšuje. Protože se jedná o přirozený proces, na člověka zbývá udělat jen málo.
S kým na místě při výstavbě spolupracujete?
Spolupracujeme s obyvateli osad. To je pro nás velmi důležité, protože jakmile je systém připravený k používání, existuje dost lidí, kteří ho už znají a mohou provádět údržbu zařízení, nebo na ni dohlížet.
Jakou roli zde hraje společnost Kärcher?
Díky iniciativě „Čistá voda pro svět“ ve spolupráci s fondem Global Nature Fund poskytla společnost Kärcher mnoha malým organizacím příležitost realizovat lokální projekty na udržování čistoty vod. V Kolumbii je podporována naše organizace Fundación Humedales. Projekt v San Miguel de Sema nám umožnil poprvé otestovat naši myšlenku v reálném měřítku a dále ji rozšířit. Čtyři malá města v Kolumbii nyní těží z této technologie a všechna jsou za podporu fondu Global Nature Fund a společnosti Kärcher velmi vděčná.
Další zařízení jsou v plánu
Za finanční podpory společnosti Kärcher dokončil fond Global Nature Fund již sedm takových zelených filtračních systémů, a to nejen v Kolumbii. Vodní filtry jsou také v Mexiku, na Filipínách a v Jižní Africe. 363 000 lidí již profituje z jednoduchého, ale efektivního řešení.
Felipe Valderrama bude mít i v nadcházejících letech hodně práce, protože další systémy jsou již naplánované v Paraguayi, Nicaragui, Mexiku a Kolumbii. Společně se Spolkovým ministerstvem pro hospodářskou spolupráci a rozvoj a pěti lokálními nevládními organizacemi v jednotlivých zemích se na projektech bude opět podílet společnost Kärcher.
Global Nature Fund
Global Nature Fund je mezinárodní nadace pro životní prostředí a přírodu. Ústředním projektem nadace je mezinárodní síť jezer „Living Lakes – žijící jezera“ založená v roce 1998, která se zasazuje o mezinárodní ochranu jezer a mokřad. V roce 2013 nadace a společnost Kärcher společně založily iniciativu „Čistá voda pro svět“ na podporu projektu ochrany životního prostředí „Žijící jezera“.
Kärcher – zpráva o udržitelnosti
Společnost Kärcher podporuje řadu iniciativ po celém světě. Cílem je udělat ze světa lepší místo pro život pro co nejvíce lidí. Pro výrobce čisticí techniky to znamená především přispět k čistému životnímu prostředí. Úsporným využíváním zdrojů, jako jsou suroviny, energie a voda, ale také náročnými projekty čištění kulturního dědictví lidstva. Ke společnosti hodnotné pro život patří podle společnosti Kärcher i pomoc lidem, kteří se octli v nouzi - kvůli přírodním katastrofám nebo osobním tragédiím. Více o angažovanosti společnosti Kärcher najdete ve zprávě o udržitelnosti.