Jak správně pracovat s parním čističem
Parní čističe nabízejí všestranné využití a svojí funkcí vám pomáhají udržet v domácnosti maximální hygienu. Čištění párou znamená čištění bez chemie. Nepořizujete tedy žádné čisticí prostředky - vystačíte si jen s kohoutkovou vodou. Správným používáním můžete dosáhnout nejlepších výsledků čištění a prodloužit i životnost tohoto pomocníka.
Obecná doporučení pro práci s parním čističem a parním mopem:
1. Používejte pouze kohoutkovou vodu. Tvrdou vodu můžete kombinovat s destilovanou, ale maximálně půl na půl.
2. U modelů obsahujících odvápňovací kartuši (SC 3/SC 3 Upright/SC 2 Upright) doplňte do stroje vodu až potom, co do něj vložíte odvápňovací kartuši.
3. Neplňte přístroj čisticími prostředky ani jinými přísadami (např. vůněmi).
4. Po zapnutí čističe Vám připravenost přístroje k práci značí signalizační kontrolky, které identifikují i nedostatek vody.
5. Pro větší komfort při práci v rámci intenzivního čištění lze použít ochranné rukavice.
6. Při čištění silně znečištěných částí nebo ulpělých nečistot, doporučujeme použít na tato místa nejprve bodovou trysku.
7. Během čištění zvláště znečištěných povrchů průběžně stírejte nahromaděné nečistoty, například utěrkou z mikrovlákna.
8. Vypnutý a ze sítě odpojený parní čistič je nutné vždy odtlakovat upuštěním zbylé páry.
9. Příslušenství doporučujeme odejmout, až po odtlakování a vychladnutí parního čističe.
10. Doporučujeme parní čistič pravidelně odvápňovat (platí jen pro modely, které nemají odvápňovací kartuši a nesignalizují, že je čas pro odvápnění). Řiďte se dle doporučení v návodu.
11. Utěrku z mikrovlákna můžete prát v pračce na 60° C (bez použití aviváže).
12. Pokud přístroj nepoužíváte déle než 80 dní, před jeho uskladněním odstraňte zbylou vodu.
Potřebujete více informací k vašemu produktu?
Vše vám zodpoví návod k obsluze produktu Kärcher. Naleznete ho v tištěné podobě v balení produktu, nebo v elektronické podobě ke stažení na stránce produktu v sekci DOKUMENTY.
Využití parního čištění v domácnosti:
Parní čištění podlah
Parní čistič a parní mop se dá využít na všechny keramické a slinuté dlažby a kamenné podlahy.
Parní čistič a parní mop není vhodné používat na dřevěné naolejované nebo voskované povrchy.
TIP: Z podlahy před samotným čištěním nejprve vysajte nečistoty. Na laminátové a parketové podlahy upravte množství páry na nejmenší stupeň, postupujte svižně a dbejte na to, aby na povrchu nevznikly kaluže. Vždy dbejte na včasnou výměnu znečištěných utěrek.
Parní čištění v kuchyni
Parní čistič nalezne v kuchyni velké využití. Od čištění pracovní desky, dřezu a obkladů po odstranění vodního kamene a péči o armatury (z chrómu a ušlechtilé oceli). Parní čistič vyčistí zmiňované povrchy hygienicky a bez větší námahy.
TIP: Pro odstranění vodního kamene z armatur použijte výlučně trysku s bodovým paprskem. Trysku držte blízko u čištěného objektu a vyčkejte, než se vodní kámen rozpustí.
Současně lze parní čištění využít na odstranění mastných usazenin a filmů z digestoří, usazenin a napečenin ze sporáků, elektrických plotýnek a sklokeramických varných desek, na čištění a péči o povrchy z ušlechtilé oceli - a to bez použití chemie.
TIP: Při čištění mastných usazenin s pomocí hadříku se mastnoty usazují na hadříku, proto dbejte na jeho časté obměny.
Čištění koupelny párou
K čištění sanity a baterií párou používejte bodovou trysku. V případě ulpělých nečistot můžete trysku vybavit kulatým kartáčem. Přímým napařováním a rychlým pohybem drhnutí pomocí kartáčku rozpustíte i tvrdé vrstvy.
TIP: U silnějších nánosů vodního kamene nebo před prvním čištěním párou je možné předem použít ocet, kyselinu citronovou nebo čistič sanity (pokapat a nechat působit).
Při čištění obkladů a dlažeb použijte vhodné příslušenství. Na obklady lze použit ruční hubici, na dlažby podlahovou hubici. Při prvním čištění nebo čištění ulpělých nečistot neosazujte hubice mikrovláknovou utěrkou a použijte kartáčky na hubici k mechanickému odstranění nečistot.
Na cílené čištění cementových spár je vhodná bodová tryska osezena malým kulatým kartáčkem. U cementových spár nedochází čištěním k jejich poškození (neměly by být popraskané čí porézní).
Silikonové spáry napařujte vždy pouze po krátkou dobu, abyste chránili materiál. Silikonové spáry nedoporučujeme pářit přímo (například bodovou tryskou, apod.).
Čištění oken a skleněných ploch párou
Při čištění oken, zrcadel a skleněných ploch použijte ruční hubici s mikrovláknovou utěrkou. Vodní páru odstraňte následně stěrkou nebo aku stěrkou na okna. Kapky zbylé vody, které zůstaly na povrchu, odstraňte jednoduše utěrkou z mikrovláken.
Pokud používáte parní čistič na čištění oken poprvé, nejprve proveďte základní čištění pro odstranění veškerých zbytků čisticích prostředků. Drhněte povrch důkladně ruční hubicí s utěrkou z mikrovláken a následně vytřete složenou utěrkou vše do sucha.
TIP: Při nízkých venkovních teplotách okenní tabule před čištěním ohřejte. Poté celý povrch lehce napařte, zabráníte tak trhlinám z pnutí, které by mohly vést k prasknutí skla. Nepoužívejte však přitom bodovou trysku, jelikož bodový ohřev při velmi nízkých venkovních teplotách může vést k poškození tabule.
Ukázkové video parního čističe:
Čištění štěrbin a spár:
NEJČASTEJŠÍ DOTAZY
Nenašli jste odpovědi na vaše otázky v návodu k obsluze? Zde naleznete odpovědi na nejčastější dotazy k parním čističům.
JAK VYBRAT...?
Poradíme vám, jak vybrat parní čistič, aby vyhovoval vašim potřebám