Snadné čištění garáže a jejích vrat: Užitečné tipy a postupy
Je normální, že se v garážích časem hromadí nečistoty, zejména pokud se používají také jako dílna. Magnetem pro prach a nečistoty se stávají také garážová vrata, která často nejsou řádně chráněna před povětrnostními vlivy. Pomocí těchto tipů se však nečistot v garáži a dílně snadno zbavíte, ať už použijete víceúčelový vysavač, vysokotlaký čistič nebo parní čistič.
Jak často by se měla garážová vrata čistit?
Garážová vrata by se měla čistit alespoň jednou ročně. Pokud žijete v oblasti, kde se často mění počasí, má smysl čistit garážová vrata každé dva až tři měsíce. Frekvence čištění závisí výhradně na tom, jak je garáž chráněna a jak extrémní klima panuje v místě vašeho bydliště. Po velmi chladných a krutých zimách, záplavách, krupobití nebo silném větru se na garážových dveřích usazuje velké množství nečistot, proto by se měla čistit častěji. Není to jen z estetických důvodů, ale je to důležité i pro jejich funkčnost, protože mohou přestat fungovat, pokud se jejich části zanesou například pylem a prachem nebo odolnou špínou, která se trvale usazuje na povrchu.
Jak postupovat při čištění garážových vrat?
Garážová vrata lze čistit ručně klasickým způsobem s pomocí teplé vody a prostředku na mytí nádobí. To však může zabrat poměrně dost času a energie. Aby silně znečištěná garážová vrata vypadala opět jako nová, doporučujeme je vyčistit tlakovou myčkou. Tento přístroj díky nastavitelnému tlaku vody odstraní i ty nejodolnější nečistoty. Na samotné pistoli je na výběr ze tří úrovní tlaku, které lze zvolit podle toho, k čemu chcete přístroj použít. Pro citlivější povrchy je k dispozici úroveň tlaku "SOFT", kterou lze na pistoli nastavit, aniž byste museli přístroj pokládat na podlahu. Pro robustní materiály lze zvolit vyšší úroveň tlaku.
Čištění garážových vrat: Náležitá péče podle typu materiálu
Při čištění garážových vrat byste měli věnovat pozornost materiálu:
- U lakovaných kovových dveří je vhodné nejprve použít speciální čisticí prostředek, který vyhladí povrch a odstraní případné jemné škrábance. Poté lze použít leštidlo, které dodá lesk.
- Dřevěná garážová vrata můžete po vyčištění ošetřit voskem nebo lakem pro zvýšení efektu.
- Po vyčištění plastových garážových vrat lze povrch chránit před povětrnostními vlivy a vlivy prostředí speciálními čisticími prostředky na plasty.
Jak čistit okna v garáži
Mnoho garáží má malá okénka, která byste při důkladném čištění garáže neměli přehlédnout. Garážová vrata mají často zasklení z plastu, které se vlivem počasí často poškodí. K důkladnému vyčištění tohoto zasklení lze použít tlakovou myčku. Ujistěte se, že jste nastavili úroveň tlaku na "SOFT", aby při čištění nebyl na okna vyvíjen příliš velký tlak.
Alternativním způsobem čištění skel je použití parního čističe, který nepoužívá žádné chemikálie a zajistí, že vaše okna budou čistá pouze pomocí vody. Přístroj nejprve rovnoměrně napaří okno a poté lze ruční tryskou a utěrkou z mikrovlákna okno potřít, aby se nečistoty uvolnily. Poté je třeba vodu z páry odstranit stěrkou nebo suchou utěrkou z mikrovlákna. Plastové skleněné tabule by se naproti tomu neměly čistit parním čističem, protože teplota páry může dosáhnout více než 100 °C a mohla by poškodit plast.
Pokud jde o čištění garáže, je dobrou volbou také AKU čistič oken. Zajistí, že okna budou beze šmouh a čistá. K tomu stačí smíchat vodu s koncentrátem na čištění oken, aplikovat jej na okno pomocí rozprašovače, uvolnit nečistoty pomocí utěrky z mikrovlákna a vlhkost vysát pomocí přístroje.
Čištění příjezdové cesty ke garáži
Příjezdová cesta před garáží je často místem, kde se rády hromadí odolné nečistoty. K jejímu zbavení volných nečistot, jako je listí, zemina a prach, je ideální zametací stroj. Díky výškově nastavitelné ergonomické tlačné tyči se nemusíte vůbec ohýbat a důkladné vyčištění prostoru nevyžaduje mnoho úsilí. Stojí za to vědět, že se zametacím strojem lze odstranit i posypový materiál, který zůstal po zimě. Pokud je příjezdová cesta ke garáži velmi znečištěná, lze opět použít tlakovou myčku:
- Před použitím tlakového čističe je třeba zametacím strojem odstranit veškeré volné nečistoty na zemi.
- Pokud je příjezdová cesta velmi znečištěná, je pro předchozí rozpouštění odolných nečistot ideální roztok na čištění kamenů.
- Následně tlaková myčka použitá v kombinaci s čističem povrchů Power Scrubber nebo čističem povrchů T-Racer usnadní čištění příjezdové cesty.
Snadné čištění interiéru garáže a dílny
Většina lidí nemá samostatnou dílnu, a tak často využívají garáž pro své kutilské projekty. To může způsobit, že garáž bude zaprášená a špinavá, zejména když se některé spotřebiče a nářadí nepoužívají často, takže se na nich hromadí nečistoty. Prvním krokem je proto vyřešit, jak garáž nebo dílnu uspořádáte. Policové a organizační systémy úklid dílny značně usnadní. Než začnete s úklidem garáže nebo dílny, je vhodné vyklidit vše, co již není potřeba. Sousedé, přátelé nebo příbuzní mohou využít vámi nepoužívané květináče nebo bedny s nářadím. Jakmile je místnost důkladně uklizená, můžete začít s úklidem.
Úklid garáže a dílny - jak postupovat
Většina garáží a dílen má betonové podlahy, protože jsou poměrně robustní a snadno se čistí. Chcete-li vyčistit betonovou podlahu v garáži, doporučujeme ji nejprve jednou projít zametacím kartáčem. Tím zabráníte tomu, aby se volné nečistoty, jako je prach nebo listí, dostaly do domu. Alternativně lze použít vysavač na suché a mokré vysávání, který dokáže zachytit suché i mokré nečistoty. Při úklidu dílny se vyplatí podívat se na nabídku prémiových produktů. Ty jsou robustnější, a proto si poradí s ostrými nebo tvrdými materiály, jako jsou šrouby nebo hřebíky. Vysavač je správnou volbou zejména pro dílny, kde na podlaze často končí drobné kovové předměty. Díky tomu je ideální pro čištění podlahy dílny. Všechny vysavače na mokré a suché vysávání jsou navíc vybaveny širokou a flexibilní sací hadicí, která zaručuje, že můžete vysávat bez obav z ucpání hadice. Pokud je garáž velmi znečištěná, je pro čištění betonové podlahy garáže ideální tlaková myčka. Pokud se však garáž čistí za mokra, je nutné předem zajistit, aby špinavá voda mohla snadno odtékat. Další možností je připojit k tlakové myčce elektrický čistič, který podlahu garáže vyčistí. Integrovaný nůž na nečistoty na drhnutí umožňuje snadné vytlačení vody z garáže. Případně lze použít vysavač na mokré a suché vysávání, který vás zbaví zbytků vody.
Pozor na olejové skvrny!
Všude tam, kde je motorový olej, může dojít k jeho úniku, který může skončit louží na podlaze. Je velmi důležité, aby olejové louže v garáži byly nasáklé pojivem a následně řádně a ekologicky zlikvidovány. Skvrnu, která po něm zůstane, pak můžete ošetřit směsí žlučového mýdla a horké vody. Směs horké vody a žlučového mýdla nejprve nalijte na olejovou skvrnu a chvíli počkejte, než roztok zareaguje, poté skvrnu důkladně vydrhněte horkou vodou.