PTAČÍ CHŘIPKA: HYGIENA CHRÁNÍ
Nedávno byl objeven nový kmen chřipkového viru, tentokrát v Německu. Ptačí chřipka způsobená tímto virem je vysoce nakažlivá. V případě propuknutí u chované drůbeže přináší pro chovatele ohromné hospodářské ztráty. Tomuto onemocnění však lze předcházet přísným biologickým zabezpečením a pečlivou hygienou.
Vysoce nakažlivá virová infekce
Ptačí chřipka způsobená vysoce patogenním chřipkovým virem, nazývaná také drůbeží mor, je velmi infekční a obvykle má fatální průběh. Časté jsou závažné epidemie. Vzhledem k vysoké míře mutací viru dosud neexistují žádné vakcíny, které by mohly být použity. Také riziko šíření viru na člověka, jak se již stalo v Asii, je stále přítomné.
Ať už jde o produkci vajec nebo masa, o chov ekologický nebo konvenční, velký nebo malý: Jediným řešením je v případě vypuknutí ptačí chřipky nouzová porážka postižených zvířat, jejímž následkem je finanční ztráta chovatelů. V boji proti této chorobě se proto chovatelé drůbeže musí zaměřit na prevenci. Klíčem je zde bio-bezpečnost: od plánování provozních zařízení, nastavení pravidel chování zaměstnanců, až po důkladné čištění vhodným čisticím vybavením.
Přerušení přenosových cest
Virus vstupuje do chovných prostor a přístřešků různými způsoby, které lze přísnou hygienou přerušit. Chovatelé drůbeže by se měli podívat na následující přenosové cesty:
Dodržování předpisů bio-bezpečnosti
Minimálně v rámci EU lze dosáhnout hodně, pokud chovatelé drůbeže přísně dodržují předpisy o biologické bezpečnosti. Důležitým kontaktním partnerem je veterinář, který by měl být schopen pomoct s implementací.
Mnoho opatření na ochranu před ptačí chřipkou se týká organizace chodu farmy:
- Kdo má přístup do areálu a do chovných prostor,
- kam mohou jezdit vozidla, zastavovat, nakládat nebo vykládat,
- kde a jak se skladuje krmivo a vybavení?
- Jak je zajištěno dodržování pravidel: písemné rozvrhy, pokyny a kontroly odpovědným dozorem, sledování plotů, bran a vstupů, bezpečnostní personál.
To vše má vliv na dodržování hygienických předpisů.
Nejdůležitější ochranná opatření: Hygiena
Rozhodujícím aspektem hygieny je čištění. Zde je důležité znát a prakticky používat nejúčinnější metody, které zahrnují vhodnou frekvenci čištění, správný postup a efektivní čisticí techniku.
Hygienická opatření pro venkovní prostory
V interiéru: různá zařízení pro černé a bílé oblasti
Horkovodní vysokotlaké čističe pro čištění chovných prostor
Pro čištění chovných prostor pro drůbež jsou správnou volbou vysokotlaké čističe s ohřevem, které zajistí čistotu podlahy, stěn, stropu, voliér, hřadů a krmných zařízení. Horká voda o teplotě 85°C lépe uvolňuje nečistoty včetně virů a bakterií. Stačí pro důkladné čištění, a to i bez čisticího prostředku. Tento postup ušetří až 40 procent času potřebného na čištění a navíc povrch čištěný horkou vodou uschne rychleji, čímž lze dříve začít i s následnou dezinfekcí.
Vysoké bio-bezpečnosti dosáhnete stacionárními vysokotlakými čističi namontovanými přímo v chovných prostorech drůbežárny. Ty jsou kdykoli k dispozici a není třeba je přemísťovat v rámci budovy nebo dokonce z budovy do budovy (a přitom všude šířit choroboplodné zárodky). Menší farmy však zajistí vysoký standard hygieny i pomocí mobilních zařízení. Každopádně musejí mobilní čisticí zařízení zůstat vždy venku nebo ve vstupním prostoru a v každé budově by měly být k dispozici vlastní hadice s pistolí a pracovním nástavcem.
Dokumentace a školení
Čas ušetřený efektivním čištěním doporučujeme využít ke kontrole poškození budov drůbežáren a tato opravit. Neboť trhliny, mezery a otvory jsou líhní pro bakterie a viry a branami pro vpád hlodavců a hmyzu. Ti mohou právě tak zavléct zárodky nemocí a je třeba je proto pravidelně likvidovat.
Kromě toho by měli provozovatelé drůbežích farem dokumentovat všechna hygienická opatření, aby si zachovali přehled a mohli školit své zaměstnance o postupech čištění. Výběr čisticích zařízení se snadnou obsluhou šetří čas při školení.
Uvedená opatření snižují nejen riziko ptačí chřipky, ale chrání také před jinými infekčními onemocněními.