Úklid zimní zahrady: Nejlepší tipy pro udržení krásy a funkčnosti
Mnoho lidí má sen o vlastní zimní zahradě, kde mohou pěstovat rostliny a zároveň si užívat dodatečného obytného prostoru pro relaxaci. Zimní zahrady často disponují skleněnou konstrukcí včetně skleněných střech. Avšak i přesto, že jsou tato místa krásná, vyžadují určitou míru péče a údržby, aby si uchovávala svůj půvab. Tento článek se zabývá nejlepšími postupy pro čištění zimní zahrady, které vám pomohou udržet její půvab a svěžest na dlouhou dobu.
Na co byste měli pamatovat při čištění a údržbě zimní zahrady?
Zimní zahrada, přesněji řečeno její okna a střecha, se časem vlivem různých povětrnostních podmínek zašpiní. Znečištění ovzduší sazemi nebo jemným prachem, pylem, listím a jehličím, stejně jako exkrementy ptáků a hmyzu přispívají k tomu, že zimní zahrada vypadá hůře. Aby byla zimní zahrada stále v perfektní kondici a aby se kvůli špinavým oknům neničila její útulnost, je vhodné ji dvakrát ročně vyčistit. Vhodnou dobou je jaro, kdy se zahrada začíná probouzet k životu po chladných zimních měsících.
Čištění zimní zahrady není jen o estetice, ale také o péči a údržbě každé její části, jako je nosná konstrukce a integrované gumové těsnění. Mějte na paměti, že čím déle budete s čištěním zimní zahrady otálet, tím více času a úsilí budete potřebovat na její pozdější úklid. Ujistěte se, že zimní zahradu čistíte v pošmourný den, protože ve velmi slunečných nebo dokonce horkých dnech okna příliš rychle schnou, což má pak za následek nevzhledné šmouhy.
K čištění zimní zahrady lze použít různá zařízení, nástroje a ošetřovací prostředky:
- žebřík
- hadice s rozprašovacím nástavcem
- stěrka na okna
- mycí kartáč a utěrku z mikrovlákna a vlažnou vodu
- prostředek na mytí nádobí nebo koncentrát na čištění skla
- AKU vysavač na okna
- tlaková myčka s teleskopickou tyčí
Jak správně čistit skleněnou střechu zimní zahrady
Čištění bočních oken zimní zahrady není tak složitý úkol, ale pokud je vaše zimní zahrada poměrně vysoká nebo chcete vyčistit střechu, je to trochu obtížnější. Důvodem není samotné čištění, ale to, že když jsou tyto plochy ve výšce několika metrů, je obtížné se k nim dostat.
V zásadě máte dvě možnosti - buď vylezete na žebřík a plochy vyčistíte ručně, nebo použijete tlakovou myčku v kombinaci s teleskopickou tryskou, což je podstatně méně nebezpečné a časově náročné řešení.
Než se pustíte do mokrého čištění, měli byste nejprve odstranit veškeré volné nečistoty, které se nahromadily na střeše zimní zahrady a v okapech. K tomu se hodí běžné čisticí nástroje, jako jsou kartáče, kbelíky a stříkací pistole, které se připojují k zahradní hadici, a hadr na okraje skla. Tlakovou myčku byste zatím neměli používat, jinak jen roznesete nečistoty po celé fasádě zimní zahrady a skleněných oknech. Většina střech zimních zahrad je šikmá, což výrazně usnadňuje čištění povrchu zahradní hadicí. Nejlepší je nečistoty opatrně spláchnout do okapu z nejvyššího místa. Dalším tipem, který vám ušetří práci navíc, je umístit na spodní konec okapu misku nebo sítko, které zachytí všechny spláchnuté nečistoty, aby neprosákly do země a neznečistily vaši terasu. Rovněž je vhodné odstranit nečistoty z okapu zimní zahrady, aby se neucpával a nepřetékal, až budete později používat vodu k čištění.
Nyní je čas začít s čištěním skleněné střechy zimní zahrady. K tomuto účelu je nejlepší použít výsuvnou teleskopickou tryskovou trubku s připojeným kartáčem a poté ji připojit k zahradní hadici. Je nutné se ujistit, že žebřík stojí na pevném a rovném podkladu. Pro větší bezpečnost požádejte někoho, aby jej přidržoval. Nejprve vyčistěte horní část střechy a poté pomalu postupujte po šikmých okrajích. Pokud je špína obzvláště odolná, zvyšte tlak a znečištěná místa několikrát vykartáčujte. Dobrou volbou pro tuto práci jsou čisticí prostředky na okna, které nejenže zajistí, že sklo bude zářivě čisté, ale také udrží mech na uzdě. Posledním krokem je opět důkladné postříkání celého povrchu vodou.
Tip
S otočnou teleskopickou tryskou a odpovídajícím nástavcem na čištění fasád a skel, které jsou připojeny k tlakové myčce, to jde ještě snadněji a efektivněji. Snadněji tak dosáhnete na vyšší okna a skleněné střechy, aniž byste museli šplhat po žebřících.
Jak čistit okna zimní zahrady?
Pokud je zimní zahrada převážně skleněná, je postup v podstatě stejný jako při běžném čištění oken. Abyste zabránili okamžitému opětovnému znečištění oken, pomůže, když předtím kartáčem nebo hadrem setřete nečistoty a prach z okenních a dveřních rámů. Je třeba použít správnou techniku, aby se okna po vyčištění nezakrývala šmouhami. Za tímto účelem nejprve nastříkejte na povrch skla čisticí roztok a poté jej osušte hadříkem z mikrovlákna nebo stěrkou. Pokud se rozhodnete použít stěrku na okna, je nejlepší stírat zbytky tekutiny osmičkovými pohyby shora dolů. Nakonec sklo vyleštěte bavlněnou utěrkou nebo utěrkou z mikrovlákna.
Tip
K čištění koberců a podlah potřebujete vysavač a mop. Dobrou zprávou je, že existuje také ekvivalent pro skleněné povrchy! S vibračním AKU čističem a AKU vysavačem na okna lze skleněné povrchy čistit snadno a účinně a zanechat je beze šmouh.
Čištění zimní zahrady s tlakovou myčkou nebo bez?
Krátká odpověď zní, že oba způsoby jsou možné! V závislosti na Vašich prioritách ohledně času a peněz při čištění a údržbě zimní zahrady se můžete rozhodnout mezi použitím čisticích hadříků, kbelíků a domácích prostředků, nebo využitím tlakové myčky, která Vám ušetří čas.
Tlaková myčka je nejlepší volbou, pokud chcete při čištění zimní zahrady nebo skleněné střechy ušetřit čas. Navíc umožňuje účinnější čištění ve srovnání s běžným nástřikem, což šetří vodu a je šetrné k životnímu prostředí.
Mnoho lidí si neuvědomuje, že zařízení označené jako "vysokotlaké" není určeno pouze k čištění vysokotlakých povrchů a materiálů. Například čisticí soupravu na fasády a skleněné povrchy lze použít k šetrnému čištění oken a skleněných střech. Vyžaduje to pouze trochu pomalejší práci a vystavení skleněných povrchů menšímu tlaku. Takto to funguje krok za krokem:
1. Nejprve nastavte úhel teleskopické trysky tak, aby odpovídal skleněné střeše. Za tímto účelem zatáhněte za blokovací páčku a po dosažení správného úhlu ji opět uvolněte.
2. Pomocí dvou teleskopických stupňů dosáhněte na skleněnou střechu v požadované výšce. Při prodlužování trubky dbejte na to, aby se hadice uvnitř mohla volně pohybovat.
3. Nyní čistěte skleněnou střechu pohybem tam a zpět a ze strany na stranu.
4. Pro optimální čištění a výsledek beze šmouh lze použít také přípravek Glass Finisher. Čisticí prostředek by však neměl být používán na přímém slunečním světle ani by neměl zaschnout na oknech.
5. Před použitím čisticího prostředku nejprve sejměte nástavec na čištění fasády a skla.
6. Zasuňte sací hadici tlakové myčky do láhve s čisticím prostředkem nebo vložte láhev do nádoby přístroje.
7. Nyní navlhčete celý povrch střechy čisticím prostředkem.
8. Připojte hadici k teleskopické tryskové trubici. Ujistěte se, že je hnědá nebo šedá tryska připojena k trubce trysky.
9. Znovu krátce opláchněte čisticí prostředek.
Na jedné straně je tento přístup velmi vhodný pro čištění exteriéru zimní zahrady, aniž byste se museli obávat, že se právě vyčištěné části okamžitě znovu zašpiní. Na druhou stranu materiály, jako je dřevo, vlnitý plast a také dvoupatrové panely, vyžadují další kroky čištění.
Tip na závěr: Nedoporučuje se používat tlakovou myčku na citlivá místa, jako jsou gumová těsnění. Pokud se tomu nelze vyhnout, pak se ujistěte, že je to krátké. Vysoký tlak by mohl způsobit, že se voda a nečistoty dostanou pod gumu, což by ohrozilo těsnění.