Když je jarní úklid hračkou
Zima se pomalu chýlí ke konci a jaro stojí přede dveřmi. Pro mnohé se stal důkladný úklid po studeném ročním období tradicí. Dobrá předsevzetí jsou ještě čerstvá a potřeba zahájit rok s elánem je skvělým předpokladem pro to, jak vzít jarní úklid útokem. Co všechno takový jarní úklid představuje? A jaké prostředky a pomocníci jsou zapotřebí? Jak zvládnout vše okolo domu rychle a efektivně, to ukazují následující tipy.
Co patří k jarnímu úklidu?
Pro jarní úklid platí: Naplánovat dostatek času a předem definovat, co je třeba vyčistit. Zde se jistě vyplatí vypracovat krátký seznam. Protože ten, kdo postupuje při jarním úklidu systematicky, šetří drahocenný čas. Nejlépe je vzít jeden pokoj za druhým. Čistí se přitom zásadně od shora dolů v následujícím pořadí: Nejprve setřít prach ze všech povrchů jako jsou skříně, stoly, parapety a pokojové rostliny. V druhém kroku vysát polstrování a nábytek. A teprve úplně na závěr umýt podlahu. Pokud se váš pohled zaměří směrem z domu, doporučujeme nejprve vyčistit auto a zahradní nábytek dříve, než se pustíte do terasy a vjezdu. Tím předejdete dvojité práci. Jarní úklid je také vhodný k vytřídění starých věcí. Tudíž se také nabízí vyklidit z garáže staré harampádí a důkladně ji vyčistit.
Seznam úkolů
Všeobecné:
• umýt okna
• vyprat záclony
• vymést pavučiny ze stěn a stropů
• otřít prach
• umýt podlahy
1. Kuchyně:
• vyčistit pečící a mikrovlnou troubu
• vyčistit digestoř
• odmrazit a vyčisti ledničku a mrazicí box
2. Koupelna:
• umýt umyvadlo, vanu a sprchu, především odtoky
• umít toaletu
• vyčistit zrcadla
3. Obývací pokoj:
• vysát sedací soupravu vysavačem s hubicí na čalounění
• vyklidit a vytřít poličky a skříně
4. Ložnice:
• vyvětrat a obrátit matrace
• vyprat šetrně pokrývky nebo je odnést do čistírny
• vyprat potahy na polštáře a záclony
5. Venkovní prostory:
• vyčistit interiér auta a omýt ho
• odstranit nečistoty z terasy a vjezdu
• uklidit garáž
• ošetřit zahradní nábytek
Skvělé vybavení
Jaké úklidové prostředky patří do mé úklidové komory?
Méně je více – to platí i pro čisticí prostředky, které jsou zapotřebí pro jarní úklid. Pro důkladný úklid postačí těchto pět druhů přípravků:
- víceúčelový čistič
- ruční mycí přípravek
- tekutý písek
- čistič skel
- kyselý čistič – pokud možno na bázi kyseliny citronové
Kromě těch správných čističů je zapotřebí pár praktických pomocníků, kteří by se měli nacházet v každé úklidové komoře. K nim patří malá lopatka a koště na nečistoty na malých plochách. Mop a kbelík najdou své uplatnění při vytírání podlahy. Houby na čištění jsou vhodné k odstraňování nečistot. Pro otírání prachu nesmí chybět prachovka z peří, z hadrů jak měkké bavlněné, tak i hadry z mikrovláken. Zde doporučujeme použít barevný systém z oblasti profesionálních úklidových firem budov: červená pro toaletu, žlutá pro povrchy v koupelně, zelená pro kuchyň a modrá pro všechny další povrchy a nábytek.
Jak si usnadnit jarní úklid
Ten, kdo si to chce ještě více zjednodušit, sáhne po čisticích strojích:
• Vysávání a vytírání zvládne podlahová myčka FC 5 pouze v jednom kroku.
• Bez chemie a velkých nároků na čas rozpustí parní čistič nečistoty na každém povrchu.
• Rychlého výsledku bez šmouh na hladkém povrchu dosáhnečistič oken WV 5 Premium.
• Vysávání prachu z nábytku je mimořádně snadné vysavačem VC 5 se štětcem na nábytek.
• Rychlou a nekomplikovanou alternativou k lopatce a koštěti je bateriové koště KB 5.
• Ten, kdo chce ušetřit čas při čištění venkovních prostor, sáhne po vysokotlakém čističi K 5 Premium Full Control Plus.
Tipy na úklid
Prašná záležitost
V úklidové komoře se nachází nejeden hadr. Ale který použít pro utírání prachu? Proti šedé vrstvě pomůže nejlépe měkký, lehce navlhčený bavlněný hadřík, tak se prach při stírání nezvíří. I hadříky z mikrovláken jsou velmi vhodné díky svému antistatickému účinku. Neboť i bez vlhkosti zůstanou částečky prachu ulpělé na látce. Díky tomu je lze použít především u nábytku citlivého na vlhkost. Opatrnost vyžaduje dřevěný leštěný nábytek. Ten by mohly mikrovláknové utěrky poškrábat nebo poškodit jeho lesk. Hrubé nečistoty na policích a komodách odstraníte i vysavačem se štětcem na nábytek.
Okna bez šedého závoje
Po zimních měsících se hlásí čištění oken, aby jarní sluníčko našlo svoji cestu do bytu. Důležité přitom je, aby po čištění nezůstala na skle žádná tekutina, neboť jinak vzniknou nepěkné závoje. K tomu účelu otřete jednoduše skla utěrkou z mikrovlákna. Rychlého výsledku beze šmouh lze také dosáhnout vysavačem na okna. Malý pomocník vyčistí okna v okamžiku do lesku a špinavá voda skončí díky praktické funkci odsávání v nádržce namísto na zemi. Na rámy a okenní parapety nelze při čištění samozřejmě také zapomenout.
Pedikúra pro podlahu
Při úklidu sáhnou mnozí hned po vysavači. Na rozdíl od koštěte, které nečistoty zčásti jen zvíří, odstraní vysavač drobečky a zrnka prachu důkladně a definitivně. To je třeba udělat dříve, než dojde na čištění mopem, neboť hrubé nečistoty nelze při stírání kompletně pojmout nebo na citlivém povrchu jako parkety zůstanou dokonce viditelné škrábance. Kdo si však chce ušetřit tento krok, může sáhnout po čističce tvrdých podlah FC 5 firmy Kärcher, která vysává a vytírá v jednom kroku.
Špína musí pryč!
Digestoře patří do každé kuchyně, aby se pachy z jídla nemohly tak rychle a silně šířit. Každopádně nepojímá digestoř jen pachy, ale působí i jako magent na mastnoty. Proto je při jejím pravidelném užívání důležité, čistit ji nejen zvenku, ale i každé dva až tři týdny zevnitř. K tomu účelu vyjměte kovový filtr a položte ho kolmo do spodní zásuvky nebo při silném znečištění vodorovně do horní zásuvky myčky nádobí. Tím se tuk zcela rozpustí, pokud zvolíte program s teplotou 60 stupňů nebo vyšší. Vnitřek digestoře poté vytřete alkalickým čističem a vysušte bavlněným hadrem. Hotovo!
Mytí auta po zimě
Vlhkost, studený vzduch, mokré nečistoty, a především sůl na silnicích – zima je pro auto skutečně tvrdým ročním obdobím. Neboť agresivní směs může vývoj rzi urychlit. Proto patří důkladné mytí vozu k jarnímu úklidu. Rychle a důkladně se to povede vysokotlakým čističem. Přitom pracujete s plochým paprskem ve vzdálenosti přibližně 30 centimetrů od povrchu.
Pokud je to možné, umyjte i podvozek a podběhy kol. Použití čisticího prostředku usnadní rozpouštění nečistot, které je třeba následně již jen opláchnout. Ten, kdo upřednostňuje mycí kartáč, by měl vůz předem nejprve jednou kompletně ostříkat, aby kameny a jiné nečistoty nepoškrábaly lak.
Před mytím vozu se v každém případě informujte, zda je takovéto mytí na silnici nebo soukromém pozemku dovoleno, neboť v jednotlivých krajích, městech a obcích mohou platit různá pravidla. Vždy by mělo být vyloučeno znečištění spodní vody.
Udržovaná terasa
Dlaždice na balkóně, terase a cestách před domem jsou neustále vystaveny zvětrávání. Přitom často vznikají nevzhledné nečistoty. Mech, lišejníky a zelený povlak lze důkladně a během krátké doby důkladně odstranit vysokotlakou myčkou.
Pokud předměty obsahující kovové prvky jako zahradní nábytek nebo světla působí delší dobu vlhce na dlaždice, vzniknou často rezavé skvrny. Kámen odolný proti kyselině jako granit nebo břidlici vyčistíte kyselinou citronovou. U kamene citlivého na kyselinu jako mramor je zapotřebí speciální odstraňovač rzi bez obsahu kyseliny.
Fit do zahradní sezóny
Uskladněný zahradní nábytek je třeba po zimě omýt vodou a mycím prostředkem a zbavit ho tak nečistot a prachu. Čištění je rychlejší vysokotlakem. Přitom se doporučuje použít navíc čisticí prostředek, který nabízí ošetřující účinek pro povrch.
Čalounění zahradního nábytku je zatěžováno sluncem a deštěm. Proto by měly být citlivé látky a barvy ošetřeny impregnací. Potahy ze syntetických vláken lze dobře prát, zatímco bavlněné potahy chemicky čistit.
Péče o dřevěné povrchy
Ať douglaska, bangkirai nebo moderní dřevoplast – špína se v přírodních strukturách snadněji usazuje a odstraňuje obtížněji než na hladkých kamenných podlahách. Zde doporučujeme nasazení tlakové myčky. Ta umožňuje šetrný postup – zvlášť u dřevěného povrchu.
Použijte trysku na plochý paprsek, kdy vodní paprsek přizpůsobíte materiálu, a myjte po směru vláken dřeva. Po čištění natřete povrchy speciální lazurou na dřevo. Ta chrání před zvětráváním a osvěží barvu.