Obaly, které chrání výrobek i planetu

Naše vysoce kvalitní balení zajistí, že naše výrobky dorazí k zákazníkům bezpečně. Ale v naší firmě není pevnost jediným kritériem - věříme v udržitelnost a efektivní využívání zdrojů. Snažíme se aktivně pracovat na tom, aby naše obaly byly co nejvíce šetrné k životnímu prostředí.

Grafika Kärcher pro udržitelné obaly

Obal hraje klíčovou roli při sdělování informací, vzbuzování zájmu a ochraně výrobku před poškozením během dopravy. Nicméně, poté, co tyto úkoly splní, často končí ve skládce. Pro společnost Kärcher je proto neustálé zdokonalování obalů klíčovým prvkem v naší snaze o udržitelnost, což je důležitá součást naší udržitelné strategie do roku 2025.

 

Naše stanovené cíle do roku 2025 zahrnují:

  • Průběžné sledování a hodnocení obalů, které používáme, s ohledem na oběhové hospodářství.
  • Maximální snížení množství obalových materiálů.
  • Zlepšení recyklovatelnosti všech našich obalů.
  • Zastavení používání polystyrenu v našich výrobcích pro domácnost a zahradu.
  • Používání minimálně 50 % recyklovaného materiálu nebo udržitelných alternativ v plastových sáčcích, které chrání naše výrobky před poškrábáním.
  • Přestání používat bublinkovou fólii pro přepravu náhradních dílů nebo opravených zařízení.
  • Vývoj a implementace nových udržitelných řešení pro obaly ve spolupráci s univerzitami a inovativními start-upy.

Kdy lze obal označit za udržitelný?

Primárním účelem každého obalu je zabezpečit ochranu výrobku během přepravy a doručení zákazníkovi. Případné selhání může mít neudržitelné důsledky, jako je nutnost oprav nebo výměny zařízení, což by mohlo zklamat zákazníky. Proto pečlivě vybíráme obaly, které splňují tuto základní požadavky. Frank Kötzle, odpovědný za vývoj obalů ve společnosti Kärcher, vysvětluje: 'Sledujeme strategii "redukovat, odstranit, nahradit", abychom minimalizovali použití obalových materiálů a nahradili je udržitelnějšími alternativami.

Strategie společnosti Kärcher "snížit, odstranit, nahradit" pro udržitelné obaly
Srovnání starého obalu a nového udržitelnějšího obalu pro Kärcher OC3

Optimalizace balení by měla být brána v úvahu již v průběhu návrhu výrobku.

Aby se dosáhlo tohoto cíle, Kötzle a jeho tým jsou aktivně zapojeni do vývoje produktu od samého začátku. Dříve bylo běžné, že společnost prostě předložila hotový výrobek s požadavkem na jeho balení tak, aby byl doručen zákazníkovi nepoškozený. To ale často vedlo k situaci, kdy se věnovala menší pozornost udržitelnosti, a to bylo nežádoucí. V současné době se však ve společnosti Kärcher pohlíží na produkt a jeho obal jako na komplexní celek. "Nežijeme v iluzi," vysvětluje Kötzle, "vědomě víme, že prostředky alokované do obalů nakonec končí jako odpad. Proto preferujeme investovat tyto finanční prostředky do vývoje a výroby zařízení, která jsou především odolnější a stabilnější. Robustní zařízení nejen vyžadují méně ochranných obalů pro přepravu, ale také dlouhodobě vydrží v každodenním používání."

Jako konkrétní příklad této strategie můžeme uvést náš mobilní venkovní čistič. Dříve bylo zařízení chráněno čtyřmi polystyrenovými vložkami, které držely výrobek na místě v krabici. Pro eliminaci těchto vložek jsme posílili samotný výrobek, čímž se polystyrenové vložky staly zbytečnými. Nyní stačí pouze jedna vložka z vlnité lepenky, což má navíc výhodu snížení celkových rozměrů krabice.

Vývoj s minimálním odpadem

Udržitelnost se projevuje jak v konečném výsledku této vývojové práce, tak v samotném procesu. Johannes Wöllhaf, obalový inženýr společnosti Kärcher, vysvětluje: "Ještě před vytvořením fyzického prototypu nového produktu provádíme realistickou simulaci celého procesu přepravy." Spolu s týmem provádí virtuální testy, například zkoumají, jak by se výrobek zachoval při pádu z nakládací rampy. Stejně tak provádějí testy, aby určili, které kombinace výrobků a obalových materiálů nejlépe chrání výrobek během přepravy. Tato opatření zkracují vývojový cyklus o týdny, protože není nutné vyrábět neustále nové fyzické prototypy a obaly, což zároveň snižuje množství vzniklého odpadu. "Výsledky simulací nám přesně ukazují, jaké důsledky by měly změny v tloušťce obalového materiálu na ochranu výrobku, nebo jak efektivně je výrobek chráněn, pokud dojde ke zmenšení tloušťky obalu, změně materiálu nebo dokonce jeho úplnému odstranění.

Virtuální vývoj umožňuje rychlou a efektivní mezinárodní spolupráci, jelikož výsledky lze snadno sdílet s kolegy v různých zemích. Tato spolupráce je klíčová pro cílené sdílení účinných řešení pro udržitelné obaly mezi kolegy na globální úrovni. Kötzle zdůrazňuje, že tento mezinárodní rozměr přináší i určité výzvy: "V každé zemi a regionu světa je pojetí 'udržitelnosti' trochu odlišné. Například plastové sáčky nejsou v Německu ani v dalších evropských zemích považovány za zvláště udržitelné, zatímco v Číně a dalších asijských zemích se na ně dívá jinak. I když může být hodnocení založeno na emisích CO₂, často se tím ignoruje širší problém znečištění plastem přírody a obtížnost recyklace. Tento příklad ilustruje, že hodnocení udržitelnosti se může lišit podle zaměření na různé faktory, jako jsou emise, produkce odpadu nebo spotřeba vody. Proto právě nyní spolupracujeme s oddělením udržitelnosti, řízení produktů a nákupu na zavedení jednotného standardu Kärcher, který by platil po celém světě a zahrnoval minimální požadavky na udržitelnost obalů."

(Na snímku zleva doprava: Johannes Wöllhaf a Frank Kötzle)

 

Johannes Wöllhaf a Frank Kötzle týmu pro obaly společnosti Kärcher

Tým společnosti Kärcher se sešel, aby diskutoval o udržitelných obalech

Vložka do obalu od Kärcher vyráběná z hrachového škrobu Snadno rozpustitelného ve vodě

Odstup od polystyrenu

V naší firmě klade-me velký důraz na ekologii, a proto aktivně hledáme způsoby, jak minimalizovat negativní dopady na životní prostředí, zejména pokud jde o obalový materiál. Postupně snižujeme používání polystyrenu a místo něj upřednostňujeme ekologické alternativy. Od roku 2022 jsme přešli na používání materiálů jako je karton, lepenka nebo buničina ve vývoji nových verzí našich výrobků pro dům a zahradu. Aktivně hledáme nekonvenční, ekologické materiály, jako jsou vložky vyrobené z hrachového škrobu, což je zcela biologicky rozložitelný odpadní produkt potravinářského průmyslu. Od podzimu 2023 používáme hrachový škrob k balení všech našich parních čističů SC 3 Upright EasyFix v rámci EU. Tento krok nám umožnil snížit spotřebu polystyrenu o 3,2 tuny ročně, a to jen díky tomuto jedinému přechodu.

 

Daleko sahající účinky

I když se snažíme minimalizovat množství obalů, jsou stále nezbytné. Proto navrhujeme naše obaly s ohledem na jejich pozdější recyklaci, což zahrnuje minimalizaci různých materiálů v každém obalu. Tím usnadňujeme zákazníkům jejich likvidaci v příslušných kontejnerech. Pokud však není možné se vyhnout použití více materiálů, dbáme na to, aby bylo snadné tyto materiály oddělit. Naše obaly rovněž obsahují stále více recyklovaných materiálů. Konkrétně 93 % používaných obalů je z papíru, z nichž minimálně 80 % tvoří recyklovaný papír.

Zároveň klade-me důraz na minimalizaci velikosti obalů. Tím zvyšujeme kapacitu nákladních vozidel a kontejnerů, což následně snižuje uhlíkovou stopu při přepravě zboží. Další jednoduchý, avšak efektivní trik, který používáme, je navržení obalů tak, aby sloužily také jako přepravní obaly. Stačí přilepit štítek s adresou a jsou připraveny k odeslání, čímž eliminujeme potřebu dalšího obalu.

Vždy otevření novým nápadům

V nadcházejících letech budeme cíle udržitelnosti pro naše obaly průběžně revidovat a upravovat tak, aby odrážely nový vývoj. "Poslední důležitou zásadou naší práce je "myslet mimo krabici" - s prominutím. Stále se snažíme hledat nové cesty vpřed," vysvětluje Kötzle. Například společnost Kärcher spojila síly se začínající společností Proservation, aby vyvinula udržitelnou alternativu k polystyrenu, která jako základ využívá slupky obilných zrn. Slupky jsou vedlejším produktem místní produkce obilí společnosti Proservation a běžně se dále nevyužívají. Podporujeme společnost Proservation v dalším vývoji těchto slupek a ve zkoumání jejich potenciálu pro průmyslové využití. První prototypy již byly vyzkoušeny v naší laboratoři.

Kdo ví, s čím přijde obalový tým v oblasti udržitelných obalů příště? Víme jen to, že naši odborníci vytáhnou všechny síly, aby dosáhli cílů do roku 2025, a pak budou dál pracovat na nových projektech - aby naše obaly byly krok za krokem ještě udržitelnější.

Udržitelné obalové materiály a vložky Kärcher

Ikona pro snížení hmotnosti polystyrenových vložek

Snížení hmotnosti polystyrenových vložek

Výrobek:
Různé tlakové myčky v kompaktní třídě

Přizpůsobení:
Snížení hmotnosti polystyrenových vložek uvnitř krabice, které chrání tlakovou myčku při přepravě.

Dopad na udržitelnost:
Snížení spotřeby plastů o 7920 kilogramů ročně.

Ikona pro přechod na udržitelný materiál pro vložky

Přechod z polystyrenových vložek na vložky z buničiny

Výrobek:
FC 7

Adaptace:
Předchozí vložky z EPS (polystyrenu) byly nahrazeny vložkami z recyklovatelné buničiny.

Dopad na udržitelnost:
Obal je nyní plně recyklovatelný.

Ikona pro přechod na udržitelný materiál pro vložky

Kartonové vložky místo polystyrenových vložek

Výrobek:
Tlakové myčky K4 vyráběné v závodě v Bühlertalu

Přizpůsobení:
Výměna polystyrenových vložek v krabici za vložky z vlnité lepenky.

Dopad na udržitelnost:
Snížení spotřeby polystyrenu o 10 000 kg ročně.

Ikona pro optimalizaci plastové stretch fólie

Optimalizace plastové stretch fólie

Výrobek:
Stretch fólie

Adaptace:
Snížení tloušťky fólie při zachování stejných vlastností pro zajištění nákladu.

Dopad na udržitelnost:
Snížení tloušťky materiálu a optimalizace stretch linky v německých závodech snížilo spotřebu plastů v průměru o 60 %, tj. přibližně o 200 tun ročně.

Mohlo by vás také zajímat: