Povrchové čištění pro ochranu před infekcemi kontaktní cestou
Čištění povrchů není jen pro pořádek, tj. pro odstranění viditelných nečistot, ale především pro hygienu a bezpečnost. Tedy zabránění přenosu nemocí. To je zvláště důležité ve veřejných zařízeních, ale také v kancelářích, jinými slovy, prostorech, kde se lidé pravidelně scházejí.
Metody hygienického čištění
Pro odstranění nečistot, ale také pro zabránění infekcím kontaktní cestou, je zvláště důležité pravidelné čištění povrchů. V zájmu vlastní bezpečnosti osoby, jež tuto činnost vykonává, je věnování pozornosti ochranným pomůckám, např. nošení rukavic.
Důležitým bodem při čištění povrchů je dostatečně častá výměna úklidových textilií, tj. vyměnění použité textilie za čistou před ponořením do čisté vody. Čímž se zabrání její kontaminaci. Hygienické čištění lze provádět různými způsoby. V zásadě je možné pracovat s předem připravenými prachovkami a utěrkami. Aby se zabránilo šíření choroboplodných zárodků, je třeba přísně dodržovat systém barevného kódování procesu čištění.
Metoda výměny utěrek - zvýšení kvality a produktivity
Aby se zabránilo přenosu choroboplodných zárodků v čištěném prostoru, například z jedné toalety na druhou, musí být textilie vyměněny pro každý nový objekt, který má být čištěn. To je také důležité například při úklidu různých místností - ať již v kancelářských nebo nemocničních budovách. Každý prostor by měl být čištěn novou – čistou textilií, aby se zabránilo přenosu.
Metoda skládání úklidové textilie na 16 stran
Pro hygienický přístup k čištění povrchů se doporučuje metoda skládání utěrek v kombinaci s čisticími prostředky připravenými k použití. Metoda původně pochází z čištění v sektoru zdravotnictví. Tzn.: Čisticí textilie složena načtyřikrát, čímž vznikne celkem 16 stran. Tehdy může být každý povrch ošetřen čistou stranou, kdy je každá zvlhčena čisticím prostředkem. Jakmile je použita každá strana utěrky, textilie se odloží a nahradí novou.
Systém čtyř barev
Pro bezpečné a hygienické čištění je k dispozici barevný kódovací systém. Každá plocha, která má být očištěna, má přiřazenou vlastní barvu, kterou lze snadno odlišit: červenou, zelenou, modrou a žlutou.
Červená: pro sanitární oblast - WC, pisoár a obklady v okolí.
Žlutá: pro umývárenskou oblast - umyvadla, obklady, police, kování, zrcadla, sprchové kouty a vany.
Modrá: pro generální oblast - nábytek jako stoly, skříně, židle, police, radiátory, dveře atd.
Zelená: pro kuchyňskou oblast - speciální oblasti, kde se manipuluje s potravinami (například v kuchyních, jídelnách).
Tím se zabrání tomu, aby se úklidová textilie, která byla dříve použita k čištění toalety, následně použila na oprášení stolu a došlo tak k přenosu bakterií. Např. kbelíky, pracovní utěrky a čisticí houby jsou tak k dispozici v příslušných barvách.