ŽÁDNÝ STRACH Z VELKÝCH ÚKOLŮ

Naprostá čistota vyžaduje více než jen mop a ruční vysavač. To ví i společnost AIDA Cruises, jednička v okružních plavbách na výletních lodích. Ta vyvinula v dlouholeté spolupráci s firmou Kärcher do detailu promyšlený koncept čištění. Více mechanizace, správné čisticí prostředky a dobře vyškolení zaměstnanci se postarali o mílové skoky v efektivnosti a kvalitě čištění. Jak tento koncept v praxi funguje, ukazuje náhled do zákulisí lodě AIDAprima, která je od května 2016 na své velké cestě.

Aida_3.jpg

Společnost AIDA Cruises sází na jasný koncept čištění a efektivní strojový park

Již několik čísel podtrhuje výjimečnost lodě AIDAprima. Se 124 100 tunami (délka: 300 m, šířka:            37,60 m) je v současnosti největší lodí z AIDA flotily sestávající z 11 výletních lodí pro okružní plavby, v roce 2016 přivítala posádka na její palubě více než 850 000 pasažérů. S 1 674 kabinami, z toho 1101 kabinami s verandou nabízí tato loď hostům výrazně více místa než největší hotely v Německu, ze kterých jen tři zcela těsně překonají hranici 1 000 pokojů. Do gastronomické nabídky patří dvanáct restaurací a tři snackbary, které zvou ke kulinářské cestě po celém světě, právě tak jako kulinářské studio, ve kterém takové hvězdy jako Tim Mälzer nechávají pravidelně nahlédnout pod pokličku. Přibližně 900 členů personálu se stará na lodi až o 3 300 hostů.


icon_arrow

Aida_4.jpg

Masterplan pro čištění

Čištění na lodi AIDAprima probíhá podle mistrovského plánu, který v praxi v posledních deseti letech vyvinulo rejdařství spolu se specialistou na čištění Kärcher, a který byl zdokonalen do nejmenších detailů. Tato iniciativa nabízí hostům maximum hygieny a komfortu a usnadňuje přitom posádce nasazením moderních strojů každodenní pracovní den. V roce 2011 došlo na zamýšlenou výměnu zařízení a systému. Pořízeny byly první bateriové stroje step on, které jsou mnohonásobně produktivnější a efektivnější. Díky novým strojům, které připouštějí mechanizaci částečně obtížného a časově náročného čištění, bylo možné významně usnadnit práci zaměstnancům, a přitom docílit výrazně lepších výsledků čištění.

Mechanizace se vyplatí

Jak velmi se cílená mechanizace postupů čištění na lodi AIDAprima vyplatí, se projeví na každodenním údržbovém čištění kobercových podlah v chodbách mezi kabinami o délce dobrých 300 m na zádi lodi. Tam, kde jinak musí být nasazeno až deset zaměstnanců s ručními vysavači téměř dvě hodiny, vykoná práci bateriový kartáčový vysavač CV 60/2 za deset minut, a to s výrazně lepším výsledkem čištění. Obratný stroj, který je vybavený dvěma proti sobě rotujícími válci, patří do flotily čisticích zařízení na všech lodích AIDA. Na AIDAprima pracují tři zařízení této série.

Proti sobě rotující válcové kartáče vyzvednou nečistoty mezi vlákny z koberce a automaticky opět narovnají vlas. Tak dojde k rychlému a elegantnímu odstranění vychozených uliček. Koberec vypadá jako nový. S pracovní šířkou 60 cm je kartáčový vysavač zvlášť vhodný pro uličky mezi kabinami o šířce 120 cm. Jednou tam a zase zpět – a práce je hotová. Doba chodu baterie okolo 2,5 hodiny umožňuje plošný výkon až 3 000 m2.

Chytré zapouzdření částeček nečistot

Bodovat může obratný kartáčový vysavač step on i při průběžném čištění koberců – a sice spolu s čisticím prostředkem vyvinutým firmou Kärcher s technologií iCapsol. Výhodou technologie iCapsol je, že působí již při nízkém dávkování: 60 ml čisticího prostředku na litr vody postačí k rozpuštění nečistot a následně k jejich zapouzdření. Zapouzdřená nečistota uschne v podobě krystalů, a tak ji lze jednoduše odstranit z koberce.

Díky vysoké účinnosti při nízkém dávkování jsou čištěné plochy jen mírně vlhké a není třeba je uzavírat. To představuje skutečně velkou výhodu při velké frekvenci pasažérů, která se na lodích vyskytuje. Již po 30 minutách je proces zapouzdření ukončen a částečky nečistot lze bez problémů vysát – volitelně ručním kartáčovým vysavačem nebo výrazně rychlejším strojem step on.

Rychle i na zádi

Vedle čištění koberců patří bateriové stroje step on již dlouhou dobu ke stálicím při drhnutí a odsávání různých povrchů v prostoru zádě a restaurací. Volitelně může obsluha na AIDAprima sáhnout i po podlahových mycích strojích s odsáváním step on, které jsou vybavené buď kotoučovou technikou nebo hlavou s proti sobě rotujícími válci. Zatímco se technika válců skvěle hodí pro strukturované povrchy jako čištění dlažby z jemné kameniny do hloubky pórů, je rotující kotoučový kartáč předurčen pro čištění a leštění hladkých povrchů. 

Jedno, kterou techniku právě používáte: Oba typy strojů, které vypadají konstrukčně téměř stejně a jsou vybaveny identickým systémem nádrž v nádrži (čistá a špinavá voda: á 50 l), se vyznačují vysokou efektivností. Nabízejí totiž mytí a odsávání v jednom pracovním kroku. Jak velký je přínos pro uživatele, dokazuje používání podlahového mycího stroje s odsáváním step on při pravidelném čištění zádi. Kde byli dříve zapotřebí až čtyři zaměstnanci s několika pracovními kroky: nanesení čisticího prostředku, zapracování jednokotoučovým strojem, ruční oplach, vysátí mokro-suchým vysavačem, postačí dnes jedna obsluha se svým obratným strojem. Strach z velkých úkolů tu nemají.

Aida_5.jpg

Mohlo by vás také zajímat:

traumwerk1

Svět zážitků – pohádková kulisa

O vysoký lesk a čistotu v podniku Hans-Peter Porsche TraumWerk se stará celá armáda profesionálních čisticích zařízení, která jsou v každodenním nasazení a výlučně obsluhována vlastními zaměstnanci.

Scrubber

Historie podlahového mycího stroje s odsáváním

Počátky strojového čištění podlah se datují před více než 100 lety. První stroj na leštění parket byl vyvinut na počátku 20. století pro usnadnění namáhavé práce.