ZAČÍNÁME S DIGITALIZACÍ VÝROBY
Velikost lotů
Nové technologie
Nová montážní linka na výrobu podlahových mycích strojů
Vyrábět ekonomicky jeden a ten samý produkt v až 40 000 různých variantách – této výzvě čelí Kärcher v montáži podlahových mycích strojů. To umožní teprve nový koncept výroby, který využívá prvků konceptu Průmysl 4.0. Moderní montážní linku navrhlo oddělení konstrukce zařízení Kärcher ve spolupráci s Fraunhoferovým institutem (Fraunhofer-Institut für Arbeitswirtschaft und Organisation (IAO)) ve Stuttgartu a v průběhu necelých dvou měsíců souběžně vybudovalo sériovou výrobu. Linka velice úspěšně běží už přes rok. Ředitel závodu, pan Carsten Schlenker, vysvětluje: „Rostoucí počet variant výrobu optimalizovanou pro velikost šarže značně prodražoval. Nové detaily vybavení vytvářely velmi složité prostředí. Díky nové lince je nyní možná ekonomická výroba jednotlivých kusů – a lze také snadno mapovat nové varianty.“
Výchozím bodem každé jednotlivé výrobní zakázky je stroj, který si nakonfiguruje sám zákazník. Přitom může při velkém počtu specifik vybavení volit z mnoha variant a přizpůsobit tak stroje požadavkům a místním podmínkám. Například jsou k dispozici čtyři různé sací motory, což umožní přizpůsobit stroj napětí a frekvenci místní elektrorozvodné sítě nebo nainstalovat akumulátorový provoz. Také kartáčovací hlava se nabízí v mnoha variantách: ve válcovém nebo kotoučovém provedení a vždy s mnoha rozdílnými šířkami, resp. průměry. Ovládací panel se v současné době vyrábí ve 13 variantách – pokud vzájemně vynásobíme jen tyto samotné možnosti, získáme bezpočet konečných provedení.
Skenování QR kódu
Každé montážní zakázce je přidělen QR kód. Při naskenování kódu se přenesou údaje o zakázce se všemi podrobnostmi objednaného stroje na přepisovatelný štítek (tag) RFID a uloží se kusovník se všemi jednotlivými díly nutnými k montáži, až po nejmenší šroubek.
RFID etiketa na montážním vozíku
RFID etiketa (anglicky „Tag“) se umístí na definované místo na montážní vozík.
Modul nádrže je již upnutý
V tomto speciálně konstruovaném pojízdném podvozku je již upnutá objemná nádrž stroje na čistou a znečištěnou vodu, která se skládá z jednoho kusu.
Montáž dalších konstrukčních dílů
Pracovník nyní tlačí vozík podél montážní linky a montuje na nádrž v definovaném pořadí další konstrukční díly, jako jsou hadičky, ventily, filtrační síta, ovládací panel atd. Za tímto účelem projíždí několika stanicemi, ve kterých jsou připraveny konstrukční díly a upevňovací materiál v boxech.
Pick-by-light systém usnadňuje montáž
RFID štítek na montážním vozíku přitom komunikuje – ve smyslu řešení Průmysl 4.0 – přímo s regálovým systémem v montážní lince a aktivuje tzv. Pick-by-light systém. Ten ukazuje pomocí zeleného osvětlení na každé stanici, které díly jsou nutné k montáži právě vyráběné varianty stroje a ve kterém boxu se nacházejí. Prostřednictvím monitorů se mimoto zobrazuje návod na sestavení na pracovním místě.
Senzor nad příslušnou schránkou zaregistruje odběr materiálu a následně vypne zelené osvětlení. Současně se přepne schránka s následným konstrukčním dílem, která původně svítila modře, na zelenou barvu. A pokud někdy pracovník sáhne vedle, upozorní ho na to červené světlo.
Inteligentní řízení zkušebního zařízení
Konečně umožňuje nový systém také inteligentní řízení zkušebního zařízení. Načte se konfigurace stroje obsažená v RFID štítku a vyhotovení se odpovídající zkušební plán. Tímto způsobem vznikne od objednávky až po konečnou zkoušku podlahový mycí stroj odpovídající přáním zákazníka.
Základní čištění tvrdých a elastických podlahových krytin pomocí podlahového mycího stroje
Podlahové mycí stroje se používají při čištění podlah s krytinami jako je PVC, linoleum, parkety, dlažba nebo žula. S jejich pomocí jsou mechanizované dva pracovní kroky: Mytí (mokré vytírání) a – bezprostředně navazující – vysoušení podlahy. Mechanizace umožňuje oba pracovní kroky provést podstatně účinněji, rychleji a také hospodárněji, než by tomu bylo při manuálním mytí.
Za tímto účelem jsou ve stroji spojeny dva nástroje:
• jeden na drhnutí (válcový nebo kotoučový kartáč)
• jeden na vysoušení podlahy
Při mytí se smíchá čistá voda a čisticí prostředek, vznikne tzv. čisticí roztok (možnost individuálního dávkování) a přes mycí válec nebo kotouč se přivádí na podlahu. Na základě hmotnosti stroje je přítlačný tlak válce v porovnání s manuálním stíráním velice vysoký. Díky tomu je čištění mimořádně efektivní a lze tak odstranit i silně ulpívající nečistoty.
Po mytí se na zadním konci stroje přes sací lištu nasává směs vody, čisticího prostředku a nečistot – tzv. znečištěná voda – a je přepravovaná do určené nádrže. Podlaha je ihned opět suchá a lze po ní chodit bez nebezpečí uklouznutí.